BIST 1.454
DOLAR 8,47
EURO 10,26
ALTIN 507,02
HABER /  GÜNCEL

Zekeriya Öz'den sert HSYK açıklaması

Görevinden alınan Bolu Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz, yaptıklarından pişman olmadığını, mutlu olduğunu söyledi.

Abone ol

HSYK 2'nci Dairesi'nce görevden alınan Bolu Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz, 17 Aralık soruşturması nedeniyle açığa alındığını anımsatarak, "Tarihimizin en büyük yolsuzluklarını barındıran soruşturmaları görmezden gelmediğim için bu haksız ve hukuksuz işlemlere ve linç kampanyalarına maruz kaldığımı biliyorum" dedi.

MUTLUYUM

Hakim ve savcıları ziyaret eden Zekeriya Öz, meslektaşlarıyla bir süre sohbet etti. Veda ziyaretlerinin ardından adliyeden çıkan savcı Zekeriya Öz, hazırlamış olduğu yazılı basın açıklamasını gazetecilere dağıttı. Zekeriya Öz basın açıklamasını dağıtırken, "Size açıklama yapacağımı söylemiştim, bu yüzden yazılı açıklama hazırladım" dedi. Savcı Öz, gazetecilerin "Dünden bu yana değişen bir şey var mı?" sorusuna "Mutluyum" yanıtını verdi.

Kararın kendisine ulaşıp ulaşmadığının sorulması üzerine Öz, "Bana konuyla ilgili herhangi bir bilgi gelmedi" diye yanıt verdi. Öz kendisini uğurlayan meslektaşlarıyla tokalaşarak aracına binip adliyeden ayrıldı.

BENDEN ÖNCE BASINA HABER VERİLDİ

Öz yazılı açıklamasında HSYK 2'nci Dairesi tarafından açığa alındığını belirterek, "Kararın alınır alınmaz henüz yazılıp tarafıma tebliğ edilmeden hemen basına verilmesini kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Açıklamayı hazırladığım ana kadar elime bu konuda bir karar ulaşmadığı için ne ile suçlandığımı tarafıma verilmesi için HSYK'ya yazılı olarak başvurmuş bulunmaktayım. Ancak, 17 Aralık 2013 tarihinde yapılan yolsuzluk operasyonlarından sonra benim ve soruşturmayı yürüten diğer meslektaşlarım hakkında başta yürütme organının çeşitli seviyelerinde bulunan siyasi kişiler tarafından başlatılan ve hukuken nesebi gayri sahih olan sürdürülen linç kampanyasından da anlaşılacağı üzere açığa alınmamın 17 Aralık 2013 tarihli yolsuzluk soruşturması olduğu malumudur" dedi.

GÖREVİMİ YAPTIĞIM İÇİN PİŞMAN DEĞİLİM

Görevini yaptığı için huzurlu olduğunu belirten Öz, açıklamasında şu ifadelere verdi:

"Maaşını milletin verdiği vergilerden aldığının ve Türk milleti adına yargı görevini yürüttüğünün idrakında olan bir cumhuriyet savcısı olarak karşılaştığım ve tarihimizin en büyük yolsuzluklarını barındıran soruşturmaları görmezden gelmediğim için bu haksız ve hukuksuz işlemlere ve linç kampanyalarına maruz kaldığımı biliyorum. Karşılaştığım ve görmezden gelmediğim yolsuzluklarla ilgili Anayasa'mız ve kanunlarda yazılı kurallar çerçevesinde görevimi yaptığım için vicdanen rahat ve huzurluyum ve asla pişman değilim. Hakkımda algı operasyonları yürütenlerin aksine çocuklarımın, eşimin, ailemin, dostlarımın ve milletimin yüzüne, yüzüm kızarmadan rahatlıkla bakabiliyorum ve bakmaya da devam edeceğim"

ÖDEMEK ZORUNDA KALDIĞIM BEDELLER ORTADADIR

Öz açıklamasında yasal haklarını arayacağını şöyle ifade etti:

"Yaklaşık bir yıldır sadece görevimi yaptığımdan dolayı ödemek zorunda bırakıldığım bedeller ortadadır. Bundan sonra hukukun tekrar işlemeye başladığı zamana kadar yolsuzluk soruşturmasının birinci muhatabı ve takipçisi bu suçun kendisinin maddi ve manevi varlığına karşı işlendiği milletimizin fertleridir.

Şaşmaz bir vicdana sahip olan milletimin gönlünde ve gözünde açığa düşmektense, hukuksuz bir şekilde açığa alınmayı tercih ederim. Bundan sonra da hukuk çerçevesinde gerek iç hukukta, gerekse uluslararası hukukta yasal tüm haklarımı aramaya devam edeceğimi belirtirim."

Bolu Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz,

ÖNCEKİ HABERLER
TEOG sonuçları MEB e-okul'da
Babalar Günü için süper fırsatlar!
Pussy Riot üyesi Putin karşıtı gösteride gözaltına alındı
Son dakika İstanbul'a fırtına uyarısı!
İstanbul'da hava durumu bu saate dikkat!
IŞİD Türkiye sınırına dayandı
Gökçek: O gün Ankara'da enteresan bir olay oldu
Serdar Ortaç borç batağından kurtulamıyor!
Cem Yılmaz'dan Büyüksaraç'a 'Nezaket bitince...!'
Dünya yeni yıla eski sorunlarla giriyor
Yorumlar 16 yorum