BIST 2.011
DOLAR 13,44
EURO 15,26
ALTIN 792,73
HABER /  GÜNCEL

Ve Türkiye sonunda resti çekti! Bundan sonra...

FETÖ'cüleri Türkiye'ye iade etmeyen ülkelere rest çeken Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Bundan sonra kim bize ne muamele yapıyorsa biz de onlara aynı muameleyi yapacağız. Mütekabiliyet esasına göre karşılığını vereceğiz." dedi.

Abone ol

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Yunanistan’ın 8 darbeci askerin Türkiye'ye iadesini reddetmesiyle ilgili konuşan Bozdağ, resti çekti ve çok önemli değerlendirmeler yaptı.

Bozdağ, “Yunanistan hükümetinin başı Sayın Başbakan, hem Cumhurbaşkanımızla hem de Sayın Başbakanımızla yaptığı görüşmeler var. Esasında bu görüşmelerde hatta basına yansıyan açıklamalarda da bizim gördüğümüz şey bu darbeci askerlerin Türkiye’ye iadesi olumlu gelişmeler olacağı idi. Ancak en son çıkan karar gösterdi ki maalesef böyle bir olumlu gelişme yaşanmadı.

TALEBİMİZİ TEKRAR ETTİK

Bu Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilere gerçekten büyük bir zarar verecek nitelikte bir adımdır. Zannedersem her iki ülke yetkilileri de çok yakından görüyorlar.

“Cumhurbaşkanına suikasta giden heyetle bunların irtibatı var”

 Bunun üzerine biz yeniden iade talebini içeren dosyaları tekrar Yunanistan’a ilettik. Yeni deliller nedeniyle bir kez daha talebimizi tekrarladık. Bunu da Yunanistan yetkili adli makamlarına daha doğrusu iade konusunda işleri yürüten Adalet Bakanlığı’na ilettik. Onun üzerinden de bunların bir yeniden değerlendirilmesini talep ediyoruz. Bu değerlendirme yapıldıktan sonra iadesi konusunda Türkiye’nin arzu ettiği istikamette bir karar verilmesini son derece önemli olduğunu her defasında ifade ettik. Esasında birinci dosyadan da sonuç almamız lazımdı ama alamadık. Konuşmalara bakılırsa yine netice alınması lazımdı yine olmadı.

GEREĞİ YAPILACAK

Basına yansıyan açıklamalara baktığınızda da yine netice alınması gerekiyordu ama alınmadı. Maalesef Yunanistan Türkiye’nin iade taleplerine bugüne kadar pozitif bir yaklaşım içerisinde bulunmadı. Söylem düzeyinde çok iyi ama işin icra kısmına gelince icraat kısmında gereğinin yapılmadığını görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Dosyada her şeyin olduğunu söyleyen Bozdağ, şunları kaydetti:

“Suç işleyen bir insanı korumak için mahkemelerin gerekçe yazmış olması onun doğruluğu anlamına gelmez ben ifade ettim şu anda bir iddia var bunlarla ilgili ki aslında suçüstü hali durumu söz konusu. Suç belli, yaptıkları da belli ve Türkiye’de bir darbe teşebbüsüne kalkışılıyor. Bu darbe teşebbüsü içerisinde rol alan askerler darbe başarısız olunca Yunanistan’a kaçıyorlar ve orada da yakalanıyorlar. Olay çok net ortada. Burada şehit olan gazi olan bütün vatandaşlarımızın kanında bunların eli var. Cumhurbaşkanına suikaste giden heyetle bunların irtibatı var. İrtibat var, kaldı ki irtibattan öte darbe teşebbüsünün içerisinde aktif rol almış olan darbeci askerler. Bir defa burada çok net Yunanistan mahkemesinin verdiği karar Böylesine büyük bir suçu işleyen kişilerin yargılanmasını engellemiştir, ceza almalarını engellemiştir.

İADE ETMEDİĞİ ZAMAN...

İade etmediği zaman Türk mahkemelerinin huzurunda bunların hesap vermesi engellenmiş olacaktır. Bilginiz gibi Yunanistan da geçmişte askeri darbeler yaşadı, çok büyük bedeller ödendi, ödendi. Yunanistan’ın bizi anlaması gerekir diye ben şahsen düşündüm. Çünkü onlar bunu yaşadı Sayın Başbakan Cipras da buna vurgu yapan açıklamalar yaptı. Ama ortaya çıkan karara baktığınız zaman hukuk - yargı bağımsızlığıyla izah edilecek bir şey değil. Çok büyük bir suç işlenmiş, yüzlerce insanın ölümüne, bini aşkın insanın yaralanmasını yol açmış ve burada ortaklığı bulunan kişilerin yargılanmasının önünü kesip, ceza almalarının ve hak ettiği cezayı aldıktan sonra infazının önünü kesip sonra da bizden yargı bağımsız diyerek bu işin içerisinden kurtulamazsınız”

ÖNCEKİ HABERLER
ABD'den çok kritik Kardak açıklaması geldi!
ABD'den çok kritik Kardak açıklaması geldi!
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Recep Akdağ iftiracı BBC muhabirine öyle bir tweet attı ki...
Recep Akdağ iftiracı BBC muhabirine öyle bir tweet attı ki...
Bahçeli istedi MHP'li il yönetimi görevden alındı
Bahçeli istedi MHP'li il yönetimi görevden alındı
AB'den kritik Kardak açıklaması!
AB'den kritik Kardak açıklaması!
Yunanistan'a kaçan darbeci askerler yine yargı önünde
Yunanistan'a kaçan darbeci askerler yine yargı önünde
Dubai'den Trump ayarı! Müslüman mürettebat gitti
Dubai'den Trump ayarı! Müslüman mürettebat gitti
İstanbul'da elektrik kesintisi 1 Şubat 2017
İstanbul'da elektrik kesintisi 1 Şubat 2017
Nazlı Ilıcak'ın 'evet' paylaşımı olay oldu
Nazlı Ilıcak'ın 'evet' paylaşımı olay oldu
Gambiya'da darbeci şoku artık İslam Cumhuriyeti değil!
Gambiya'da darbeci şoku artık İslam Cumhuriyeti değil!