BIST 2.554
DOLAR 16,88
EURO 17,83
ALTIN 992,10
HABER /  GÜNCEL

Wikileaks'te Ahmet Türk bombası

Son yayınlanan WikiLeaks belgelerinde Türk'ün ABD'de katıldığı bir toplantıdaki sözleri de yer aldı

Abone ol

Dünyayı sarsan Wikileaks belgeleri açıklanmaya devam ediyor. İngiliz Daily Telegraph gazetesinin yayımladığı son Wikileaks belgeleri arasında, kapanan DTP lideri Ahmet Türk'ün İngiltere'de Chatham House düşünce kuruluşunda katıldığı bir yuvarlak masa toplantısı sırasında yaptığı konuşmanın içeriği yer aldı.

Belgeye göre Ahmet Türk Obama ile yaptığı görüşmeyi anlatırken Obama'nın PKK'yı terörist olarak nitelendirmediğini söyledi. Türk, "Bu tür grupları nasıl yaftaladığınız konusunda dikkatli olmalısınız. PKK El Kaide değildir. Eğer Türkiye Kürt hakları konusunda adil ve açık davransaydı, PKK diye bir örgüt olmayacaktı. Sorun Türkiye'nin sonucu barışçıl yollarla çözmeyi reddetmesidir" dedi.

ABD'nin Londra Büyükelçiliği'nden Ankara'daki büyükelçiliğe ve Adana'daki konsolosluğa gönderilen 27 Nisan 2009 tarihli gizli belgede, bir hafta önce yapılan ve çoğunlukla Türk dinleyicilerin katıldığı yuvarlak masa toplantısında DTP lideri Ahmet Türk'ün konuşmasının içeriği yer aldı.

Belgeye göre konuşmasında DTP'nin Kürt sorununa barışçıl bir çözümü desteklediğinin altını çizen Türk, azınlıkların haklarını tanıyan yeni bir anayasa çağrısı yaptı.

BELGEDEKİ İLGİNÇ BÖLÜM

Belgenin en dikkat çekici noktalarından biri, eski DTP Başkanı'nın bir Türk muhabirin sorduğu "Obama PKK'yı terörist örgüt olarak tanımladığında tepki göstermiyorsunuz. Ancak Türkiye PKK'ya terörist dediğinde tepki gösteriyorsunuz" sorusu üzerine verdiği yanıt oldu.

OBAMA PKK'YA TERÖRİST DEMEMİŞ

Belgeye göre Obama'nın kendisiyle yaptığı görüşmede PKK'yı terörist olarak nitelendirmediğini belirten Türk, PKK'nın ABD'nin terörist örgütler listesinde olduğunu kabul etti. Türk, "Bu tür grupları nasıl yaftaladığınız konusunda dikkatli olmalısınız. PKK El Kaide değildir. Eğer Türkiye Kürt hakları konusunda adil ve açık davransaydı, PKK diye bir örgüt olmayacaktı. Sorun Türkiye'nin sonucu barışçıl yollarla çözmeyi reddetmesidir" dedi.

KÜRTLERİN ERDOĞAN'A DESTEĞİ NASIL AZALDI

Bir başka muhabirin Başbakan Tayyip Erdoğan'ı Kürtlerle ilişkiler konusunda kendisinden önceki başbakanlarla karşılaştırmasını istemesi üzerine Türk, Kürtlerin başlarda Erdoğan'a verdiği desteğin, Kürtlere haklar verilmesine direniş gösteren ordu ve "diğer milliyetçilere" karşı "çok fazla taviz vermesiyle" kaybolduğunu söyledi. Türk, "Erdoğan, 'Türkiye: Tek halk, tek bayrak, tek dil, tek millet' diye bir konuşma yaptı. Gerçek rengini belli etti" dedi.

TÜRK'TEN TRT ŞEŞ ELEŞTİRİSİ

Türk, yabancı bir muhabirin Erdoğan'ın televizyonda Kürtçe konuşmasıyla ilgili sorusu üzerine TRT 6'ya değinerek, birçokları bu kanalı bir ilerleme işareti olarak görse de "sanatçılar teknisyenler, herkes, senaryolar, her şey hükümet tarafından denetlendiğini" söyledi. İngiltere, Fransa ve İspanya'da durumun böyle olmadığının altını çizen Türk "Anayasada yayın hakları garanti altına alınmadı, çünkü bu olmazsa bütün kanallar kapatılabilir" dedi.

DTP'NİN TEHDİT İDDİALARINA GÜLEREK YANIT

Bir başka Türk muhabirin hükümetin DTP'nin seçimlerden önce Kürtleri tehdit ettiği, bu yüzden de DTP'nin çok başarılı olduğu yönündeki iddialara değinmesine de gülerek cevap veren Türk, "Madem öyle bir şey yaptık, neden baskının daha zor olduğu şehirlerde DTP başarılı oldu da köylerde olmadı?" dedi. Türk, Ak Parti'yi seçim öncesi buzdolabı ve çamaşır makinesi dağıtmakla da suçlayarak, "Bu yolsuzluktur ve kanıtlanabilir" dedi.

BÜTÜN KÜRTLERE TERÖRİST MUAMELESİ YAPILIYOR

Konuşmasında Kürtlerin Türklerle uyum içinde yaşamak istediğini ancak Türkiye'nin "terörle mücadele bahanesiyle" bütün Kürtlere terörist muamelesi yaptığını söyleyen Türk, zulme rağmen Kürtlerin siyasi kanallarla tanınma ve kültürlerine ve dillerine eşit muamele yapılması taleplerinin peşinde koşmaya çalıştıklarını söyledi. Belgeye göre Türk, 1990'da Kürtlerin siyasi parti kurmaya başladıklarını, "Diğerlerinin de direniş yoluna gittiğini" ifade etti.

ABD ETİK KURALLARI ÇİĞNEDİ

Bu arada yapılan toplantıların içeriğinin gizliliği ve kürsüde konuşanların ifadelerinin dokunulmazlığıyla ilgili, "Chatham House Kuralları" olarak bilinen etik kurallara kaynaklık eden düşünce kuruluşunda yapılan bir yuvarlak masa toplantısının içeriğinin ABD Dışişleri Bakanlığı belgelerinde yer alması ise dikkat çekti.

ÖNCEKİ HABERLER
Kılıçdaroğlu 7 dersten sıfır çekti!
Kılıçdaroğlu 7 dersten sıfır çekti!
Şanlıurfa'da böyle olur disko açılışı
Şanlıurfa'da böyle olur disko açılışı
Mısır-İsrail sınırında ilk bomba
Mısır-İsrail sınırında ilk bomba
Fenerbahçe kritik Manisa sınavında
Fenerbahçe kritik Manisa sınavında
Okul harçlığı az yanmış kömürden
Okul harçlığı az yanmış kömürden
İstanbul'un 4 yıllık acı trafik bilançosu
İstanbul'un 4 yıllık acı trafik bilançosu
MHP il binasına molotof kokteyli
MHP il binasına molotof kokteyli
Beşiktaş için yüreğini ortaya koydu
Beşiktaş için yüreğini ortaya koydu
Mısır'da protestoların ekonomik maliyeti
Mısır'da protestoların ekonomik maliyeti
Kapanışı da açılışı gibi görkemli olacak
Kapanışı da açılışı gibi görkemli olacak