YAZARLAR

Umman Çetinbaş

Bu hafta Antalya Skal Yönetim Kurulu Başkanı ve Crystal Otellerinin Ceo’su turizme 40 yılını vermiş Umman Çetinbaş ile Türk turizmi ve otelciliği adına keyifli bir röportaj yaptım. Umman Çetinbaş dünden bugüne samimi bir şekilde sorularımı yanıtlarken bir

Bu hafta Antalya Skal YönetimKurulu Başkanı ve Crystal Otellerinin Ceo’su turizme 40 yılınıvermiş Umman Çetinbaş ile Türk turizmi ve otelciliği adına keyiflibir röportaj yaptım. Umman Çetinbaş dünden bugüne samimi birşekilde sorularımı yanıtlarken birçok önemli ayrıntıyı da benimlepaylaştı.

Otelcilik Sektöründe Geçen 40 Yılın Ardından UmmanÇetinbaş İle Derin Bir Ummana Daldık

Herşey Dahil Sistemde Türk Otelciği Açık AraÖnde

Türk otelciliği hakikatten all inclusivesistemde çok iyi ve diğer ülkelere göre açık ara öndedir.Mevcut kalitemizi ayakta tutmalıyız. 24 saat hizmet veriyoruz. Çokiyiyiz derken haksız rekabete yol açacak kurum, kuruluş ve kişilerekarşı dikkatle ve kendi içimizde de iyi bir denetleme sistemikurmalıyız. Oteller denetimlere karşı hazır olsunlar. Yiyecekiçecek denetimi düzenli olarak yapılmalıdır. Hizmet kalitesindeyiyecek içecek kalitesi ile verilen servis, insan unsuruylabirleşince toplam hizmet kalitesini ortaya çıkarır. Biz iyiyiz,verdiklerimiz gerçekten çok fazla, a la carte restoranlar, roomservisler bazen abarttığımızı düşünüyorum.

Antalya’da Turizmi 12 Aya Yayamadığımız İçin PersoneliKüstürüyoruz

Hizmet üretecek kalifiye personel sıkıntısı var. Biz bunu kendikurmuş olduğumuz akademilerle kapatıyoruz. Mevcut yatakkapasitesiyle kaliteli eleman sayısının aynı oranda artmamasıkanayan yaradır. Bizim otellerimizden örnek verirsek 7 otelimizinOcak ayında biri, diğer üçü ise kış aylarında açık halbuki 7otelimiz var. İstemesek te mesai arkadaşlarımızın bazılarıylavedalaşmak zorunda kalıyoruz. O süreçte kişinin bulduğu iş 12 ayise tekrar geri dönmüyor. İstihdamı 12 aya yaymanın formülleriniüretmeliyiz. Maliyet analizleri yaptığımızda gelir- gidertablolarında eksiler oluşuyor. 31 Ekim ile 1 Nisan arasındaistihdam da vergi yükünün kaldırılması. Devlet politikalarının buhususta kuvvetlendirilmesi çok önemlidir. Daha rasyonelolmalıyız.

12 Aylık Turizmin Anahtarı

Kış aylarında sağlık turizmi ve yaşlı turizminin uzunkonaklamalar ile ülkemize getirilmesinden geçiyor. Türkiye de 5 aykış var. Avrupa da ki kış çok ağır Rusya, Norveç ve kuzey ülkeleride keza öyle. Türkiye de kış aylarında emekli nüfusu uzun süreklikonaklamalarla ülkemize getirebilmenin yollarını açmalıyız.

Yabancı Markaların Çoğalması Türkiye’yeOlan İlginin İfadesidir

Bu Sevindiricidir

1973 yılında Münih Hilton’a gittim. Ülkemizde İstanbul’da ilkdefa 1955 yılında Hilton daha sonra sheraton, intercontinental,yıllar sonra Swiss ve Conrad geldi. Şimdilerde ise ülke genelindedünya markalarının isim hakkıyla turizme kazandırılan otellerTürkiye’de otelciliğin çok iyi yolda olduğunu gösteriyor.Otelciliğin kendi içerisinde, kendi konseptlerine ve kendisegmentlerine göre çok çeşitli ve çok yönlü uygulamalarıyapılmaktadır. Accor Otelleri çoklu otelcilikte dikkatliçekmektedir. Bizim hedefimiz ise Türkiye’de büyümektir. Crystalotelleri olarak 10 otel işletiyoruz.

Anadolu’ya Yayılan Otelcilik Ağı Kültür Turizminin deÖnünü Açacaktır

Bana kalırsa 40 yıldır bu sektör içerisinde 23 yıllıdayöneticilik ile geçen bir turizm yöneticisi olarak biz kültürümüzüiyi tanıtamıyoruz diye düşünüyorum. Bir Türk mutfağımız var kiinanılmaz rengi ve bu mutfağı daha etkin ve tanıtıcı kullanmalıyız.Kültür turizminin hareketlenmesi ülkemiz turizm potansiyeli içinçok önemlidir. 2011 yılında Crystal otelleri olarak 1milyon 350 bingeceleme yaptık. Yaklaşık 170 bin kişiyi ağırladık. Bizimotellerimiz çok farklı bölgelerde olduğu için farklı misafirprofillerine hizmet ediyoruz. Genel olarak bizim yemek veservisimizden misafirlerimiz mutludurlar. Hem göze hem mideye hitapederiz. Ben bir tatile gitsem ne isterim? Ne beklerim? Verdiğimparanın karşılığını alabilmem adına huzurlu bir tatil geçirmem içinbilinen ve güvenilir bir marka acaba nasıl bir oteldir sorusunuyanıtlayan bir otel tercih etmek isterim. İçerikte hizmet sunanhijyenik iyi bir mutfak, iklimlendirilmesi iyi ve temiz bir odaolmazsa olmazlarımdandır.

Hareket Eden Her Şeye Gülümseyin, Hareketsiz Her CismiTemizleyin

Bir otelde tüm personel gülümsüyor ise işte o otel her şeyiaşmış bir oteldir. Ekibime misafirlerimize ilgi, konusundasöylediğim ve uygulamalarını istediğim şey hareket eden her şeyegülümseyin, duran her cismi temizleyin bu bir sehpada olabilir,bibloda olur… Personelde lisan eksikliği öz güven eksikliğine sebepoluyor ancak gülümsenin lisanı yoktur gülümseme herkesin anladığıbir dildir.

Umman Çetinbaş’tan Genç TurizmcilereÖğütler

Öncelikle turizm ve otelcilik sevilmeden yapılacak bir işdeğildir. Zaman ve tatil mefhumu yoktur. Otelcilikte önce işinizleevli olmalısınız. Eşinizden daha çok işinizi seveceksiniz, eşinizsizi anlayışla karşılayacak. Genç arkadaşlar meraklı olsunlar, birotelde en önemli bilgiyi misafirden alırsınız misafir size her şeyisöyler. Bir yere gelirken çok hızlı gidiliyor bu yol doğrudeğildir. Bir yere gelinirken büyüme hızlı olmamalıdır.

Otel Müdürü Her Şeydir

Otelcilik tamamen hizmet sektörüdür. Öyle bir dünya ki otel birşehir, Otel müdürü ise gerektiğinde sosyologdur gerektiğinde mimar,gerektiğinde avukat gerektiğinde doktor otel müdürü her şeydir.Mimar kadar estetik olacak dekorasyon da zevk sahibi olacak,gerektiğinde ilk yardımı yapabilecek çok yönlü olacak, örnek olacakbu mesleğin ve öğrenmenin sonu olmadığını da bilecek.

Karşılıklı Vaatler Tutulamıyor

Otel yöneticisi ile yatırımcısının ilk görüşmesindeki sözleritutamayışından kaynaklanan yol ayrılıkları kuruma ve kişilere zararveriyor. Tutulamayacak sözler karşılıklı olarak verilmemelidir kisonrası hayal kırıklığı ve hüsran olmasın.

2012 Yılının Otelcilikte Daha İyi Olacağı Konusundaİşaretler Var

Mısır ve Tunus ta karmaşanın dinmemesi, Yunanistan’ın ekonomikdurumu sebebiyle Türkiye’ye gelen misafir yine Türkiye’ye gelecek.Almanya’daki iki büyük tur operatörü %20 koltuk artışı yaptı kezaRusya’da öyle. Hollanda pazarı eskisi gibi olacağı sinyalleriniverdi. Kuzey ülkelerinde gelişme var. İran pazarı nevruz ileberaber farklı bir Pazar oldu. Baltık ülkelerinde artış var.Polonya’dan artış bekliyoruz, Fransa’da artış var. Artışlarımız ikihaneli değil ama iyi yönde artış var. İngiltere ise nispeten eksiama sezonda toparlayacaktır.

İç Turizm Tamamen Bir Siboptur

İç turizm hiçbir zaman yadsınamaz otellerimizde önemli birmisafir gurubudur. İç turizm hareketi daha erken başladı. Bu seneiç turizm daha iyi olacaktır. Kur farkından dolayı yurtdışıseyahatleri yerine yurtiçi seyahatler tercih edilecektir. Bizimotellerimizde de %25-30 belirli aylarda %40’a varan iç Pazarpayımız var. Tabi ki bu istatistlikler değişebiliyor.

Birazda Umman Çetinbaş

Bir Daha Bu Dünya’ya Gelsem Yine OtelciOlurdum

40 Yılın Otel Yöneticisi

1954 doğumlu Umman Çetinbaş mesleğe ilk olarak 1971 yılındaİstanbul Laleli Büyük Keban Otelinde restoran kasiyeri sonrasantral memuru oradan da resepsiyon ile başlayan serüveni yurtiçive yurtdışında birçok otelde değişik pozisyonlarda çalışarakgeçerken 23 yılı yöneticilikle geçirdi. 2003 yılından beri deCrystal Otellerinde mesleğine devam ederken bu gurubun Ceo’luğu veaynı zamanda da Antalya SKAL’ın yönetim kurulu başkanlığı görevinisürdürerek Türk turizmine hizmet etmeye devam ediyor. Emeklilikhayalini ise Fenerbahçe’nin 90+5 te galip geldiği maça benzetiyor.Kendimi neden emekli hissedeyim diyerek hep erteliyor veekliyor:

Ben Hep 19 Yaşındayım Çünkü Heyecanımdan Hiçbir ŞeyKaybetmedim

1971 yılında otelden içeri attığım adım ile şimdiki durumumuzukarşılaştırdığımda otelcilikte neredeyiz? Dediğimde dağlarıaşmışız. Hayal bile edilemeyen bir Türk turizmi ve otelciliği ilekarşı karşıya olmak beni son derece mutlu etmektedir. Yurt dışındagezdiğim ülkelerdeki oteller ile de mukayese ettiğimde gerek servisgerek kalite anlamında iyi durumdayız. Antalya SKAL’da otellerdekullanılan atık sabun projemizle bu sabunları toplayarak okullarave yaşlılar yurduna gönderiyoruz. Simav depreminde 3000 sabun veVan depreminde depremzedeler için 9000 sabun gönderdik. Çevreyeyönelik turizm çalışmalarımızda ise Side de Nisan ayında fidanlardikeceğiz. Mesleki anlamda üst düzey turizm profesyonellerininuluslararası platform da bir araya geldiği SKAL 78 yıllık birkurum. Etkin faaliyetlerimizi kolektif olarak sürdürüyoruz. UmmanÇetinbaş dile kolay 40 yılını bu mesleğe adamış, 41 kere Maşallahdedirten bir yönetici oldu. Başarılı turizm yöneticimizi ve onuntecrübelerini sizlerle paylaştık. Otelcilik sektörünün güçlü vebaşarılı isimlerini sizlerle buluşturmaya devam edeceğiz.

Tatil Tadında Kalın

 
Yorumlar