BIST 1.100
DOLAR 7,34
EURO 8,68
ALTIN 459,35
HABER /  GÜNCEL

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski'den Kurban Bayramı jesti

Demirören Haber Ajansı

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski Müslümanların Kurban Bayramı'nı kutladı. Müslümanlara dinler arası uyumu sağladıkları için minnettar olduklarını belirten Zelenski, Kurban ve Ramazan bayramlarına resmi statü verilmesi konusunun görüşülmesine ilişkin kararnameyi imzaladı.

Abone ol

Ukrayna Devlet Başkanlığı’nın internet sitesinde, Zelenski’nin, Kurban ve Ramazan bayramlarının ‘resmi dini bayram’ ilan edilmesi konusunun görüşülmesini öngören kararnameyi Bakanlar Kurulu'na sunduğu açıklandı.

Açıklamada, vatandaşların anayasal hak ve özgürlüklerinin, tüm inananların eşit hak ve fırsatlardan yararlanmalarının sağlanması amacıyla, çok uluslu ve çok dinli Ukrayna toplumunun tarihine, kültürüne ve geleneklerine duyulan saygının göstergesi olarak bu teklifte bulunduğu belirtildi. Zelenski, Yahudilerin Roş Aşana, Hanuka, Hamursuz ve Batı kiliselerinin Paskalya bayramlarına da ‘resmi dini bayram’ statüsü verilmesine yönelik yasal düzenlemenin parlamentoda görüşülmesi talimatı verdi.

Zelenski'den Kurban Bayramı mesajı

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, ülkesindeki ve tüm dünyadaki Müslümanların Kurban Bayramı’nı kutladı. Devlet Başkanlığı’nın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, Zelenski’nin, “Bu bayram, inananların kalplerini merhamet ve yakınlarına karşı sevgi ile doldurur, umut ve adalet ışığı verir” sözlerine yer verildi.

Zelenski, “Ukrayna’daki Müslüman toplumunun ülke halkının manevi zenginliği ile çeşitliliğinin korunması ve ülkede barışın ve dinler arası uyumun sağlanması yönündeki katkılarını takdir ediyoruz ve onlara minnettarız” ifadelerini kullandı.

Müslümanlara sağlık, huzur ve baht açıklığı dileyen Ukraynalı lider, “İnananlar için bu önemli zaman saf düşünceler, hayır işleri, birlik ve kardeşlik duygularıyla dolu olsun” temennisinde bulundu.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Kurban Bayramı'na acemi kasaplar damga vurdu kendini kesen hastaneye koştu Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
YÖK "Vakıf Yükseköğretim Kurumları 2020" raporunu yayınladı
Elini sokan arıyı bıçakla uzaklaştırmak isterken hastanelik oldu
Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz taburcu oldu
Bugün AVM'ler kaça kadar açık bayramda AVM'ler kaçta kapanır?
Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro'nun eşinde Kovid-19 tespit edildi
Gaziantep'te Kovid-19 tedbirlerine uymayan 2 bin 547 kişiye ceza
Yorumlar