BIST 8.219
DOLAR 27,37
EURO 29,03
ALTIN 1.642,38
HABER /  GÜNCEL

Yine protokol krizi!

Aydın’da geçtiğimiz yıl Zafer Bayramı’nda dönemin Valisi ile dönemin CHP’li Milletvekili Fatih Atay arasında yaşanan protokol krizine yeni bir kriz daha eklendi.

Abone ol

Aydın’da geçtiğimiz yıl Zafer Bayramı’nda dönemin Valisi Hüseyin Avni Coş ile dönemin CHP’li Milletvekili Fatih Atay arasında yaşanan protokol krizine başka bir zafer bayramında başka bir vali ve başka bir milletvekili ile bir yenisi eklendi.

30 Ağustos 2010 günü yaşanan protokol krizi uzun süre devam ederken, bu yıl 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nde yaşanan tartışma bir vatandaşın da araya girmesi ile tatlıya bağlandı.

Olay Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü etkinlikleri programı kapsamında Köşk İlçesi’ne bağlı Karatepe Köyü Şehitliği’nde meydana geldi. Sabah saatlerinden itibaren tüm programları birlikte katılan Aydın Valisi Kerem Al, MHP Aydın Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Ali Uzunırmak, AK Parti Aydın Milletvekilleri Mehmet Erdem, Semiha Öyüş ve Gültekin Kılınç etkinliklerin son durağı olan Karatepe Şehitliğindeki programa da katıldılar.

Programa AK Parti Aydın Milletvekili Gültekin Kılınç ile MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak diğer protokol üyelerinden bir müddet sonra katıldı. Aydın il Merkezinden yaklaşık 40 kilometre mesafede gerçekleştirilen programda sadece AK parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem konuştu. Milletvekili Mehmet Erdem, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gibi şiirle başlayıp konuşmayla sözü bitirmesinin ardından, Aydın Valisi Kerem Al Kürsü’ye çıkarak son sözü söyledi.

Vali’nin konuşmasının ardından program ve konuşmalar sona erince, İl Başkanı, İlçe Başkanı ve beraberindeki bir grup partili ile Karatepe Şehitliği’ndeki programa katılan MHP Aydın Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Ali Uzunırmak, Vali’nin yanına gelerek, protokolde ve usulde yanlışlar yapıldığını belirterek, sadece AK Parti Milletvekili Mehmet Erdem ve Semiha Öyüş'e söz verilmesini sert bir dille eleştirdi. Vali ile Milletvekili arasında ilginç diyalogların yaşandığı törende Vali Kerem Al, yanlışlık varsa telafi edileceğini belirterek ortamı yumuşatmaya ve MHP Aydın Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Ali Uzunırmak’ı teselli etmeye çalıştı.

Bu arda programı yapanlar, program başlamanda önce Milletvekillerinin konuşma talebi olup olmadığını sorduklarını sadece Mehmet Erdem’in konuşmak istediğini, AK Partili Gültekin Kılınç ile MHP’li Ali Uzunırmak’ı geç katıldıkları için konuşma taleplerini sorma fırsatı bulamadıklarını belirttiler.

Milletvekili Uzunırmak Vali Kerem Al’a hitaben yaptığı konuşmada “Sayın valim siz benim yerimde olsanız ne yapardınız” dedi. Bunun üzerine Vali Kerem Al, “Fark edilememiş olabilir size yerimi vereyim” deyince Milletvekili Uzunırmak, “Mesele yer meselesi değil, burada konuşacaksa ya herkes konuşsun, ya da kimse konuşturulmasın. Biz millet iradesini temsil ediyoruz. Benim olduğum pozisyonu siz nasıl izah edersiniz. Ben yer meselesini aldırmıyorum. Protokolde ben bu arkadaşlardan daha öndeyim. TBMM İdare amiriyim. Ancak bu yapılanlar yanlış” diye konuştu.

Milletvekili Uzunırmak’ın bu konuşması sırasında bir vatandaş “Yaratılanı hoş görün Yaratan’dan ötürü. Buraya dua etmeye geldik. Üzerimizdeki elbiselerin ve makam mevkilerin önemi yok” diye seslenince vatandaşa teşekkür eden MHP Aydın Milletvekilİ Ali Uzunırmak, tören yerinden ayrıldı. Resmi plakalı makam otosuna giden TBMM İdare Amiri Ali Uzunırmak, daha sonra tekrar geri dönüp programın kalan kısmına katılınca, kriz tatlıya bağlanmış oldu.