HABER /  GÜNCEL

Yakalayın emri çıktı

KCK soruşturması kapsamında Savcı Sarıkaya tarafından çağırılmalarına rağmen ifade vermeye gitmeyen MİT'çiler için yakalama kararı çıktı.

Abone ol

KCK soruşturmasını yürüten özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya tarafından 8 Şubat Çarşamba günü ifade vermeye çağrılan ancak gitmeyen eski MİT Müsteşarı Emre Taner, eski Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş, MİT Müsteşar Yardımcıları Yaşar Yıldırım ile Hüseyin Kuzuoğlu hakkında yakalama emri çıkarıldı.

Karar, Sarıkaya'nın talebi üzerine İstanbul nöbetçi 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi üye hâkimi Mesut Özcan tarafından alındı. 4 MİT'çi görüldükleri yerde yakalanarak savcılığa çıkarılacaklar. Aynı soruşturma kapsamında ifade vermeye çağrılan ancak gelmeyen MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın ifadesinin alınması için ise Ankara özel yetkili Cumhuriyet Savcılığı'na talimat yazıldı. Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın ifadesinin alınması için özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Hüseyin Görüşen'i, dün sabah bizzat telefonla arayıp ön bilgi verdi, sonra ifade işlemlerinin başlatılması için "talimat" yazısını faksladı. Ankara Savcılığı yetkilileri kendilerine ulaşan "talimat" talebinin gereğinin hukuki çerçevede yerine getirileceğini, özel bir uygulama yapılmayacağını, adı geçen kişinin ifade için savcılık makamına davet edileceğini, ev veya çalıştıkları kuruma gidilmeyeceğini belirttiler. Başbakanlık MİT Hukuk Müşavirliği'nin, Fidan'ın da arasında bulunduğu 5 MİT'çi hakkında yetkisizlik ve görevsizlik verilmesine ilişkin talebi ise dikkate alınmadı. İstanbul özel yetkili Cumhuriyet Savcılığı, önceki gün gönderilen dilekçeye ilişkin herhangi bir işlem yapılmamasına karar verdi.

Polis tebligata gitti

Savcılığın yakalama kararı çıkarmasının ardından polis, dün saat 15.00'te Beşiktaş'taki MİT İstanbul Bölge Müdür-lüğü'ne gitti. Yakalama kararları olan Müsteşar Yardımcıları Yıldırım ve Kuzuoğlu'nun orada olmadığını öğrenen polis, tutanak tutarak binadan ayrıldı. Ankara polisi de Yenimahalle'deki MİT Müsteşarlığı'na giderek yakalama kararını tebliğ etti. Ayrıca eski Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş'in de evine gidildi.

ÖNCEKİ HABERLER
Kar değil yumurta küredi
Kozinoğlu'nun ölüm nedenini açıklandı
Batan geminin görüntüleri yayınlandı
Suriye topçularının uydu fotoğrafları
Dilmen'den Aydınlar'a 24 saat süre
65 yaş aylığı 2020 ilk ödeme ne zaman kaç para verilecek?
Yorumlar