BIST 1.984
DOLAR 13,62
EURO 15,44
ALTIN 794,70
HABER /  GÜNCEL

Millet Bahçesi'nin özellikleri neler?

Ankara'ya yapılacak olan ve Avrupa'nın en büyük parkı olma özelliğini taşıyacak olan millet bahçesi, özellikleriyle adeta büyülüyor. İşte bahçenin madde madde öne çıkan özellikleri...

Abone ol

Ankara mitinginde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tanıttığı Ankara'nın millet bahçesiyle ilgili detaylar ortaya çıktı. Ankara'nın millet bahçesi, AKM alanı olarak bilinen ve Cumhurbaşkanlığı'nın himayesinde bulunan devasa bir arazi üzerine kuruluyor.

Bir ucu batı tarafında Ankara İl Emniyet Müdürlüğü'nün önünden Konya yolunu sınır alarak başlayan bahçe, içerisine hipodrom ve AKM alanını 19 Mayıs Stadyumu ve Arena kapalı spor salonu arazisini gençlik parkını ve devamında CSO binasının ve şimdiki Adliye binasının bulunduğu alanı da kapsayarak; Doğuda Sıhhiye Meydanı'na kadar; Kuzeyde de Birinci ve İkinci Meclis binalarını, Ankara Palas binasını da içine alacak şekilde Ulus Heykel Meydanı'na kadar uzanacak ve toplamda 1.700.000 metrekare alana sahip olacak.

4 ANLAMLI MÜZE KURULACAK

- Konya yolu ile Kazım Karabekir Caddesi arasında kalan 750 dönümlük birinci ada müzeler bölgesi olacak.

- Ve yeşille iç içe geçmiş şekilde; Cumhuriyet dönemi müzesi, Osmanlı ve Selçuklu dönemi müzesi, Roma dönemi müzesi ve Mezopotamya dönemimüzesi olmak üzere Anadolumuzun tarihini bütün görkemiyle gözler önüne seren 4 farklı müzeye ev sahipliği yapacak.

- Kazım Karabekir Caddesi yer altına alınacak ve birinci ada ile ikinci ada yeşil tepelerle birleştirilecek.

- İkinci ada spor bölgesi olarak düzenlenecek.

- Arena kapalı spor salonu yerinde muhafaza edilecek.

- 19 Mayıs Stadyumu yıkılıp yenilenecek. Ve ayrıca bu bölgede Ankaralıların futbol, voleybol, basketbol ve tenis gibi birçok spor faaliyetlerine katılabilecekleri tesisler olacak.

- İkinci ada ile Gençlik Parkı'nı ayıran ve kenarlarında yaşlı çınarların bulunduğu yol muhafaza edilecek.

- Yeşil bir koruyu andıracak şekilde ağaçlandırılacak ve içine doğal bir gölet de yapılacak olan üçüncü ada, yerinde korunan Opera Binası'na kadar uzanacak ve burada Atatürk Bulvarı'nın üzerinde oluşturulacak meydanla, yeni yapılan Hergelen Camii ile buluşacak.

- Kuzeydeki Dördüncü adada ise, Cumhuriyet dönemi tarihi binaları öne çıkartılacak şekilde bir ticari bölge oluşturulacak. Ve bu bölge bir meydan ile İkinci Ada'ya, yani spor bölgesine bağlanacak.

- En doğudaki Beşinci Ada'da da, yeni yapılan CSO binasına ilaveten çeşitli kültür sanat fonksiyonları da eklenmek suretiyle bahçenin kültür sanat bölgesi oluşturulmuş olacak. Ve bahçe, Sıhhiye Meydanı'na kadar uzanmış ve Ankara'nı yaya trafiğinin merkezi Kızılay'la buluşmuş olacak.

- Ankara'nın en önemli merkezlerine komşu olacak olan bahçe, bütün merkezler arasında bir yaya ulaşımı ve yeşillikler içinden geçen bisiklet yolu da sağlayarak Ankaralılara şehir içinde araçsız ulaşım imkanını da sunacak.

- Bahçenin içinde toplamda 5.000 metrelik yaya ve bisiklet yolu ve bütün bahçenin etrafını dolaşan 4.000 metre uzunluğunda bir de tramvay hattı olacak.

- Bahçe alanı içinde bulunan ağaçlar korunacak ve ilaveten 3.000 ağaç daha dikilecek.

- Bahçe alanının özellikle güney kısmı Ankara çaylarının toplanma havzası olduğu için, üzeri kapatılmış olan bu sular açığa çıkartılıp ıslah edilecek. Ve çeşitli kanallar, dereler ve göller ile bahçenin toplam 163.000 metrekare su öğesine sahip olması sağlanacak.

- Bütün bunlara ilaveten; bahçe içerisinde oluşturulan yeşil yaya ve bisiklet yolları, yeşil köprülerle Konya yolunun ve Hipodrom Caddesi'nin üzerinden geçerek Ankapark'ın doğu ucuna ulaşabilecek ve bu yeşil yollar ile Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne kadar gidilebilecek.

ÖNCEKİ HABERLER
Bakan Ağbal'dan Kılıçdaroğlu'na "asgari ücret" cevabı
Bakan Ağbal'dan Kılıçdaroğlu'na "asgari ücret" cevabı
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Talihsiz işçi halat kopunca yere çakıldı
Talihsiz işçi halat kopunca yere çakıldı
O bölgede 14 terörist etkisiz hale getirildi
O bölgede 14 terörist etkisiz hale getirildi
Avrupa Birliği'nden Türkiye'ye tehdit!
Avrupa Birliği'nden Türkiye'ye tehdit!
Türkiye Kerkük'teki bombalı saldırıları şiddetle kınadı
Türkiye Kerkük'teki bombalı saldırıları şiddetle kınadı
Trump: Kim'in tek bir şansı var!
Trump: Kim'in tek bir şansı var!
İş arkadaşını çocuklarının gözü önünde bıçakladı
İş arkadaşını çocuklarının gözü önünde bıçakladı
TSK'nın bir numaralı hedefi Kandil Dağı görüntülendi
TSK'nın bir numaralı hedefi Kandil Dağı görüntülendi
Jüpiter'deki şimşeklerin sırrı çözüldü
Jüpiter'deki şimşeklerin sırrı çözüldü