BIST 1.369
DOLAR 8,11
EURO 9,78
ALTIN 462,31
HABER /  SAĞLIK

Vajinal kaşıntı neden olur nasıl geçer?

Her kadının kabusu vajinal kaşıntı neden olur nasıl geçer sorularına elmaelma.com'un haberinde yanıt bulabilirsiniz. İşte uzman doktor Betül Görgen'in vajinal kaşıntı ile ilgili anlattıkları.

Abone ol

Kadınlarda sıklıkla görülen rahatsızlıklardan biri olan vajina  kaşıntısı zaman zaman bir çok kadının başına gelmektedir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan vajina kaşıntısı tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Vajina kaşıntısı nasıl geçer? gibi sıklıkla sorduğunuz soruların cevabını Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Doktor Betül Görgen elmaelma.com'a cevapladı.

"Vajinal enfeksiyonların bir takım belirtileri var. Akıntı olabilir, yanma olabilir, kaşıntı da en sık görülen belirtidir. Vajina ve vulma dediğimiz, dış genial bölgede olan kaşıntı vajinal enfeksiyonlarda en sık rastlanana belirtilerdendir.

Özellikle her yaştan hanımın en önemli şikayetlerindendir. Ama bu şikayeti yaş dönemlerine göre değerlendirmek lazım. Adet görmeden önce oluşan kaşıntının sebebi başka, adet döneminde, kadınların üretken dönemindeki kaşıntı sebebi başka, ya da menapoz dönemindeki kaşıntıların sebebi başkadır. 

Genelde adet öncesi ve menapoz sonrası olan akıntı ve kaşıntılar genellikle normal vajinal floranın henüz oluşmamış olmasından ya da menapozdaki gibi artık oluşmuyor olmasından kaynaklanıyor. çünkü ostrojen hormonu azaldığı için mukozal dokuların gelişmesi ve kendini koruyabilmesi için gerekli asit ortamı sağlayacak bakteriler bulunmuyor. 

Genelde mantar, birinci sebep kaşıntıda. Ama bunun yanı sıra diğer etkenler de kaşıntıya sebep verebilir. Genellikle muayenede bunun sebebi anlaşılır. Ya da vajinal akıntıdan kültür alınarak tedavi planlanır. Ama bazen alerjik sebeplerle de şiddetli kaşıntılar olabilmektedir." 

Kaynak: elmaelma.com

ÖNCEKİ HABERLER
Ali Rıza Gültekin cinayetinde yeni gelişme! Şüpheliler...
Suriyeliler için 3 milyar Euro destek geliyor
Binlerce bedelli asker seçimde oy kullanabilecek mi?
Lucescu'dan 'Hakan Balta' gafı!
FETÖ sanığından 'Kızılhaç'a da yardım ettim' ifadesi
İngiltere'den ABD'yi kızdıracak İran hamlesi
Çavuşoğlu ile Guterres Kaşıkçı cinayetini görüştü
Gümüşhane’de ambulans kaza yaptı: Yaralılar var!
Meteorolojiden üç bölge için sağanak uyarısı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kandil kutlaması
Yorumlar