BIST 1.127
DOLAR 8,32
EURO 9,73
ALTIN 501,60
HABER /  SAĞLIK

Uzmanlar anne-babaları uyardı nedir bu rhinovirüs?

Türk toplumunun önemli adetlerinden biri olan bebek görme ziyaretlerinin beraberinde hastalıkları da getirdiğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Cenk Atman, ailelere bu konuda uyarılarda bulundu.

Abone ol

Yeni doğan bebek ziyaretlerinin büyük zararlara yol açabileceğini söyleten Dr. Cenk Atman, özellikle kış aylarında erişkinlerde görülen ve aşısı olmayan ‘Rhinovirüs’ünün bebeklerin ciğerlerinde zarara yol açabileceği konusunda uyardı.

Atman, bebeklerde görülen çoğu solunum yolu hastalıklarının hasta kişiler tarafından geçtiğini, bu yüzden bebek ziyaretine giden kişilerin bebeklerden uzak durmaları gerektiğine dikkat çekti.

BEBEĞİN CİĞERLERİNE BÜYÜK ZARAR VEREBİLİR
Ayrıca rhinovirüsün yüzlerce tipi olduğunu söyleyen Atman, "Bir tane mikrop olsa grip mikrobu aşısını yaparsın başarılı olur veya olmaz. Ama rhinovirüsün aşısı yok ve yüze yakın türü var. Akraba, eş ve dost ziyareti sırasında çoğunlukla bebeklerin hastalandıklarına şahit oluyoruz. Bebek ziyaretinde gelen bir büyüğün benim burnumda bir şeyim yok. Hafif soğuk algınlığım var. Gel bebeğinin yüzünü bir göreyim, bir kucağıma alayım dediğinde bu virüs sadece bebeğin burnuna bulaşmayabilir. Eğer hamilelikte geçen antikorlar yeterli değilse, bebek yeterince anne sütü alamadıysa hele ki erken doğumlu bir bebekse bu bebeğin burnunda dolaşmaz direk ciğerlerine zarar verebilir." şeklinde konuştu.
 
Anne dışında kimde sokunmasın
Bebeklere annesi dışında kimsenin dokunmaması gerektiğini dile getiren Atman, "Hasta tarafından ziyaret edilmiş bir bebek öksürüyor, ateşlendi, emme azlığı var diye bize getirildiğinde ve öyküsünü sorduğumuzda genellikle hasta büyüklerle temas öyküsü var. O yüzden olabildiğince annesi dışında kimse bebeklere dokunmamalı." dedi.

Süt yoluyla mikrop bulaşır mı?
"Anne hasta olduğunda maskesini takar. Solunum yollarıyla kolay kolay annenin mikrobu bebeğe bulaşmaz, süt yoluyla da bulaşmaz. Bebeği ile zaten anne bir bütündür. Dışarıdan gelen biri tarafından bebeğin sevilmesi, koklanması sağlık anlamında baktığımızda doğru davranışlar değil. Annenin, babanın onayı olmadan bebeğe kimse dokunup öpmemeli, kucağa almaya çalışmamalı. Almaya çalışırlarsa da anne babalar buna müsaade etmemeliler."

Ayrıca kalabalık ortamlara bebeğin çıkmaması gerektiğini vurgulayan Atman, "Şimdi bebekler de saatlerce alışveriş merkezlerine götürülüyor. Kalabalık ortam demek mikrop demektir. Ne kadar çok kişiyle temas edilirse o kadar çok mikroba maruz kalacak demektir. Biz mikropları aşılarla ele geçirmeye antibiyotiklerle onları yok etmeye çalışırken onlar da boş durmuyorlar. Yeni tipler geliştiriyorlar" dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
AİHM, Hasankeyf başvurusunu reddetti
Kemal Karpat kimdir kaç yaşında öldü Kemal Karpat ölüm sebebi
Hare Sürel kimdir Çukur'un Damlası kaç yaşında oynadığı diziler
Altın güne sakin başladı 21 Şubat'ta gram ve çeyrek altın ne kadar oldu
İkinci cemre ne zaman düşecek 2019 neye düşer?
Teoman Ayık kimdir kaç yaşında aslen nereli? Teoman Ayık hayatı
Yorumlar