BIST 8.099
DOLAR 28,93
EURO 31,71
ALTIN 1.874,71
HABER /  GÜNCEL

Mem-u Zin'de Nevruz ateşi yanacak

Nevruz'un işlendiği bu bölümde, dostluk ve kardeşliği simgeleyen Nevruz herkesi birleştirecek mi?

Abone ol

1650-1707 tarihleri arasında yaşayan Kürt şair Ahmed-i Hani'nin ünlü aşk destanı 'Mem û Zîn'den esinlenilerek televizyona uyarlanan 'Siya Mem û Zîn' (Mem-u Zin’in gölgesinde) adlı dizinin 4.bölümü yarın TRT 6 ekranlarında saat 20.15’de seyircisiyle buluşacak.

Türkiye de çekilen ilk Kürtçe drama dizisi olma özelliğine sahip olan ve her bölümü heyecanla beklenen Siya Mem-u Zin dizisinin yeni bölümünde dostluk ve kardeşliği simgeleyen Nevruz herkesi birleştirecek mi? Ahmed-i Hani’nin şiirlerinin de yer aldığı bölümde Zin ile Siti, Abisi Mir Zeynuddin Ağa’nın Nevruz eğlencesine gitmesinin yasaklaması üzerine Nevruz’a gitmek için hangi yollara başvuracak? Nevruz ateşi etrafında toplanan dizi de neleri seyirciye yansıtıcak?

Kötü adam Beko, Mem’e neden silah çekecek? Botan’ın eski bir adeti olan ve birbirlerine gönül veren gençlerin yüzük değiştirme adetinin de yer aldığı bölüm bu haftaya damgasını vuracağa benziyor.

İLK BÖLÜM DEVLET ERKANIYLA İZLENMİŞ, DİZİ BAKANLARDAN TAM NOT ALMIŞTI

Ahmed-i Hani'nin kaleme aldığı efsanevi aşk hikayesi "Mem u Zin"den uyarlanan dizinin galası Ankara Rixos Otel’de yapılmış ve Başbakan Yardımcımız Sayın Bülent Arınç, Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek, Savunma Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Mehdi Eker’den tam not almıştı.

‘FEODALİTENİN KISKACINDA BİR AŞK HİKAYESİ’

Malatya’nın Arapgir İlçesinde çekilen Siya Mem-u Zin feodalitenin kıskacında bir aşkın hikâyesini anlatıyor. Hani'nin 1694 yılında tamamladığı eser, adını 1450'de Cizre'de yaşanmış aşk hikâyesinin erkek kahramanı olan Mem ve onun sevgilisi olan Zîn'in isimlerinden alıyor. Hani, eserinde dönemin sosyo kültürel, siyasi ve günlük yaşamına, gelenek ve göreneklerine dair motifler de barındırıyor. Ahmet Hani’nin ünlü eseri Mem-u Zin Kültür Bakanlığı’nın Kürtçe’den Türkçe’ye çevirtip yayınladığı ilk eser olma özelliğine de sahip

DİZİ HER HAFTA PAZARTESİ AKŞAMI SEYİRCİYLE BULUŞACAK

Yönetmenliğini Yusuf Güven’in yaptığı dizi de Cem Kurtoğlu, Süleyman Karadağ, Bilal Akif Yörük, Yaprak Durmaz, Özlem Maden, Asuman Yolcu, Aysun Güven, Abdulkadir Kırıcı, Hakan Kara, Salim Kadıcık, Bekir Felhan, Cengiz Toprak, Sultan Demirci, Abdullah Alur, Hüseyin Yaşar, Türkan Kılıç, Evin Şahin Salgut, Gıyasettin Uçun, Mehmet Nesim Aslancı rol alıyor. Türkiye’de çekilen ilk Kürtçe drama dizisi olma özelliğine sahip Siya Mem-u Zin dizisi her Pazartesi akşamı saat 20.15’de TRT6 kanalında seyircisiyle buluşacak. Dizi de Mem İstanbul’da mühendislik okuyan bir genç, Zin ise eğitimli, at binen, piyano çalan bir ev kadını. Seyirci bu dizi de MEM'de; doğruluğu, dürüstlüğü, aşkı, Zin'de; şefkati, fedakarlığı, asiliği, Tacdin'de; dostluğu,mertliği, kardeşliği, Siti'de; yardımseverliği, iyiliği ve merhameti bulacak.