HABER /  GÜNCEL

Yunanistan darbeci askerleri askeri kampta korumaya aldı

Yunanistan, sığınma hakkı verip cezaevinden salıverdiği 8 darbeci askeri çevreyi kontrol altında tutan keskin nişancıların da bulunduğu 80 kişilik polis gücüyle korumaya aldı...

YUNANİSTAN’ın Ta Nea gazetesi, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Yunanistan’a kaçan ve yargı kararınca serbest bırakılan 8 askerin, kaçırılma veya öldürülme endişesiyle askeri bir kampta koruma altına alındığını iddia etti.

BOZDAĞ'IN AÇIKLAMALARI SONRASI... Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ'ın 8 darbeci askerin Yunan yargısınca serbest bırakılmasına yönelik açıklamaları üzerine Atina hükümeti ve yetkili Yunan makamlarının alarma geçtiği yazan gazete, “8’leri askeri kampta saklıyorlar” başlığı altında birinci sayfasında yer alan haberinde şu ifadeleri kullandı:

ANAKARADAKİ BİR KIŞLADA... “Yunan mahkemelerince 18 aylık gözaltı süresinin sona ermesi ile serbest bırakılan darbeci askerleri anakaradaki kışlalardan birine nakledilerek yoğun koruma altına alındı...” Haberde, Yunan makamlarının darbecilerin kaçırılmasından daha çok öldürülmelerinden korktuğu ileri sürüldü. 

80 KİŞİLİK POLİS GÜCÜ KORUYOR... Ta Nea’ya göre 8 asker, askeri bir kampta oluşturulan ve aralarında çevreyi kontrol altında tutan keskin nişancıların da bulunduğu 80 kişilik polis gücü tarafından korunan özel bir alanda kalıyor. Askerlerden her birinin ayrı odası bulunuyor, mutfak ve salon ise ortak olarak kullanılıyor.

SADECE AVUKATLARIYLA GÖRÜŞMELERİNE İZİN VAR... Sadece avukatlarıyla görüşmelerine izin verilen ve psikolojik destek alan askerlere Türkiye’deki aileleri para ve yiyecek gönderebiliyor.

BOZDAĞ NE DEMİŞTİ?.. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı, "Bu darbeci askerleri nerede olurlarsa olsunlar, onları toplayıp Türkiye’ye götürmek bizim görevimizdir" açıklamasında bulunmuştu.

Türkiye'nin 8 asker için gönderdiği üç iade talebi Yunan yargısı tarafından reddedilmişti.​

ÖNCEKİ HABERLER
Erdoğan 3. Havaalanı'na iniyor! İşte o tarih
10 Haziran 2018 günü gazete manşetleri kim hangi manşeti attı?
Kadir Gecesi nedir Kadir Gecesi hadisleri ile önemi
Kadir Gecesi duası Peygamberimizin Kadir Gecesi duaları
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Avusturya'ya sert tepki
2020 Ramazan ayı ne zaman başlangıcı hangi ay?
Yorumlar 16 yorum