BIST 1.524
DOLAR 7,46
EURO 9,01
ALTIN 437,81
HABER /  EĞİTİM

Üniversite tercihleri yeni taban puanlar-ÖSYM Kılavuz

Üniversite tercihleri için ÖSYM yeni taban puanların yer aldığı kılavuzu yayınladı. 6 Temmuz'da başlayacak olan üniversite tercihleri için taban puanlar kritik öneme sahip.

Abone ol

Üniversite tercihleri için heyecanlı bekleyiş. LYS'de başarı gösteren adaylar üniversite tercihleri için bölümlerin taban puanlarını araştırmaya devam ediyor. 

Üniversite tercihi yapacak adaylar için ÖSYM 2015 Tercih Kılavuzu'nu osym.gov.tr'den açıkladı.

ÖSYM TERCİH KILAVUZU ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI 2015 VE KONTENJANLARI

isletme-hukuk-tip-psikoloji-pdr-universite-taban-puanlari-2015.jpg

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ NE ZAMAN?

2015-ÖSYS tercih işlemleri, 6 Temmuz 2015 tarihinde başlayacak ve 14 Temmuz 2015 tarihinde sona erecek.

ÖSYM'den yapılan üniversite tercih, kontenjanlar ve taban puanlarla ilgili açıklamada şöyle denildi: 

2015-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, ÖSYM’nin İnternet adresinden yayımlanmıştır. Adayların tercih işlemi için 1 Temmuz 2015 tarihinde ÖSYM’nin internet adresinden yayımlanan kılavuzu esas almaları ve bu tarihler arasında ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alabilecek duyuruları takip etmeleri gerekir. Kılavuz basımı, dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır.

Adaylar tercihlerini, 6-14 Temmuz 2015 tarihleri arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklardır. Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacaktır. ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacaktır. Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacaktır. Adayların kendilerine özel kişisel bilgi niteliğindeki TC kimlik numaralarını ve ÖSYM aday işlemleri şifrelerini özenle korumaları ve hiçbir kimseyle paylaşmamaları gerekmektedir. TC kimlik numarasının ve ÖSYM aday işlemleri şifresinin başkaları ile paylaşılmasından oluşacak mağduriyetlerde adayın kendisi sorumlu olacaktır.

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ SON GÜN 

Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerini tamamlayacaklardır. Tercih işlemi ekrandaki uyarılara göre sonlandırılmalıdır. Adayların tercihlerinin ÖSYM’ye ulaştığından emin olmaları için ekranda “2015-ÖSYS Tercihleriniz ÖSYM’ye bildirilmiştir” ifadesini görmeleri gerekmektedir. Adaylar, tercih işlemini tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden tercih bilgilerini mutlaka kontrol etmeli ve yazıcıdan tercih listesinin bir dökümünü edinerek saklamalıdır.

Adaylar, tercih bildirim işlemini tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden tercihlerinde değişiklik yapabileceklerdir. Tercih Süresi tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik/düzeltme yapılamaz.

Tercih işlemleri, 14 Temmuz 2015 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir. Tercih süresi uzatılmayacaktır. Tercih yapacak adayların Kılavuzu dikkatle incelemeleri, tercihlerini bu kılavuz bilgilerine göre yapmaları gerekmektedir. Adaylar, Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları bölümünü (2 kısım halinde düzenlenmiştir.) mutlaka okumalı, bu koşul ve açıklamalar dikkatle incelendikten sonra tercihler sonlandırılmalıdır. Kontenjanların bulunduğu Tablo-3 ve Tablo- 4’de yer alan 2014-ÖSYS sonuçlarına ait bilgilerin, bir programın ne ölçüde tercih edildiğini göstermekle birlikte 2014-ÖSYS sonucu ortaya çıkan değerler olduğu unutulmamalıdır.

üniversite tercihleri.jpg 

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ MOBİL UYGULAMA

LYS Sonuçlarının açıklanmasının ardından İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü (MEM), üniversite adaylarının akıllı telefonlarını kullanarak tercih kılavuzunu rahatlıkla süzebilecekleri mobil uygulamayı kullanıma açıyor.

15.01.2015 tarihinde imzalanan ve 27.01.2015 tarihinde İstanbul Valiliği’nce onaylanan Eğitimde İşbirliği Protokülü çerçevesinde İstanbul MEM’in tercih platformu olan Üniversite Tercih Merkezi tarafından geliştirilen UTM Cep Tercih, üniversite tercih sürecini sıkıntılı bir süreç olmaktan çıkarıyor.

UTM Cep Tercih’i kullananlar, evde, okulda, sokakta, otururken, yatarken, yürürken, seyahat ederken sadece konuşarak 25 bine yakın yükseköğretim programı arasından istedikleri özellikte olanları kolaylıkla süzebiliyorlar. Örnek vermek gerekirse, UTM Cep Tercih’te tuşa basıp “Manisa, Diyarbakır, Trabzon, Erzurum, İnşaat Mühendisliği İkinci Öğretim” diyorsunuz ve 2015 Tercih Kılavuzu’nda bu kriterlere uyan 4 bölüm karşınıza geliyor.

üniversite tercihleri taban puanları ösym yeni kılavuz.jpg
Her bölümün ayrı bir sayfada görüntülendiği uygulamada, bölümün 2015 kontenjanı, 2014 taban puanı, 2014 taban başarı sırası, bulunduğu şehir, üniversite türü, geçen sene kaç kişi tarafından kaçıncı sırada tercih edildiği, doluluk oranı gibi detaylı bilgiler bulunuyor.
Kullanıcıların ekranda bulunan tuşlara basarak üniversitenin internet sitesine ulaşmaları ya da santralini telefonla aramaları mümkün olabiliyor.

Öncelikle Android tabanlı akıllı telefonlar için geliştirilen uygulama Google Play Store’dan ücretsiz olarak indirip kullanılıyor. Uygulamanın IOS versiyonunun ise 10 gün içinde yayında olması planlanıyor.

üniversite tercihleri 2015 ösym.jpg 

“Cep Tercih” uygulamasını Android telefonlarınıza indirmek için aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

/store/apps/details?id=com.redrabbitapp.utmproject

ÖNCEKİ HABERLER
Kızını öğretmenin kucağında bulunca... Skandal!
IŞİD et satırıyla el ayak kesti inanılmaz ceza!
Bilal Erdoğan yıllar sonra ilk kez açıkladı!
MHP'nin koalisyon için AK Parti planı
M.K. Perker Çiziyor: Kentsel dönüşümde şantiye ve rantiye
CHP'nin Meclis Başkanvekili son dakika belli oldu
Koklama testiyle otizm teşhisi
O iPhone'lar tarih oluyor İşte Apple'ın büyük planı
Suriye sınırında neler yaşanıyor, HDP'li vekil anlattı
İşte Türkiye'yi yakacak 'Suriye savaşı' senaryosu!
Yorumlar