BIST 2.429
DOLAR 16,40
EURO 17,56
ALTIN 974,51
HABER /  GÜNCEL

Üniversiteye sınavsız mı girilecek?

Milli Eğitim Bakanı'nın açıklamalarından sonra ODTÜ Rektörü yeni bir öneri ortaya attı:" Melez sistem uygulansın."

Abone ol

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın “Üniversiteler kendi sınavını yapabilir” açıklamasının ardından ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar da, üniversiteye girişte “melez sistem” önerdi.

Bakan Avcı’nın ortaöğretim ve yükseköğretime geçişle ilgili sınavsız sistem çerçevesindeki çalışmalar ile ilgili olarak “Üniversiteler kendi sınavlarını yapabilir” açıklaması tartışma yarattı. Yeni üniversite yerleştirme tartışmalarını ile ilgili Cumhuriyet’e değerlendiren ODTÜ Rektörü Prof. Acar, “Bunun arkasında nasıl bir çalışma var, neye bakarak bu söylendi. Pek de çalışma yok. Bir fikir atılıyor ortaya ama arkasında tartışılacak 3 sayfalık bir yazı yok. Sınavsız üniversitenin gerekçesi ne? Sınav kalkarsa üniversitelerin daha iyi öğrenci seçebileceğini mi düşünüyoruz” dedi.

SINAVSIZ ÜNİVERSİTE SİSTEMİ OLAN ÜLKELER VAR

Sınavsız üniversite formatının yurtdışında örneklerinin olduğunu belirten Acar, “Avrupa’da herkesin istediği üniversiteye girmesinin ardından ‘kalan sağlar bizimdir’ dediğimiz sistemler var. 1. sene sınıf 1000 kişi oluyor. 2. sene sınıf 100 kişiye düşüyor, yani eleniyor” bilgisini verdi. Acar, yine yurtdışında örnekleri olan melez sistemin ayrıntılarını da anlattı.

“Üniversiteler merkezi sınav ile 100 öğrenci alır, ayrıca kendi kıstasları ile kendi sınavı ile 10 kişilik kontenjan alır. Deneyelim, aldığımız 10 öğrenci, merkezi olarak gelen 100 öğrenciden daha başarılı oluyor mu, olmuyor mu? Bu melez sistem pilot olarak denenebilir” önerisini sunan Acar, bizim sistemimiz budur, tek doğru da budur anlayışından vazgeçilmesi gerektiğini söyledi.

DAHA ARAŞTIRMA GÖREVLİMİZİ SEÇEMİYORUZ

Evrensel üniversite özerklik ilkelerinin içinde kendi öğrencisini seçebilmenin de olduğunu belirten Acar, “Üniversite kendi araştırma görevlisini seçemiyor. Araştırma görevlisini seçemezken, öğrenciyi seçebilmek daha mı önemli, daha mı öncelikli? Mali özerklik yok, personel rejiminde özerkliğimiz yok. Onları bırakıp da neden buradan başlıyoruz?” tepkisini gösterdi.

DERSHANELERİN KAPATILACAĞINI SANMIYORUM

Sınavsız sistemin gerekçelerinden biri olan dershanelerin kapatılması projesini de değerlendiren Acar, “Ben dershanelerin kapatılabileceğini sanmıyorum. Yarışma olduğu müddetçe, insanların hayatını değşitirecek bir hedef varsa, bunlar bir şekilde varlığını koruyacak. Liseler öğrenci yetiştiremiyor ki, nasıl kaldırır ben bilmiyorum. Kapatılan dershane yer altına iner. Farklı kisveler altında bu hizmet verilir” dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Falkland: 2900 kişilik adada tarihi referandum
Falkland: 2900 kişilik adada tarihi referandum
Kadınlar için büyük tehlike!
Kadınlar için büyük tehlike!
Doktorun şakası gerçek oldu!
Doktorun şakası gerçek oldu!
Meclis'te halk günü uygulaması
Meclis'te halk günü uygulaması
Erdoğan vatandaşı böyle fırçaladı
Erdoğan vatandaşı böyle fırçaladı
İşte İmralı tutanaklarını sızdıran isim!
İşte İmralı tutanaklarını sızdıran isim!
Venezuela: Chavez sonrası ülke seçime gidiyor
Venezuela: Chavez sonrası ülke seçime gidiyor
Necdet Özel'e darbe çağrısı
Necdet Özel'e darbe çağrısı
Otomobilin içinde boğuldular
Otomobilin içinde boğuldular
Edremit'te kuvvetli yağış
Edremit'te kuvvetli yağış