BIST 1.418
DOLAR 9,37
EURO 10,91
ALTIN 533,45
HABER /  POLİTİKA  /  CHP

Yavuz Sultan Köprüsü korsan oldu!

3. Köprünün güzergahının değiştiğinin ortaya çıkması olay oldu. CHP'li Gürsel Tekin, köprünün korsan olduğunu söyledi.

Abone ol

3. Köprünün güzergahının değişmesi gündeme oturdu. CHP'den sert tepki geldi. Gürsel Tekin, köprünün korsan konumuna düştüğünü ve kanuna aykırı olduğunu savundu.

Gürsel Tekin, CHP İstanbul Milletvekilleri Mahmut Tanal ile Melda Onur ve Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ile birlikte Kuzey Marmara Otoyolu projesi güzergahında yer alan Sarıyer Zekeriyaköy bölgesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Gürsel Tekin, projelerdeki mevcut imar planlarının değişikliğiyle ilgili yazıyı gazetecilere göstererek yazını organize yolsuzluk belgesi olduğunu söyledi.

KORSAN KÖPRÜ OLDU

3. Köprünün ihalesinden bir hafta önce ihalenin kanunlara aykırı ve korsan olduğunu ifade ettiğini kaydeden Tekin, "Bu ülkede saçımızın teli kadar hukuk varsa şu elimizdeki yazı ihaleyi iptal etme gerekçesidir. Size o yazıdan okuyorum; "Söz konusu imar planlarını esas onaylı güzergah projesinde değişiklikler neticesinde revizyon yapılması ngerektiğinden mevcut imar planlarının iptal edilmesi uygun görülmüştür."

KUŞ GÜZERGAHI İDDİASI

Şimdi akıllarına kuşlar gelmiş, oralar kuş güzergahıymış. Bunlar çok çirkin şeyler, dünyanın hiçbir yerinde bu tür rezillikleri kimse kabul etmez
" diye konuştu.

BELEDİYE BY-PASS EDİLDİ

Gürsel Tekin, imar değişikliğinin gerekçesini şu şekilde anllattı: "Bu planlar yapılırken İstanbul Büyükşehir Belediyesi tamamen by-pass edildi. Şimdi bu ihalenin meşru olduğunu kim söylebilir? Neye ve hangi gerekçelere göre kaydırdınız. Onu da biliyoruz çünkü orada istimlak bedelleri çok yüksek olduğu için yandaş firmalarınıza yük gelmesin diye bunu yaptınız. Yani kuş hikaye oluyor. Şimdi bütün kurumlara soruyorum iki tane önemli ihale yapıldı ve bunların ÇED raporu var mı? Vatandaşın ufak bir işletmesinden 15 tane kurumdan evrak isterken koskoca İstanbul'un en önemli yerinde akgiceğirinden bıçak gibi geçtiğiniz yerden bir ÇED raporu istenmez mi? 16 belediye başkanı var 15'inin sesi çıkmıyor. Soruyorum Beykoz Belediye başkanına "yarın nasıl sokağa çıkacaksınız?" Bu yazı organize bir yolsuzluk belgesidir"

"BİZİM KAYITLARIMIZA GÖRE 650 BİN AĞAÇ KESİLDİ"

'Orman Bakanı'nın tek bir ağaç kesilmeyeceği yönündeki açıklamalarına rağmen yapılan çalışmalarda 650 bin ağaç kesildiğini ileri süren Tekin, "Bizim arkadaşlarımızın almış olduğu kayıtlara göre 650 bin ağaç kesildi. 190 kilometrelik bir güzergah üzerinde İstanbul'un akciğerlerinden, su havzalarının olduğu alandan bahsediyoruz. Bütün bu orman alanları ve su havzaları talan edilecek" diye konuştu.

gürsel-tekin-3.-köprü.jpg

"BEYKOZ TARAFINDA ÇOK CİDDİ, VAHİM BİR DURUM VAR"

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ise 11 Haziran'da bakanlıktan çıkan ve şu anda mevcut imar planlarının iptal edildiğine dair bir yazının 16 belediyeye gönderildiğini ve bu belediyelerden bir tanesinin Sarıyer Belediyesi olduğunu söyledi. 16 belediyenin proje kapsamında güzergahın geçtiği belediyeler olduğunu belirten Genç, "Projenin uygulaması sırasında güzergahın değiştiğini ve dolayısıyla imar planlarının değişikliğe uğradığıyla ilgili ve yeniden yapılması gerektiğinden dolayı iptal edildiği yazısıdır. Proje uygulama sırasında bir buçuk kilometrelere varan çok ciddi güzergah değişiklikleri var. En tehlikeli kısım da bu oluyor. Sarıyer'de özellikle Uskumruköy bölgesinde var ama özellikle Beykoz tarafında çok ciddi, vahim bir durum var" şeklinde konuştu.

Öte yandan Gürsel Tekin beraberindeki milletvekilleriyle birlikte 3. Boğaz Köprüsünün yapıldığı Garipçe'deki çalışmaları yerinde incelerken, 'Kuzey Marmara Otoyolu' projesi kapsamında güzergahın geçtiği Zekariyaköy bölgesindeki çalışmalarda kesilen ağaçları gazetecilere gösterdi.

ÖNCEKİ HABERLER
Sarısülük ailesinin Lice ziyareti
Sarısülük ailesinin Lice ziyareti
Bunları polise atın bana bir şey yapmadılar
Bunları polise atın bana bir şey yapmadılar
CHP’li vekiller valiye tepkili
CHP’li vekiller valiye tepkili
Bütün olayların sorumlusu...
Bütün olayların sorumlusu...
Günün özeti
Günün özeti
Dindarlar aşıyı reddediyor, kızamık salgını büyüyor
Dindarlar aşıyı reddediyor, kızamık salgını büyüyor
İftara dakikalar kala öldü
İftara dakikalar kala öldü
Türkiye bir Mısır, bir Suriye olmayacak
Türkiye bir Mısır, bir Suriye olmayacak
Gezi ölümlerini değerlendirdi
Gezi ölümlerini değerlendirdi
Moskova'da yolcu otobüsü ikiye bölündü
Moskova'da yolcu otobüsü ikiye bölündü