HABER / BBP

Yazıcıoğlu kazasında yeni ses kaydı

BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği helikopter kazasına ait yeni bir ses kaydı ortaya çıktı.

BBP Lideri Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte 6 kişinin bindiği helikopter düştükten sonra uzun süre hayatta kalan İHA Muhabiri İsmail Güneş'in 112 acil servis ile yaptığı, bugüne kadar kamuoyuna yansımayan son telefon görüşmesinin ses kaydı na ortaya çıktı.

34 saniye süren telefon görüşmesinin ses kaydında İsmail Güneş, 'ölmek üzereyim' diyor. 112 acil servis yetkilisi Gazeteci Güneş'ten bilgi almak isterken telefon aniden kapanıyor.

34 SANİYELİK GÖRÜŞME

25 Mart 2009 tarihinde saat 14.35'de havalanan TC-HEK tesçil işaretli helikopter Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit İlçesi'nden havalandıktan sonra saat 15.03'te düşmüş ve 6 kişi hayatını kaybetmişti. Saat 15.26'da Gazeteci İsmail Güneş 112 acil servisi aramış ve helikopterin düştüğünü söyleyerek yardım istemişti. Helikopter düştükten 18 saat sonra İsmail Güneş'in 112 ile yaptığı telefon görüşmeleri medyaya servis edilmiş ve haber bültenlerinde dönmeye başlamıştı. Gazeteci Güneş'in helikopter düştükten 2,5 saat sonra 112 acil servisiyle 34 saniyelik bir görüşme yaptığı ortaya çıktı. Cihan'ın ulaştığı ses kaydında, Güneş'in 112 görevlisine "Ölmek üzereyim, bir arkadaş da ölmek üzere" dediği duyuluyor.

İSMAİL GÜNEŞ YER TESPİTİ YAPILAMAMASINA TEPKİ GÖSTERİYOR

İHA Muhabiri İsmail Güneş'in saat 17.15.21'de 506 5043901 numaralı Halim Toprak adına kayıtlı telefondan 112 acil servisini arayarak yaptığı görüşme 34 saniye sürüyor. Gazeteci Güneş telefon görüşmesinde, "Ben ölmek üzereyim, bir arkadaş da ölmek üzere" sözlerinin yanında hala yer tespiti yapılamamış olmasına tepki gösteriyor.

112 acil servis görevlisi hem Güneş'ten bilgi almaya çalışıp hem de yanında bulunan doktoru çağırırken telefon aniden kapanıyor.

İsmail Güneş'in 112 Acil Servis ile yaptığı 6. görüşmenin çözümü şöyle:

112 : Alo

İ.G : Alo

112 : Alo efendim buyurun!..

İ.G : Biz helikopter kazası ile hala bir şey bulamadınız mı ya?

112 : İnan elimizden geleni yapıyoruz şu an son durumunuz nasıl nasılsınız?

İ.G : Ben ölmek üzereyim. Bir arkadaşta ölmek üzere.

112 : Diğerlerinden ses seda geliyor mu?

İ.G : Nasıl?

112 : Diğerlerinden bir haber alabildiniz mi, bir ses geldi mi?

İ.G : Diğerlerinin hepsi öldü?

112 : Doktor hanım, doktor hanım bizi şahıs arıyor, görüşmek istiyor musunuz?

112 : Bir dakika bir dakika...

SON KONUŞMAYI YAPARKEN YÜKSEL YANCI HAYATTAYDI

Helikopter düştükten 23 dakika sonra İsmail Güneş kendisine gelmiş, toplam 7 kez 112 acil servisi ile görüşmüştü. DDK raporuna göre 17.23.33'te 7. görüşmesinde Gazeteci Güneş'in sadece 'alo' sesi duyuldu ve yaralılardan birisine 'alo, sıfır beş yüz kaç abi' diye sordu. 112 görevlisine '0543' ile başlayan numarayı verirken telefon kesildi. 0543 ile başlayan numara bir tek helikopterde seyahat eden, BBP Sivas İl Başkan Yardımcısı Yüksel Yancı'ya ait olduğundan, enkazda da hemen yanında bulunan Yancı'nın o sırada hayatta olduğu tespit edildi.

KONUŞMADAN SONRA MI ÇENESİ KIRILDI?

Gazeteci İsmail Güneş'in bulunduğu gün yapılan otopsi sonuç raporunda sadece bacağının ve kaburgasının değil, çenesinin de kırık olduğu ortaya çıkmıştı. Gazeteci Güneş'in olaydan 2,5 yıl sonra ortaya çıkan otopsi raporunda çenesinin kırık olması 'Acaba 112 ile telefon görüşmelerinden sonra mı çenesi kırıldı' sorusunu da akla getirmişti. Çünkü uzmanlar, çenesi kırık olan bir insanın konuşmasında bozukluk olacağını Güneş'in konuştuğu netlikte olamayacağını söylüyor. İsmail Güneş bacağı , 4 kaburga kemiği ve alt çenesi kırık olduğu halde enkazın 600 metre aşağısında bulunmuştu. Ayrıca İsmail Güneş bu telefon konuşmalarını helikopterin içinde yaptığı da kesinleşmişti. Çünkü Güneş'in cesedinin bulunduğu yerde telefonun çekmediği tespit edilmişti.

Yorumlar1 yorum