HABER /  GÜNCEL

YKS 1 puanıyla öğrenci alan bölümler hangisi YKS tercih robotu

Yeni sistemin ilk sınav maratonu sona erdi, YKS 2018 sonuçları açıklandı. YKS sonuçlarını öğrenmelerinin ardından üniversite adaylarını tercih heyecanı sardı. YKS puan türlerinden olan YKS 1 ile tercih yapmak isteyenlerin sayısı hayli fazla. Peki YKS 1 puanıyla alan bölümler hangileri?

YKS 2018 sonuçları açıklandı, ÖSYM'nin sistemi, üniversite adaylarının hışmına uğradı. Sınav temposu bitti bitmesine ancak bu kez de, tercih koşuşturması başlıyor. Adaylar YKS 1, YKS 2, YKS 3, YKS 4, YKS 5 ve YKS 6 puan türlerinden tercih yapabilecek. Birçok aday YKS 1 paun türü ile tercih yapmak istiyor. Bizde sizler için YKS 1 puan türü ile alan bölümleri derledik.

YKS giren adaylardan, Temel Yeterlilik Testi'nde (TYT), sözel, sayısal ve eşit ağırlık puan türlerinde birer, dilde ise 5 aday 500 puan aldı. ÖSYM tarafından yayımlanan 2018-YKS Sonuçları Ön Değerlendirme Raporu'na göre, TYT'ye başvuran 2 milyon 381 bin 412 adaydan, 2 milyon 260 bin 273'ünün sınavı geçerli sayıldı.

YKS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

Alan Yeterlilik Testi'ne (AYT) başvuran 2 milyon 19 bin 564 adaydan 1 milyon 877 bin 568'inin sınavı, Yabancı Dil Testi'ne (YDT) başvuran 131 bin 423 adaydan da 109 bin 593'ünün sınavı geçerli kabul edildi.

TYT'ye giren adayların yüzde 83,06'sı AYT'ye, yüzde 4,85'i ise YDT oturumlarına katıldı.

YKS 1 PUANIYLA ÖĞRENCİ ALAN BÖLÜMLER HANGİLERİ?

 • Aktüerya Bölümü Taban Puanları YKS – 1
 • Basım Teknolojileri YKS – 1
 • Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri YKS– 1
 • Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği YKS – 1
 • Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü YKS – 1
 • Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü YKS – 1
 • Güverte Bölümü YKS – 1
 • Uçak Elektrik-Elektronik Bölümü YKS – 1
 • Uçak Gövde – Motor Bakım Bölümü YKS – 1

  TERCİHLER NE ZAMAN BAŞLAYACAK: ÖSYM’nin bilgi amacıyla yayınladığı ‘2018-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları’ ön kılavuzuna göre, üniversite adayları 7-14 Ağustos’ta tercih işlemlerini tamamlayabilecek. Adaylar tercihlerini, T.C kimlik numarası ve şifreleriyle https://ais.osym.gov.tr adresinden yapabilecek. Bunun dışında posta, fax, e-posta gibi herhangi bir yolla ÖSYM’ye yapılan tercihler kabul edilmeyecek. Bu işlemler tamamlandıktan sonra adaylar, tercih süresi içinde aynı adresten tercihlerinde değişiklik yapabilecek. Yerleştirme sonuçlarıysa https://sonuc.osym.gov.tr adresi üzerinden duyurulacak. ÖSYM’nin ön kılavuzunda tercih sonuçlarının ne zaman duyurulacağıyla ilgili bir tarih belirtilmiyor.

  ÖNLİSANS İÇİN 150, LİSANS İÇİN 180 PUAN KOŞULU: YKS sonuçlarını öğrenen adayların yapması gereken ilk iş, puanlarını ve mezun oldukları okul türlerini göz önünde bulundurarak önlisans veya lisans programlarının hangilerinden tercih yapabileceklerini saptamak olacak. Ardından sadece tercih yapabilecekleri tablolardan olmak koşuluyla girmek istedikleri yükseköğretim programlarını belirleyerek, bunların kodlarını, adlarını ve bağlı oldukları üniversite ve fakülte/yüksekokul adlarını tercih sırasına göre yazmaları gerekiyor. Peki kimler ön lisans, kimler lisans tercihinde bulunabilecek?

  Önlisans programlarını, 2018-TYT’de 150 ve üzeri puan alanlar tercihleri arasında gösterebilecek. Lisans programlarından tercih yapabilmek içinse AYT’den180 ve üzerinde puan alma koşulu bulunuyor.

  TERCİH SÜRESİ İÇİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILABİLİR: ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemini tamamlayan adayların ekranda, “2018- YKS Tercihleriniz ÖSYM’ye bildirilmiştir” ifadesini mutlaka görmesi gerekiyor. Tercih bildirim işlemini tamamladıktan sonra 7-14 Ağustos arasında https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerde değişiklik yapmak mümkün. Tercih süresi tamamlandıktan sonra herhangi bir değişiklik yapılamayacak. Tercih işlemini tamamlayan adaylara,  7-14 Ağustos arasında https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih bilgilerini mutlaka kontrol etmesi ve yazıcıdan tercih listesinin çıktısını alarak saklaması öneriliyor.

  KAYITLAR EYLÜL AYINDA: YKS yerleştirme sonuçlarının ne zaman açıklanacağı henüz belli değil. Fakat, tercihlerine göre bir programa yerleşecek adayların üniversitelere kayıt takvimleri ÖSYM’nin bilgi amacıyla yayınladığı ön kılavuzda yer alıyor. Buna göre YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 3-7 Eylül arasında yapılacak. Elektronik kayıtlar ise 3-5 Eylül arasında gerçekleştirilecek.

ÖNCEKİ HABERLER
Piyasaların beklediği enflasyon raporu açıklandı
AÖL sonuçları kaçta açıklanacak MEB AÖL sonuç saati
O iddia canlı yayını karıştırdı! Tuncay Özkan çılgına döndü
Kurban Bayramı öncesi emekli maaşları yatacak mı?
DGS sonuçları ÖSYM açıklıyor DGS sonuç açıklama net tarihi
İcra müdürlüğü sınavı ne zaman başvuru şartları neler?
Yorumlar