BIST 4.770
DOLAR 19,13
EURO 20,79
ALTIN 1.209,92
HABER /  GÜNCEL

Yaya öncelikli trafik yılı! Yayaya yol vermemenin cezası yüzde yüz arttı

2019 yılı yaya öncelikli yıl ilan edilirken, geçen Ekim ayında yayalara öncelik vermeyenlere yönelik yeni bir düzenleme yapılmış ve trafik cezası yüzde yüz artırılmıştı.

Abone ol

İçişleri Bakanlığınca 2019 yılı "Yaya Öncelikli Trafik Yılı" ilan edildi ve ülke genelinde "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla kampanyalar yapılıyor. Yaya öncelikli trafik için tüm valiliklere de genelge gönderildi.

Medeniyetin göstergesi sayılan yaya öncelikli trafik uygulamasının mimarı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu oldu. 2017 yılında 1681 yaya trafik kazasında hayatını kaybetti. Yaya öncelikli trafikte başarılı olunması halinde kaza oranlarının Avrupa Birliği seviyesinin altına inmesi bekleniyor.

Yayaya yol vermemenin cezası : Geçtiğimiz Ekim ayında TBMM’den geçen düzenlemeyle önceliği yayalara vermeyen araç sürücülerine uygulanan para cezası yüzde yüz oranında artırıldı. Para cezası 235 liradan 488 liraya çıkarıldı. 2019 Ocak ayı itibariyle de cezaya zam yapıldı ve yayaya yol vermemenin cezası 604 liraya çıkarıldı.

Önce sağa sonra sola bak devri
Kampanyanın mimarı olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kaydetti:
-"Önceden bize okullarda hep şunu öğretirlerdi, ilk önce sağa sonra sola sonra tekrar sağa bakacağız. Bunun anlamı şuydu, trafikte sorumluluk yayaya aittir. Arabayı kollayacaksın ondan sonra yol boşsa çıkacaksın. Eğer bir şey olursa dikkatsizlik ve tedbirsizlikten kusur yine sana yazılacak.

Yeni kanun : Araçlar yayaya yol verecek
-Oysa yeni kanunda yapılan değişiklik çok açık ve net. Kavşaklarda, trafik lambasının olmadığı yaya geçitlerinde, aynı zamanda da trafik polisinin olmadığı yerlerde araçlar yayayı gördükleri anda yaya geçidinde duracaklar. Yayanın geçmesini bekleyecekler. Aynen dünyanın gelişmiş ülkelerinde olduğu gibi."

Yaya Öncelikli Trafik Yılı

2019 yılı yaya ve sürücülerin bu konuda bilinçlendirilmesine ayrıldı. İçişleri Bakanlığı'nın başlattığı "Yaya Öncelikli Trafik Yılı' kampanyası çerçevesinde 81 il ve 922 ilçede farkındalık çalışmaları yapılıyor.

2019 yılı trafik cezaları

Bu yıl en yüksek trafik cezası 5 bin 10 lira ile drift atmaya veriliyor. Araca sahte plaka takmak veya kullanmanın cezası da 5.000 TL olarak belirlendi. En düşük trafik cezası 85 TL ile fazla yolcu taşımaya kesilirken, otobüs, tramvay ve taksi duraklarında bekleme ve park cezası da 108 TL oldu.

İşte 2019 yılı trafik cezaları: