eposta yazdır zoom+ zoom-

ABD: Rusya hava operasyonlarında hedef gözetmiyor

ABD: Rusya hava operasyonlarında hedef gözetmiyor

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Rusya'nın Suriye'de 2 gündür süren hava operasyonlarının "hedef gözetmeksizin yapıldığını" ve Rusya'yı daha da fazla krizin içine çekme tehlikesi taşıdığı belirtildi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 02-10-2015 02:07 - Güncelleme: 22-10-2015 08:46

Beyaz Saray, Rusya'nın Suriye'de 2 gündür süren hava operasyonlarının "hedef gözetmeksizin yapıldığını" ve Rusya'yı daha da fazla krizin içine çekme tehlikesi taşıdığını söyledi.

Beyaz Saray Sözcüsü John Earnest, Rusya'yı Suriyeli muhaliflere karşı "rastgele" hava operasyonları düzenlemekle suçladı ve "Suriye'de muhaliflere hedef gözetmeksizin askeri operasyon düzenlemek Rusya için tehlikeli" dedi. Bu tutumun ülkedeki mezhep çatışmasını artıracağını kaydeden Earnest, "Söz konusu tutum Rusya'yı daha da fazla çatışmanın içine çekebilir" değerlendirmesinde bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ise Rus uçaklarının ABD öncülüğündeki koalisyonla aynı hedefleri vurduğunu söyledi; İdlib ve Hama'da IŞİD militanlarının bulunduğu 10'dan fazla mevzinin hedef alındığını belirtti.

Rusya'nın hava operasyonları sonrasında Batı'nın desteklediği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) kendi mevzilerinin de vurulduğunu ifade etmişti. Lavrov, ÖSO'yu "terörist olarak değil, daha ziyade Suriye'de siyasi oluşumlarda muhtemel ortaklardan biri olarak gördüklerini" söyledi.

Lavrov Rusya'nın IŞİD'in yanı sıra, El Kaide bağlantılı El Nusra gibi örgütlerle de mücadele edeceğini belirtti, henüz hava operasyonlarını Irak'a genişletme gibi bir planları olmadığını da sözlerine ekledi.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN ABD: Rusya hava operasyonlarında hedef gözetmiyor haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro