BIST 3.180
DOLAR 18,50
EURO 18,14
ALTIN 989,81
HABER /  GÜNCEL

Zekai Aksakallı anlattı generali alnından vuran bordo bereli

Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı, darbe girişimi gecesinde şehit düşen bordo bereli Ömer Halisdemir'in son anlarını anlattı. Kahraman olarak şehid düşen Ömer Halisdemir'in son anları...

Abone ol

Kamuoyunda Bordo bereliler olarak bilinen Özel Kuvvetler, darbe girişimi gecesinde FETÖ'cülerin karşısına dikilerek gidişatı değiştiren birliklerdendi.

Başında bulunan Zekai Aksakallı da kendisini almaya gelen FETÖ darbecilerinin elinden çatışarak kurtulmuş ve ardından Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile kuvvet komutanlarını kurtarmıştı.

SON EMRİ VE SON SÖZLERİ

Zekai Aksakallı o gecenin kahramanlarından olan koruması bordo bereli Ömer Halisdemir'in şehadetini anlattı. FETÖ'cü generali alnından vurup şehit olan Ömer Halisdemir aldığı son emre 'hakkınızı helal edin' deyip  uymuş.

Zekai Aksakallı kahraman bordo bereli ile olan son diyaloğunu ağlayarak şöyle anlattı :

Aksakallı: Ömer; Tuğgeneral Semih Terzi vatan hainidir, isyancıdır. Onu, karargâha girmeden öldür! Bunun sonunda şehadet var. Hakkını helal et

Ömer Halisdemir : Başüstüne komutanım, hakkım helal olsun. Siz de helal edin...

FETÖ'CÜ GENERALİ ALNINDAN VURDU

Bu sırada darbeci general Terzi helikopter pistinden karargaha yürüyordu. 10 kişilik koruma ekibi etrafındaydı.Tam karargah binasının girişinde ÖKK Koruma Astsubayı Başçavuş Ömer Halisdemir tarafından durduruldu.

Terzi ve korumaları "Karargâha giremezsiniz. Zekai Paşa'nın emri" demeye kalmadan kendisi etkisiz hale getirmeye çalışan özel time rağmen namlusuna mermiyi sürdüğü tabancasını çekti darbeci Terzi'yi alnından vurdu.

Halisdemir ise 10 koruma tarafından ateş edilerek, başına ve vücuduna isabet eden 30 kurşunla şehit düştü.

ömer halisdemir bordo bereli şehit

O ŞEHİT DÜŞERKEN

Ömer başçavuşun şehit düştüğü sırada Zekai Paşa, en mutemet adamları ile Gölbaşı'ndaki karargâha girdi ve cuntanın elemanlarını etkisiz hale getirdi. O dakikadan itibaren Genelkurmay karargâhı ve Akıncı Üssü'nün darbecilerden temizlenmesi planını organize etti.

Zekai Aksakallı o gecenin tüyleri diken diken eden bu kahramanlığı Ömer Başçavuş'un mevlidinden dönünce anlattı. Sabah Gazetesi köşe yazarı Okan Müderrisoğlu o konuşmayı şöyle aktardı;

ÖMER'İN MEVLİDİNİ OKUTTUK

"Aksakallı Paşa'ya, Ömer Başçavuş'un ailesinin yanından gelir gelmez ulaşabildik. Paşa, "Ömer'in Mevlidini okuttuk dua ettik. Aile dimdik" dedi. O karanlık geceyi aydınlığa çeviren olaylar dizisi şöyle gelişti:

ÖZEL KUVVETLER KOMUTAN YARDIMCISI HAİN!

Özel Kuvvetler Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Semih Terzi, 15 Temmuz'da görev gereği Silopi'de idi. 15 Temmuz sabahı ısrarla Zekai Paşa'yı aradı. "Kayınpederimin durumu kritik Ankara'ya gelmek istiyorum" dedi. Paşa, normal zamanlarda makul karşılayacağı bu talepten şüphelendi. Aynı gün darbeci General Terzi'nin eşi de bir bahane ile Zekai Paşa'nın eşini arayıp ikna etmeye çalışmıştı.

ZEKAİ PAŞA'YI KUŞKULANDIRAN OLAY

Zekai Paşa için tuhaf gelen başka olaylar da vardı. Terörle cansiperane mücadele eden Zekai Paşa, sürekli arazide idi. O günü yakın arkadaşlarına şöyle anlattı: "Ben, son bir yıldır, düğüne bayrama gitmiyorum. Ancak kanser tedavisi gören bir arkadaşımızın düğünü vardı. Bana da görev verdiler. 'Komutanım, sizden başka kıdemli kimse yok. Genelkurmay adına hediye çekini siz takdim eder misiniz?' dediler. Doğrusu tuhaftı. Çünkü Ankara'da benden kıdemli çok sayıda komutan vardı. Düğün salonuna girince şüphelerim daha da arttı. Hem kıdemli komutanlar oradaydı hem de salonda bulunmaması gereken kişiler de gelmişti. Hızlıca protokol görevini yapıp çıktım."

EN SADIK ADAMLARINI ARADI

Zekai Aksakallı'nın makam aracı, Külliye'ye giden yol üzerinde 3 araç tarafından sıkıştırıldı. Paşa, zaten tedirgindi ve yakın ekibini önceden uyarmıştı. Darbecileri atlattılar. Zekai Paşa, o gece bir kalkışma olduğunu Özel Kuvvetler Karargahı'nın da ele geçirilmek istendiğini öğrenir öğrenmez hem en güvendiği adamını aradı hem de karargahtaki nöbetçi subaylara ulaşmaya çalıştı. Tabii aynı anda, ÖKK'den en sadık adamlarına da silahlarını alarak komutanlığını önüne gelmeleri emrini verdi.

KARARGÂHTA DARBECİ İTAATSİZLİĞİ

Zekai Paşa, karargâhı aradığında, şok bir cevapla karşılaştı. Terzi, "Ben oraya geliyorum. Kışlanın emniyetini sağlayın, içeriye komutanlardan kimseyi almayın, gerekirse ateş edin" emrini vermişti.

SİZ FETÖ'CÜSÜNÜZ

Zekai Paşa, "Siz görevden alındınız, artık Semih Paşa'nın emrini dinliyoruz" diyen albaya, "Emrimi dinlemiyorsun, FETÖ'cülerin emirlerini dinliyorsun, sen paralelcisin" diye bağırdı.

ŞEHADET EMRİ

İşte o andan itibaren yaşananları Zekai Paşa göz yaşları içinde şöyle anlattı:

-"Başçavuş Ömer Halisdemir'i aradım, Ömer benim koruma astsubayımdır. Ömer'e, "Sana, vatanımız ve milletimiz adına tarihi bir görev veriyorum. Tuğgeneral Terzi vatan hainidir, isyancıdır. Onu, karargâha girmeden öldür! Bunun sonunda şahadet var. Biliyorsun seninle 20 yıllık beraberliğimiz var. Hakkını helal et" dedim.

EMREDERSİNİZ KOMUTANIM

Ömer Başçavuş, sonu ölüme varan emir üzerine vakur bir sesle Zekai Paşa'ya hitaben, "Baş üstüne komutanım, hakkım helal olsun. Siz de helal edin" dedi.

NİĞDE'li Ömer Halisdemir'in bir ev yapma hayali vardı o da yarım kaldı. Şimdi belediye o evi yapacağını söylüyor. Gerçek olur mu bilinmez ama Ömer şehadeti ile Türkiye'nin kahramanı oldu.

TAM YETKİLİSİNİZ ZEKAİ PAŞA

Zekai Paşa darbecilerin yönetim merkezi Akıncı Üssü'nü yeniden alabilmek için İçişleri Bakanı Efkan Ala'dan direktif aldı. Ala, "Zekai Paşa, size başkomutan ve hükümet yetkisi veriyorum" dedi. Güvendiği arkadaşlarına, "Biz, terörle mücadele sırasında da bunların (FÖTÜ'cülerin) tavrını, isteksizliğini anlamıştık" diyen Zekai Paşa, "O gece, sadece Ankara değil, Ankara dışındaki birlik komutanlarıyla da görüşmelerimiz oldu, isyancıların tutuklanmasını sağladık" dedi.

ÇOK KAN DÖKÜLÜRDÜ

Zekai Paşa, "Eğer Özel Kuvvetler Komutanlığı ele geçirilseydi, durum çok kötü olurdu, Allah korusun çok kan dökülürdü" dedi ve ekledi: Biz, bu adamları biliyoruz, bu adamlar korkak ve vicdansızdır! Şükürler olsun ki girişimleri başarılı olamadı. Çünkü bu millet eski millet değil. Çok büyük bir felaketi atlattık.

ÖNCEKİ HABERLER
Habertürk'ten kovulan profesör ilk kez konuştu!
Habertürk'ten kovulan profesör ilk kez konuştu!
Kazanmanın En Kolay Yolu Altın Yatırım!
Kazanmanın En Kolay Yolu Altın Yatırım!
Yüksek Getiri Garantisi İle Emeklilik Hayallerinize Ulaşın!
Yüksek Getiri Garantisi İle Emeklilik Hayallerinize Ulaşın!
İşte Fuat Avni soruşturmasına giren fotoğraf! Detaya dikkat
İşte Fuat Avni soruşturmasına giren fotoğraf! Detaya dikkat
FETÖ tutukluları aileleriyle nasıl görüşecek?
FETÖ tutukluları aileleriyle nasıl görüşecek?
Erdoğan Alman kanalın reytingini patlattı Merkel'i ezdi
Erdoğan Alman kanalın reytingini patlattı Merkel'i ezdi
50 polisin katili F16 pilotu özel harekatı vurmasını anlattı
50 polisin katili F16 pilotu özel harekatı vurmasını anlattı
AK Parti'nin önemli isimleri tutuklanacaklar listesinde
AK Parti'nin önemli isimleri tutuklanacaklar listesinde
Darbeyi ABD mi yaptırdı? Genelkurmay başkanı konuştu
Darbeyi ABD mi yaptırdı? Genelkurmay başkanı konuştu
Sadullah Ergin'den FETÖ açıklaması
Sadullah Ergin'den FETÖ açıklaması