BIST 9.814
DOLAR 32,36
EURO 34,43
ALTIN 2.438,65
HABER /  EKONOMİ

Ünlü işadamı Murat Ülker kahroldu!

Ünlü işadamı Murat Ülker Kırım kökenli bir aileden geliyor. Haliyle Rus askerlerin Kırım'a girmesi onu üzdü.

Abone ol

Ukrayna’da, Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in azledilmesine yol açan çatışmaların Kırım’a sıçramasından kaygı duyuluyor. Rusya ve Ukrayna arasında kalan Kırım’ı, bir çok ülke yakından izlerken, babası Sabri Ülker Kırım doğumlu olan Murat Ülker, dikkat çekici bir mesaj paylaştı.

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, Twitter hesabında 4 saat kadar önce paylaştığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

-Kırım'ı, babamın memleketini izliyorum merakla ve hüzünle... Bugününü anlamak için dünü düşünüyorum; Altınordu Devleti geliyor aklıma.”

murat-ülker.jpg

ALTINORDU DEVLETİ

Murat Ülker’in mesajında işaret ettiği Altın Orda (Altınordu) Devleti ise 1242’de kuruldu. Zaman içinde toprakları genişleyen devlet, Polonya ve Livanya’yı vergiye bağladı. Taht kavgalarının yaşandığı Altın Ordu bir süre sonra güçten düştü. Yaşanan kavgalar sonrası parçalanan ülkede Kazan Hanlığı, Kırım Hanlığı, Astrahan Hanlığı, Nogay Hanlığı, Sibir Hanlığı kuruldu. 1502’ye gelindiğinde ise Altın Orda Devleti tarihten silindi.

KIRIM GÖÇMENİ AİLE

Haziran 2012’de yaşamını yitiren Sabri Ülker Kırım doğumlu. 1920’de Kırım’da doğan Ülker 9 yaşındayken ailesi ile Türkiye’ye göç etti.