BIST 7.868
DOLAR 29,00
EURO 31,22
ALTIN 1.859,91
HABER /  POLİTİKA

Yeni kabine listesi Ali Babacan şoku!

Yeni kabine listesini Başbakan Ahmet Davutoğlu açıkladı. Yeni bakanlar listesinde Ali Babacan yer almadı. AK Parti'nin 3 dönem kuralına takılan Ali Babacan, 1 Kasım seçimlerinde Davutoğlu'nun isteğiyle yeniden aday olmuştu.

Abone ol

Ali Babacan yeni kabinede yer bulamadı.

Yeni Bakanlar Kurulu listesinin en çok merak edilen isimlerin başında eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan geliyordu.

7 Haziran seçimlerinde 3 dönem kuralına takılan Babacan milletvekili olamamıştı. 1 Kasım erken seçimlerinde ise aday olmayacağını açıklayan Babacan, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun son dakika isteğiyle milletvekili adayı olmuş ve Ankara'dan vekil seçilmişti.

1 Kasım'da milletvekili seçilmesi sonrası kabineye girmesi muhtemel isimler arasında yer alan Babacan'ın ismi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'la birlikte anılıyordu. Kulislerde ekonominin patronu Ali Babacan mı Berat Albayrak mı olacak tartışmaları uzun süredir gündemi meşgul ediyordu.

BERAT ALBAYRAK KABİNEYE GİRDİ

Adı Babacan'ın alternatifi olarak anılan Berat Albayrak kabineye girerken, Ali Babacan yeni bakanlar listesinin dışında kaldı.

ALİ BABACAN KİMDİR?

ALİ BABACAN KİMDİR ASLEN NERELİDİR?

Ali Babacan, 1967 doğumlu iş adamı ve devlet bakanı. 19 Kasım 2002 tarihli, 58'inci T.C. Hükümeti'nde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevine atanan Babacan, 59. T.C. Hükümeti'nde de bu görevini sürdürmüştür. Ali Babacan, 3 Haziran 2005 tarihinde Avrupa Birliği ile müzakereleri yürütmek üzere Başmüzakereci olarak görevlendirilen Babacan, mevcut 60. Hükümet'te Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görevine devam etmektedir.

Yeni kabine listesi Ali Babacan şoku!

Ali Babacan, 4 Nisan 1967 tarihinde Ankara'da Hilmi Babacan ve Guneri Babacan çiftinin oğlu olarak dünyaya geldi. TED Ankara Koleji'nden 1985 yılında birincilikle mezun olan Babacan, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'ne girdi. 1989 yılında, 1700 öğrenci içerisinden 4.00 üzerinden 4.00 ortalama ile üniversite birincisi olarak ODTÜ'den mezun oldu.

1990 yılında Fulbright bursunu kazanarak, Amerika Birleşik Devletleri'ne giden Babacan, 1990-1992 yılları arasında İllinois'deki ABD Northwestern Üniversitesi Kellogg School of Management'da İşletme dalında yüksek lisans (MBA) yaptı.

Ali Babacan kabineye girdi mi

Ali Babacan, yüksek lisans çalışmalarında Pazarlama, Organizasyon ve Uluslararası İş İdaresi dallarında uzmanlaştı ve 1992-1994 yılları arasında Chicago, İllinois'de finans sektörünün üst düzey yöneticilerine danışmanlık yapan QRM, Inc. adlı özel bir şirkette, danışman olarak çalıştı.

1994 yılında Ankara'ya döndükten sonra tekstil sektöründe hizmet veren kendi aile şirketinin başına geçti. 1994 ile 1995 yılları arasında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e danışmanlık yapan Babacan, 2001 yılında AKP Kurucu Üyesi oldu. Aynı zamanda Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Devlet bakanı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Cemil Çiçek ve İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ile birlikte Devlet Bakanı olarak MKYK'da (Merkez Karar Yönetim Kurulu) yer aldı.

Yeni kabine listesi Ali Babacan neden yok

Türkiye Büyük Millet Meclisi 22., 23. , 24. ve 26. Dönem Adalet ve Kalkınma Partisi Ankara Milletvekilidir.

58. ve 59. Hükûmetlerde de Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı yaptı. 60. Hükümette 1 Mayıs 2009'a kadar Dışişleri Bakanı olarak görev aldı ve Mayıs 2005 - Ocak 2009 arasında Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyeliği konusunda görüşmelerin yürütüldüğü makam olan başmüzakerecilik görevinde bulundu. 7 Haziran seçimleri sonrasında kurulan 61. Hükümette Başbakan Yardımcılığı görevini yürütmektedir.