BIST 10.471
DOLAR 32,83
EURO 35,17
ALTIN 2.450,60
HABER /  GÜNCEL

Uludere'de hareketli saatler PKK'ya büyük darbe

IRAK sınırında PKK'lı teröristlerin ülkeye sızmasını engellemek ve barınma alanlarını imha etmek için 19 Nisan'da başlatılan operasyon aralıksız sürüyor. Operasyona 3 bin asker ve 200 güvenlik korucusu destek veriyor.

Abone ol

ULUDERE'de TSK'nın terör örgütü PKK'ya yönelik 3 bin askerin yanı sıra 200 güvenlik korucusunun destek verdiği operasyonla PKK'ya darbe vurulmaya devam ediyor. 19 Nisan'dan beri süren operasyonadan gelen son bilgilere göre 40 terörist etkisiz hale getirilirken, sığınak ve barınaklar güvenlik güçlerince imha edildi.

Şırnak'ın Uludere ilçesinde PKK'lı teröristlere yönelik Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) düzenlenen operasyonda terör örgütüne büyük darbe vuruluyor.

PKK'lı teröristlerin Irak'ın kuzeyinden Türkiye'ye sızmasını engellemek, aralarında örgüt yöneticilerinin de bulunduğu teröristleri etkisiz hale getirmek, örgüt mensuplarınca kullanılan sığınak, barınak ve depo alanlarını imha etmek için 19 Nisan'da başlatılan, "Şehit Jandarma Uzman Çavuş Yunus Ertürk" operasyonu başarıyla sürüyor.

2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel'in yönettiği operasyona 3 bin askerin yanı sıra 200 güvenlik korucusu da destek veriyor.

OPERASYONA İSMİ VERİLDİ

Operasyona, Gabar Dağı bölgesinde 4 Nisan günü terör örgütü PKK'ya yönelik güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonda, arama faaliyeti yürüten askerlerin geçişi sırasında PKK'lı teröristlerin araziye önceden tuzakladığı el yapımı patlayıcıyı infilak ettirmesi sonucu şehit düşen 3 askerden "Uzman Çavuş Yunus Ertürk"ün adı verildi.

Operasyonda Onbaşı Mehmet Yavşan ile Uzman Çavuş Ufuk Bingöl de şehit olmuştu.

Şırnak 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'na bağlı Hudut Özel Harekat birliklerince Irak sınırındaki Bestler Dereler, Geymişule, Nezirkına ve Hisarkapı bölgelerinde yoğunlaşan operasyonda söz konusu bölgede tespit edilen teröristlerin bulunduğu barınma alanları ateş altına alınarak imha ediliyor.

İnsansız hava aracı (İHA) ile görüntülenen teröristlerin kaçış güzergahlarına helikopterlerle sevk edilen güvenlik güçleri indiriliyor.

40 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Geniş kapsamlı operasyonda dün itibarıyla etkisiz hale getirilen terörist sayısı 40'a yükseldi.

Arazide yürütülen arama çalışmalarında tespit edilen sığınak ve barınaklarda çok sayıda silah ve mühimmat ile yaşam malzemesi ele geçirildi. Sığınak ve barınaklar güvenlik güçlerince imha edildi.

HAÇ ŞEKLİNDE KOLYE ÇIKTI

Etkisiz hale getirilen teröristler arasında Bestler-Dereler bölgesinin sözde cephe sorumlusu İran asıllı "Saro" kod adlı Salar Acem de bulunuyor.

Terörist Acem'in boynunda Hazreti İsa figürlü haç şeklinde kolye bulundu.

Bölgedeki operasyon hava destekli devam ediyor.