BIST 1.088
DOLAR 7,10
EURO 8,45
ALTIN 467,58
HABER /  EĞİTİM

YKS para yatırma işlemi hangi bankaya kaç para yatırılacak?

2018 YKS sınavları başvurusu için para yatırma işlemi 21 Mart'ta bitiyor. Yükseköğretim Kurumları Sınavı TYT, AYT, YDT'ye girecek adaylar kaç para sınav ücreti yatıracak, YKS para yatırma işlemi hangi bankalarda yapılacak? TYT 50 lira, TYT ile birlikte AYT 100 lira, TYT VE YDT 'ye birlikte girmek isteyenler 150 lira yatırıcaklar. Akbank, Al Baraka, Finans Bank, Kuveyt Türk Katılım Bankası ve Halkbank'a yatıracaklar.

Abone ol

Adaylar, Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS başvuruları nasıl yapılacağını ve YSK sınav paraları- harç ödemelerin ne kadar olduğu hangi bankaya yatırılacağını araştırmaya devam ediyor. Ayrıca ÖSYM 2018 YKS TYT AYT oturumları nasıl olacak? YKS sınav soruları ve cevap örnekleri var mı? Başvurular ne zaman sona eriyor? soruların yanıtlarıda araştırılan konular arasında. YKS başvurusu, 28 Şubat Çarşamba günü yayımlanan kılavuz bilgilerinin ardından 1 Mart Perşembe günü erişime açıldı. Üniversite sınavının yeni adı olan YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) 23 Haziran'da TYT (Temel Yeterlilik Testi), 24 Haziran'da ise Alan Yeterlilik Testi (AYT) şeklinde iki aşamada yapılacak. YKS başvurusu her ikisi için de şimdiden yapılabilecek. YGS yerine bu yıl ilk kez uygulanacak olan YKS başvuruları ÖSYM tarafından alınacak

Peki YKS kayıt ücreti ne kadar oldu hangi banara yatırılacak? TYT 50 lira, TYT ile birlikte AYT 100 lira, TYT VE YDT'ye birlikte girmek isteyenler 150 lira yatırıcaklar. Akbank, Al Baraka, Finans Bank VE Halkbank'a yatıracaklar. 

YKS BAŞVURU NASIL YAPILIR: YKS'ye başvuru yapacak olan öğrenciler, başvuruların nasıl yapılacağını sorguluyor. Üniversiteye geçiş için gerçekleştirilecek olan YKS'ye başvurular ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr adresinden gerçekleştirilecek. Ayrıca adaylar, başvurularını kendi okullarından, ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden veya ÖSYM tarafından belirlenmiş olan başvuru merkezlerinden yapabilecekler.

YKS BAŞVURUSU SON GÜN NE ZAMAN: Yükseköğretim Kurumları Sınavı 1. Oturum (TYT), Yükseköğretim Kurumları Sınavı 2. Oturum, Yükseköğretim Kurumları Sınavı Yabancı Dil Oturumu başvuruları 01 - 21 Mart 2018 tarihleri arasında yapılacak.

YKS NE ZAMAN YAPILACAK: YKS 23-24 Haziran 2018 tarihleri arasında yapılacak. TYT, 23 Haziran 2018 Cumartesi günü yapılacak. Sınav saat 10:15'te başlayacak ve 135 dakika sürecek. AYT, 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacak. Sınav, saat 10:15'te başlayacak ve 180 dakika sürecek.

YDT, 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacak. Sınav saat 15:45'te başlayacak ve 120 dakika sürecek.

Adaylar dikkat: Adaylar, sınavın sabah oturumlarında saat 10:00'dan sonra; öğleden sonra oturumunda ise saat 15:30'dan sonra sınav binalarına, sınavın cevaplama süresi başladıktan sonra sınav salonlarına alınmayacak.

YKS BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR: Sadece TYT ’ye girecek adaylar 50,00 TL (Adayların TYT’ye girmesi zorunludur.),

TYT ile birlikte AYT veya YDT’den herhangi birine girmek iste yen adaylar 10 0,00 TL,

TYT, AYT ve YDT’ nin tümüne girmek isteyen adaylar ise 150,00 TL yatıracaklar.

YKS BAŞVURU PARASI HANGİ BANKAYA YATACAK: 2018-YKS’ye başvuran adaylar seçmiş oldukları oturumlara bağlı olarak sınav ücretini aşağıda belirtilen bankalardan herhangi birine veya ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile süresi içinde yatıracaklar.

* Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

* Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

* Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

* Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç )

* Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı

* Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler

* Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.)

ÖNCEKİ HABERLER
İran sınırında acı olay! İki ceset bulundu
Regaib Kandili nasıl ibadet edilir, duası namazı kaç rekat?
Araç sahiplerine kötü haber ilk kez bu kadar...
Başbakan Yıldırım imzaladı! Memurluk müjdesi
Türkiye ABD’yi yalanladı! Menbiç’te anlaştık
Mustafa Özyurt yaşı kaç aslen nereli Gökçe Akyıldız'ın eşi kimdir?
Yorumlar