BIST 114.809
DOLAR 6,87
EURO 7,76
ALTIN 397,33
HABER /  GÜNCEL

YÖK'ten üniversitelere çok büyük yetki artık YÖK karışmayacak....

YÖK'ten yapılan yazılı açıklamaya göre Yükseköğretim Kurulu, kadro kullanma yetkisini üniversite yönetim kurullarına devretti. YÖK'ün bu kararı yükseköğretim tarihindeki en büyük yetki devri...

Abone ol

YÜKSEK ÖĞRETİM Kurulu (YÖK), asgari kadro ve bunun iki katına kadar kadro kullanma yetkisini üniversitelere devretti. YÖK bazı yetkilerinin üniversitelere devredilmesi uygulamasına bir yenisini daha ekledi. YÖK Yürütme Kurulu'nda alınan karar gereği üniversitelerdeki asgari kadro aktarımı artık YÖK'ün onayına ihtiyaç duyulmaksızın üniversite yönetim kurulunun kararıyla gerçekleştirilebilecek.

TARİHTEKİ EN BÜYÜK YETKİ DEVRİ... YÖK'ün bu kararının yükseköğretim tarihindeki en büyük yetki devri olduğu bildirildi. Asgari kadro sayısının iki katına kadar kadro kullanma yetkisi ise üniversitelerin alt bileşenlerinin uygun görüşlerinin alınması kaydıyla yine üniversite yönetimlerine devredildi.

ASGARİ KADROLARININ İKİ KATINA KADAR... Bu kapsamda, üniversitelerin asgari kadrolarının iki katına kadar, bölgesel kalkınma odaklı üniversitelerin ihtisas alanları ile doğrudan ilgili birimler için üç katına kadar, araştırma üniversitelerinin ise dört katına kadar olan kadro aktarım yetkisi üniversite yönetim kurulu kararıyla YÖK onayına ihtiyaç duyulmadan doğrudan üniversiteler tarafından gerçekleştirilecek.

YÖK SADECE NORM DIŞI KADRO İHTİYAÇLARINI DEĞERLENDİRECEK... Üniversitelerin sadece norm dışı kadro ihtiyaçları olması halinde bu talepleri değerlendirecek olan YÖK, ayrıca üniversitelere, bu yetkiyi kullanırken ilgili anabilim dalı, ana sanat dalı, bölüm başkanları ve birim kurulları ile birlikte mevzuata ve akademik teamüllere uygun tarzda hareket etmeleri konusunda uyarıda bulundu.

1 YIL BOYUNCA GEÇERLİ OLACAK... Söz konusu karar, 31 Aralık 2019'a kadar geçerli olacak. YÖK bir senelik müddet sonunda yönetişim, liyakat, ehliyet ve kamu yararı bakımından üniversitelerin kadro kullanımlarını kamuya açık bir şekilde değerlendirerek, bu süreleri üniversite bazında tekrar uzatacak.

YÖK yetkilileri, bu yetki devri ile yükseköğretim kurumlarında üniversite kültürünün oluşmasını amaçladıklarını ifade ettiler.

ÖNCEKİ HABERLER
Sigorta borcunda bugün son gün
1 liralık tuvalet ücreti cinayetinde ünlü kebabçıya verilen ceza belli oldu
iPhone XS ve XS Max modellerinin dudak uçuklatan Türkiye fiyatları
Ukrayna'dan Rusya'ya karşı yeni bir hamle daha
Böyle ölüm görülmedi! Kaza sonrası ayağa kalkan at...
Afganistan'da savaş uçağı düştü
Yorumlar 2 yorum