BIST 10.767
DOLAR 32,83
EURO 35,15
ALTIN 2.494,90
HABER /  GÜNCEL

Yazıcıoğlundan idama sert tepki

Yazıcıoğlu, Irak'ın devrik liderinin idamı ile Şii-Sünni çatışmasının tezgahlandığını savundu. Ve hükümeti şöyle uyardı:

Abone ol

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in idamı ile Şii-Sünni çatışmasının tezgahlandığını savundu.

Yaptığı yazılı açıklamada, Ortadoğu'da yaptıklarından hareketle bir iddianame hazırlanması ve aynı mantıkla yargılanması halinde ABD Başkanı Bush'un da idam edilmesi gerektiğini ileri süren Muhsin Yazıcıoğlu, şunları kaydetti:

''Saddam'a isnat edilen ve idam gerekçesi sayılan ne varsa bunlar Bush için de aynen geçerli. Çünkü, Saddam'ın ihlal ettiği insan hakları ve demokrasi ile Bush'un ihlal ettiği insan hakları ve demokrasi arasında fark yoktur. Ancak, çağımızda hukuk, 'Güçlü olan kimse haklı olan odur' anlayışına dayanıyor. Güçlülerin dayatmaya ve zorbalığa dayanan yöntemlerinden, hakkın ve hukukun adaletine dayanan bir dünya için el ele vermeliyiz. ABD'nin, Saddam'ı asmak için Kurban Bayramı'nı seçmesi tesadüf değil. Bayram gününün seçilmesi ve idamın Şii bölgesinde gerçekleştirilmesinin amacı, Ortadoğu'da tahriki derinleştirmektir. ABD, Ortadoğu'da daha fazla mezhep ve etnik çatışma istiyor. Kan, gözyaşı, kin ve nefretin parçalandığı ve sürekli kavgalarla meşhur olan Ortadoğu istiyorlar. Müslümanlar bu oyuna gelmemeli, oyunu bozmalıdır.''

Yazıcıoğlu, Ortadoğu'da sahneye konulanların, Türkiye'ye sıçramaması için
hükümetin tedbir alması gerektiğini de kaydetti..