BIST 1.061
DOLAR 7,29
EURO 8,53
ALTIN 477,15
HABER /  POLİTİKA

Yıldırım'dan Abdullah Gül'e KHK yanıtı

Başbakan Binali Yıldırım, eski cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün sivillere yargı muafiyetiyle ilgili KHK düzenlemesini eleştirmesine yanıt verdi.

Abone ol

Başbakan Binali Yıldırım, bir gazetecinin sivilllere yargı zırhı sağlayan KHK düzenlemesiyle ilgili Abdullah Gül'ün eleştirilerini sorması üzerine, "KHK'nin dilinde bir şey yok, Hiçbir düzeltme yapılmayacak. Bir sorun yok dilinde" diye yanıt verdi. Hatırlanacağı üzere Gül, twitter hesabı üzerinden "KHK’nın yazımındaki hukuk diliyle bağdaşmayan muğlaklık, hukuk devleti anlayışı açısından kaygı vericidir." açıklamasını yapmıştı.

Başbakan Binali Yıldırım, resmi ziyaretlerde bulunmak üzere gideceği Suudi Arabistan öncesinde Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi. Yıldırım, 696 sayılı KHK'nın 121. maddesiyle ilgili eleştirilere karşı şunları söyledi:

KİMSE BAŞKA BİR TARAFA ÇEKMESİN: Darbeyi önlemek adına memleketin, milletin geleceği yönünde durumdan vazife çıkaran vatandaş varsa ki oldu 15 Temmuz gecesi, milyonlar sokağa indi. Bu insanları korumak bizim boynumuzun borcudur. Aksi halde darbelere göz kırpmak anlamına gelir. Darbelere karşı vatandaşın kararlı duruşunu, cesaretini kırmak anlamına gelir. Mesele doğru zeminde ele alınmalıdır. Yapılan düzenleme darbe teşebbüsü ve akabinde meydana gelen olayları önlemek için sokağa inen, hayatına ortaya koyan vatandaşlarımızı korumaya yönelik bir düzenlemedir. Mesele bu kadar açık ve nettir. Kimse başka bir tarafa çekmesin.

CHP DARBEYE KARŞI MIDIR DEĞİL MİDİR? -Bu konuşmaların hepsi boş konuşmalardır, onu açıkça söyleyeyim. Sebebi şu, ülkemizde bir 15 Temmuz darbesi olmuştur, 16 Temmuz günü de darbe girişimi ve akabindeki terör olayları bastırılarak milli irade hakim hale gelmiştir. Ben şunu sormak istiyorum, bu görüşlerini ifade edenler özellikle ana muhalefet partisi darbeye karşı mıdır, değil midir? Darbe zamanı millet sokağa çıkmış, resmi görevli olan, olmayan, ülkesine, bayrağına, vatanına sahip çıkan herkes bu darbeye karşı koymuştur. Dolayısıyla darbeye karşı koyan vatandaşlarımızın kanuni koruma altına alınmasından daha doğru bir şey yoktur. Buna karşı çıkmak demek vatandaşlarımıza 'Niye bu darbeye karşı çıktınız' demektir."

DÜZELTME YAPILMAYACAK: "11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yazım dilini eleştirmişti. Muğlaklık var" ifadelerini hatırlatan basın mensubuna Yıldırıım şu yanıtı verdi: "Hiçbir düzeltme yapılmayacak. Dilinde sorun yok. Düzenlemedeki konulan hukuki terimlerin tamamen aynısıdır. Darbe zamanı yapılmış bir düzenleme hiç konuşulmuyor ona yapılan küçük bir ilave. Darbeye karşı koyan sivillerin de korunmasını esas alan bir ilave yapılmıştır. O zaman sorun olmayan şey neden bugün gündeme taşınmıştır anlamak mümkün değil."

696 SAYILI KHK'DA SİVİLLERLE İLGİLİ DÜZENLEMEDE NE YAZIYOR?
Sivillerle ilgili düzenleme 696 sayılı KHK ile getirildi. Resmi gazetede yayınlanan KHK'nın 121. maddesinde OHAL terbirlerine ilişkin 08.11.2016 tarihli yasanın 37'inci maddesine aşağıdaki fıkra eklendi:

"Resmi bir sıfat taşıyıp taşımadıklarına veya resmi bir görevi yerine getirip getirmediklerine bakılmaksızın 15/7/2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket eden kişiler hakkında da birinci fıkra hükümleri uygulanır."

Abdullah Gül'den flaş KHK açıklaması!

ÖNCEKİ HABERLER
O'nu neden destekliyoruz? Süleyman Özışık yazdı
Atlasjet kazasında 5 dakikalık sır FETÖ kaydı
ABD İsrail Büyükelçisi'nden bakanlığına skandal çağrı
Dünyaca ünlü şarkıcı Lorde İsrail konserlerini iptal etti
Grönland'daki gizli Amerikan üssünden felaket yayılacak
Lise kayıtları ne zaman açıklanacak 2020 MEB lise kayıt tarihleri
Yorumlar 9 yorum