BIST 11.156
DOLAR 33,04
EURO 35,94
ALTIN 2.551,00
HABER /  GÜNCEL  /  EĞİTİM

YÖK'ten flaş rektör ataması kararı

YÖK, ataması yapılan rektörlerin YÖK'e sunmuş oldukları vaat ve projelerine ilişkin bilgi formlarını kamuoyu ile paylaşacak.

Abone ol

Yükseköğretim Kurulu-YÖK'de atamaları yapılan rektörlerin "Rektör Adayı Bilgi Formları" kamuoyu ile paylaşılacak.

Yükseköğretim Kurulu'ndan (YÖK), konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

''Bilindiği üzere üniversite rektörlerinin seçimi 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 7/b maddesine göre hazırlanan 'Rektör Adaylarının Seçimle Belirlenmesine İlişkin Usul Ve Esaslar' kapsamında Başkanlığımızca Rektör adayları seçimleri belirleme takviminin ilgili üniversitelere bildirilmesiyle başlamaktadır.

Görevdeki üniversite rektörünün çağrısı ile toplanan öğretim üyeleri tarafından üniversitede yapılan seçimlerde rektör adayı olarak belirlenen altı isim Başkanlığımıza bildirilmektedir. YÖK Genel Kurulunda yapılan değerlendirme ve seçim sonucunda bu altı adaydan üçü Cumhurbaşkanlığı Makamına sunulmaktadır.

REKTÖR ADAY BİLGİ FORMU

Üniversitelerde yapılan seçim sonucunda belirlenen ilk altı aday tarafından, rektör adayı olduğu üniversitenin başlıca sorunlarını, bu sorunlar için öngördüğü çözüm önerilerini ve aday olduğu üniversite için tasarladığı yeni projelerini içeren 'Rektör Adayı Bilgi Formu' doldurulmakta ve YÖK'e, Genel Kuruldaki seçimden önce sunulmaktadır.

Bundan böyle, birçok ilk ve yeniliğe imza atan Yeni YÖK yönetimi olarak, akademik ve idari personel ile öğrencilerin, üniversitelerine rektör olarak atanan yöneticilerinin seçim öncesinde vaat ettikleri hususlardan haberdar olup bunların takibi açısından, YÖK'e gönderilen Rektör Adayı Bilgi Formunu Başkanlığımızın web sitesi üzerinden kamuoyu ile paylaşacağız. Bu uygulamamız hesap verilebilirlik ilkesine verdiğimiz önemi göstermektedir.

Bu kapsamda kurumsal web sitemizin ana sayfasında yer alan 'Atamaları Yapılan Rektörlerin Vaat ve Projeleri' başlıklı bölümünde, en son 14 Ocak 2016 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından atamaları gerçekleştirilen Bilecik Şeyh Edebali, Erciyes, Hacettepe ve Selçuk Üniversitelerinin rektörlerinin 'Rektör Adayı Bilgi Formları' kamuoyu ile paylaşılmak üzere yayımlanmıştır.

Bundan sonra bu uygulamamıza rektör atamaları yapılan bütün üniversiteler için de devam edilecektir. Kamuoyuna ve yükseköğretim camiasına önemle duyurulur.''