BIST 1.061
DOLAR 7,29
EURO 8,53
ALTIN 477,15
HABER /  SAĞLIK

Yunanistan ve Fransa gripten kırılıyor! Ölü sayısı 3 bine dayandı

YUNANİSTAN'da gripten ölenlerin sayısı 74'e yükselirken Fransa'da salgın tüm ülkeye yayıldı ve 2 bin 800 kişinin öldüğü açıklandı.

Abone ol

Yunanistan Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezinden (KEELPNO) yapılan açıklamada, son bir haftada yoğun bakım ünitelerinde tedavi gören 18 kişinin daha yaşamını yitirmesiyle ölü sayısının 74’e çıktığı belirtildi.

Hayatını kaybedenlerin yaş ortalamasının 68 olduğu kaydedilen açıklamada, ölenlerden 49’unun erkek, 25’inin kadın olduğu bilgisi paylaşıldı. Açıklamada, sağlık merkezlerine başvuran ve salgından ciddi şekilde etkilenen 274 kişiden 264’ünün yoğun bakım ünitelerinde tedavi gördüğü ifade edildi.

KEELPNO Başkanı Theofilos Rozenberg, basına yaptığı açıklamada, salgının henüz doruk noktasına ulaşmadığını, ilerleyen günlerde ölü sayısının artma ihtimalinin bulunduğunu ifade etti. Rozenberg, aşı olunması ve mecbur kalınmadıkça dışarıya çıkılmaması uyarısında bulundu.

Fransa gripten kırılıyor

Ülkenin tamamına yayılan "H3N2" virüsünün neden olduğu grip salgınında 2 bin 800 kişinin yaşamını yitirdiği açıklandı.

Sağlık Bakanlığına bağlı Fransa Halk Sağlığından yapılan açıklamada, son 2 haftada 25 bin kişinin grip nedeniyle hastanelerin acil servislerine başvurduğu ve 4 bin 370 kişinin hastaneye yatırıldığı kaydedildi. 

"H3N2" virüsü, 2015'te de 18 bin kişinin ölümüne neden olmuştu.

Grip salgını nedeniyle ölenlerin yüzde 87'sini 75 yaş ve üstü kişilerin oluşturduğu bildirildi.  Aşının, söz konusu virüse karşı yüzde 21 oranında etkili olduğu da kaydedildi. 

ÖNCEKİ HABERLER
Af çıkacak mı 2019 son haberler yeni genel af açıklaması
Büyükşehir Belediye kırsaldaki öğrencileri spora teşvik ediyor
Mevlüt Uysal gençler için ayağa kalktı
Mansur Yavaş Siteler esnafıyla buluştu
Bursa'da akılalmaz olay! Balıkçı kendisini defalarca bıçakladı
Görenler şaşkına döndü! Başta fare sandılar dikkatli bakınca...
Yorumlar