BIST 4.963
DOLAR 18,63
EURO 19,63
ALTIN 1.077,07
HABER /  GÜNCEL

YSK Adana'da meydanı kime verdi?

YSK, Adana'da Vatan Partisi’nin Erdoğan’ın toplantısının ardından miting yapmasına vize verdi.

Abone ol

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Vatan Partisi’nin, 30 Mayıs’ta Adana’da İstasyon Meydanı’nda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın toplantısının ardından miting yapmasına vize verdi. YSK yetkisini kullanarak mitingin saatini güneşin battığı saatten 2 saat sonra olarak belirledi. Mitingin saati 19.30-21.52 olarak belirlendi.

Seyhan 1. İlçe Seçim Kurulu, Vatan Partisi’nin 18.30-20.30 saatleri arasında miting yapmasına 4’e karşı 3’le karar vermişti. Ancak Saadet Partili ilçe seçim kurulu üyesinin imza aşamasında oy değiştirmesiyle ilçe seçim kurulu ek karar almıştı. İlçe Seçim güvenlik zaafiyeti gerekçesiyle meydanın Erdoğan’a tahsisine karar vermişti. Vatan Partisi’nin Adana İl Seçim Kurulu’na yaptığı itiraz da reddedilmişti.

YSK İlçe Seçim Kurulu’nun ek kararını da Adana İl Seçim Kurulu’nun kararını da oy birliğiyle kaldırdı. YSK İlçe Seçim Kurulu’nun mitingin 18.30-20.30 saatleri arasında yapılmasına ilişkin kararını ise resen düzenledi. Cumhurbaşkanı ile Vatan Partisi’nin mitinginin çakışmaması için miting saati Adana’da güneş 19.52’de battığı gerekçesiyle bu saatten iki saat sonrası olarak 19.30-21.52 olarak belirlendi. Resen miting saatinin belirlenmesi kararı 4’e karşı 7 oyla verildi.

YSK'nın CHP temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu Hürriyet’e kararı şöyle değerlendirdi:

“YSK mitingin yapılmasına 2 gün kala İlçe Seçim Kurulu’nda olan bir yetkiyi kullanarak miting saatini belirlemiştir. Bu kararı uygun bulmuyoruz. Çünkü Vatan Partisi miting saatini vatandaşlara duyurmuştur. Cumhurbaşkanının programının 19.30’a kadar süreceği belli değildir. Buna rağmen YSK ilçeye ait bir yetkiyi resen kullanarak bu tespiti yapmıştır. Bu noktada resen saat belirleme yetkisini biz doğru bulmuyoruz. Ancak YSK ek kararı ve itiraz üzerine verilen kararı kaldırarak Vatan Partisi’nin mitingini yapmasına bu kararla izin vermiştir.”