BIST 11.156
DOLAR 33,04
EURO 35,94
ALTIN 2.551,00
HABER /  POLİTİKA

Yerel seçim tarihi netleşiyor

Yerel seçimlerin öne alınması için muhalefetin teklifine olumlu yaklaşacaklarını belirten AK Parti kurmaylarına destek MHP’den geldi.

Abone ol

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, “İktidar bunu getirirse destek veririz” sözleriyle, yerel seçimlerin öne alınmasına desteklerini açıklaması, 367 barajının aşılabileceğinin göstergesi oldu. Böylece CHP istemese de, AK Parti ve MHP’nin anlaşması durumunda yerel seçimler öne alınabilecek.

Vatan gazetesinden Deniz Güçer, yerel seçim tarihi için partilerin görüşlerini aktardı. İşte o haberin ayrıntıları:

"HAYIR DEMEYİZ"

AKP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, yerel seçimlerin 2013 yılına alınmasıyla ilgili, “Bu konuda değişik zamanlarda gittiğimiz yerlerde sorular geliyor, çok konuşuluyor. Biz yine seçimlerin zamanında yapılmasını arzu ediyoruz. Ama muhalefet partileri kış şartlarını, olumsuz hava koşullarını gerekçe gösteriyorlar. Maalesef rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun helikopteri düştü. ‘Kış şartlarında seçim mi olur, sonbaharda neden yapılmıyor?’ denildi. Eğer ana muhalefet ve muhalefet partileri TBMM içinde, ‘Yerel seçimi erkene alalım. 2014’te bir de cumhurbaşkanlığı seçimi var. Türkiye’yi çok fazla seçimle meşgul etmiş oluruz’ derlerse, buna hayır demeyiz” açıklaması yapmıştı. Tanrıverdi, tek başına AK Parti’nin milletvekili sayısının yerel seçimlerin öne alınması kararına yetmediğine dikkat çekmiş, “çünkü Anayasa’da yerel seçimlerin 5 yılda bir yapılacağına dair kesin hüküm var, dolayısıyla 367 vekilin “evet” oyuna ihtiyaç var” demişti.

DESTEK MHP'DEN GELDİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla, iktidar partisinin yerel seçimleri öne alması konusunda destek olacaklarını ilan etti. Bahçeli, seçimlerin en geç Kasım 2013 tarihine kadar yapılması gerektiğini ve Cumhurbaşkanlığı seçimiyle aynı yıl olmasının doğru olmadığının altını çizmişti.

MHP’nin desteğiyle iktidar partisi Anayasa değişikliği için gereken 367 sayısına ulaşmış oluyor. TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in oy kullanamaması nedeniyle 325 milletvekili olan AKP, Engin Alan’ın tutuklu olması nedeniyle MHP’den alacağı 50 oy ile Anayasa değişikliği için gereken sayıyı bulup, seçimlerin öne almasını sağlayabiliyor. Böylece CHP ve BDP’nin desteği olmadan da değişiklik TBMM’den geçebiliyor.

TEKİN: GÜNDEM BU DEĞİL

Ana muhalefet partisi CHP’nin, yerel seçimlerin öne alınmasına mesafeli durduğu, Ankara kulislerinde konuşuluyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, VATAN’ın bu konuda ortaya çıkan yeni tabloyu sorması üzerine, şunları söyledi:

“Hemen yanı başımızda bir savaş yaşanıyor. Bir Bakan, Türkiye’nin bir bölgesinde, Şemdinli’de 15 gündür ilginç şeyler oluyor diyorsa, orada bir savaş var demektir. Türkiye’nin içeride ve dışarıda bu kadar sıkıntı yaşadığı bir dönemde gündemi yerel seçimlerin 6 ay önce veya 6 ay sonra olacağı olmamalı.”