BIST 1.331
DOLAR 7,81
EURO 9,48
ALTIN 461,39
HABER /  GÜNCEL

Et nasıl kurutulur? Kurutulmuş et için tuza bastırıp...

Konya'nın Taşkent ilçesinde tuzda bekletilerek kurutulan et, sofraların vazgeçilmez lezzeti arasında yer alıyor. Peki et nasıl kurutulur, kurutulmuş et yapmanın en kolay ve püf noktası nedir? İşte anadolu halkının et kurutma yöntemi.

Abone ol

Yeşil örtüsü, engebeli arazileriyle Toros Dağları üzerinde yer alan Taşkent ilçesinde mutfakların vazgeçilmezi olan kurutulmuş et, yaz-kış demeden tüketiliyor. Yüzyıllardır süregelen et kurutma geleneği, soğutma teknolojilerinin ve depolama sistemlerinin yaygınlaşmasına rağmen günümüzde de hala kullanılan bir yöntem.

Küçükbaş hayvanın eti, tuzlanarak belirli süre bekletilmesinin ardından yaklaşık bir hafta kadar askıda kurutuluyor. Bu yöntemle farklı bir lezzet ve aroması olan et, genellikle yemeklere katılıyor. Yörede yaşayanlar, gıda endüstrisindeki gelişmelere rağmen, yemeklere verdiği lezzetten dolayı et kurutmaktan vazgeçmiyor.

KURUTULMUŞ ET TARİFİ  : Küçükbaş hayvanın etinin kurutulabildiğini dile getiren 75 yaşındaki Keriman Özağar, tarifi şöyle veriyor:

"Etleri tuzla bastırıp, iki gün dinlendirdikten sonra kurutmak için asıyoruz. Çiğ eti üç gün boyunca tuzda bırakıyoruz. Tuzun içinde durdukça pişiyor. Sonrasında 5-6 gün boyunca asıyoruz, iyice kuruyor. Ben genellikle 25 ila 50 kilogram arasında kurutuyorum. Bir hanenin ihtiyacı bu civarda."

Torosların çok güzel bir bölgesinde yaşam sürdüğünü belirten Özağar, yörede et kurutmanın geçmiş yıllarda çok daha yaygın olduğunu söyledi.

Özağar, kuru etin kışlık yiyeceklerin başında geldiğine dikkati çekerek "Bu geleneği, ninem ve annemden öğrendim. Önceden buzdolabı yoktu. Etleri bu şekilde muhafaza ediyorduk. Şimdi az da olsa bizim gibi hala et kurutan var. Bu yıl birkaç kere kuruttum, yine kurutacağım. Bunun lezzeti bir başka oluyor." dedi.

et
ÖNCEKİ HABERLER
Engellerini aşmak için müzik çalmaya başladılar
Sararah nedir nasıl kullanılır? İşte Sararah'a dair merak edilenler
Rakının kalorisi ne kadar? Alkolle kırmızı et yemeyin
Çin uzaktan algılama uyduları fırlattı
Metabolizma çalıştıran omlet nasıl yapılır?
Kadir Topbaş kimdir kaç yaşında aslen nereli yoğun bakıma alındı
Yorumlar