HABER / GÜNCEL

YKS sonuç sayfası YKS 2 puanıyla öğrenci alan bölümler hangisi

2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları açıklandı, YKS sonuç sayfasında yoğunluk yaşandı. Sonuçların açıklanmasının ardından sıra geldi tercihlere. 7-14 Ağustos tarihleri arasında yapılacak tercihlerde, YKS 2 puanıyla öğrenci alan bölümler haberimizde.

YKS 2018 sonuçlarının açıklanmasının ardından, 7-14 Ağustos 2018 tarihleri arasında, tercih işlemleri yapılacak. Milyonlarca kişi, hayallerindeki bölüme girmek istiyor. Bunun için doğru tercih yapmaları, puan türünü iyi belirlemeleri gerekiyor. Bizde sizler için YKS 2 puanıyla öğrenci alan bölümleri belirledik.

YKS giren adaylardan, Temel Yeterlilik Testi'nde (TYT), sözel, sayısal ve eşit ağırlık puan türlerinde birer, dilde ise 5 aday 500 puan aldı. ÖSYM tarafından yayımlanan 2018-YKS Sonuçları Ön Değerlendirme Raporu'na göre, TYT'ye başvuran 2 milyon 381 bin 412 adaydan, 2 milyon 260 bin 273'ünün sınavı geçerli sayıldı.

YKS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

Alan Yeterlilik Testi'ne (AYT) başvuran 2 milyon 19 bin 564 adaydan 1 milyon 877 bin 568'inin sınavı, Yabancı Dil Testi'ne (YDT) başvuran 131 bin 423 adaydan da 109 bin 593'ünün sınavı geçerli kabul edildi.

TYT'ye giren adayların yüzde 83,06'sı AYT'ye, yüzde 4,85'i ise YDT oturumlarına katıldı.

YKS 2 PUANIYLA ÖĞRENCİ ALAN BÖLÜMLER HANGİLERİ?

  • Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü Taban Puanları YKS – 2
  • Balıkçılık Teknolojisi Bölümü Taban Puanları YKS – 2
  • Beslenme ve Diyetetik Bölümü Taban Puanları YKS – 2
  • Ebelik Bölümü Taban Puanları YKS – 2
  • Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Taban Puanları YKS – 2
  • Gıda Teknolojisi Bölümü Taban Puanları YKS – 2
  • Hemşirelik Bölümü Taban Puanları YKS – 2
  • Kimya Öğretmenliği Bölümü Taban Puanları YKS – 2
  • Odyoloji Bölümü Taban Puanları YKS – 2
  • Tütün Eksperliği Yüksekokulu Bölümü Taban Puanları YKS – 2

TERCİHLER NE ZAMAN BAŞLAYACAK: ÖSYM’nin bilgi amacıyla yayınladığı ‘2018-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları’ ön kılavuzuna göre, üniversite adayları 7-14 Ağustos’ta tercih işlemlerini tamamlayabilecek. Adaylar tercihlerini, T.C kimlik numarası ve şifreleriyle https://ais.osym.gov.tr adresinden yapabilecek. Bunun dışında posta, fax, e-posta gibi herhangi bir yolla ÖSYM’ye yapılan tercihler kabul edilmeyecek. Bu işlemler tamamlandıktan sonra adaylar, tercih süresi içinde aynı adresten tercihlerinde değişiklik yapabilecek. Yerleştirme sonuçlarıysa https://sonuc.osym.gov.tr adresi üzerinden duyurulacak. ÖSYM’nin ön kılavuzunda tercih sonuçlarının ne zaman duyurulacağıyla ilgili bir tarih belirtilmiyor.

ÖNLİSANS İÇİN 150, LİSANS İÇİN 180 PUAN KOŞULU: YKS sonuçlarını öğrenen adayların yapması gereken ilk iş, puanlarını ve mezun oldukları okul türlerini göz önünde bulundurarak önlisans veya lisans programlarının hangilerinden tercih yapabileceklerini saptamak olacak. Ardından sadece tercih yapabilecekleri tablolardan olmak koşuluyla girmek istedikleri yükseköğretim programlarını belirleyerek, bunların kodlarını, adlarını ve bağlı oldukları üniversite ve fakülte/yüksekokul adlarını tercih sırasına göre yazmaları gerekiyor. Peki kimler ön lisans, kimler lisans tercihinde bulunabilecek?

Önlisans programlarını, 2018-TYT’de 150 ve üzeri puan alanlar tercihleri arasında gösterebilecek. Lisans programlarından tercih yapabilmek içinse AYT’den180 ve üzerinde puan alma koşulu bulunuyor.

TERCİH SÜRESİ İÇİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILABİLİR: ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemini tamamlayan adayların ekranda, “2018- YKS Tercihleriniz ÖSYM’ye bildirilmiştir” ifadesini mutlaka görmesi gerekiyor. Tercih bildirim işlemini tamamladıktan sonra 7-14 Ağustos arasında https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerde değişiklik yapmak mümkün. Tercih süresi tamamlandıktan sonra herhangi bir değişiklik yapılamayacak. Tercih işlemini tamamlayan adaylara,  7-14 Ağustos arasında https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih bilgilerini mutlaka kontrol etmesi ve yazıcıdan tercih listesinin çıktısını alarak saklaması öneriliyor.

KAYITLAR EYLÜL AYINDA: YKS yerleştirme sonuçlarının ne zaman açıklanacağı henüz belli değil. Fakat, tercihlerine göre bir programa yerleşecek adayların üniversitelere kayıt takvimleri ÖSYM’nin bilgi amacıyla yayınladığı ön kılavuzda yer alıyor. Buna göre YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 3-7 Eylül arasında yapılacak. Elektronik kayıtlar ise 3-5 Eylül arasında gerçekleştirilecek.

Yorumlar