HABER /  SPOR

UEFA'dan son dakika Galatasaray kararı

UEFA, Galatasaray ile FFP kapsamında yapılan anlaşmanın yeniden incelenmesine karar verildiğini açıkladı. Öte yandan sarı kırmızılı kulüp yaptığı açıklamada Galatasaray'ın UEFA Şampiyonlar Ligi'nde yer almasını etkilemediği kaydedildi.

UEFA Finansal Kontrol Kurulu Yargı Mahkemesi, Galatasaray'ın Finansal Fair Play Komitesi ile yaptığı anlaşmayı inceledi. Kurul, Finansal Fair Play Komitesi'nden dosyanın yeniden görüşülmesini talep etti.

İnceleme süresince, Galatasaray’ın 13 Haziran’da yaptığı anlaşmanın geçerliliğini sürdüreceği belirtildi. Açıklamada, kararın alınma nedeni ya da incelemenin ne zaman sona ereceği konusunda ise bilgi verilmedi.

UEFA, 13 Haziran’da Galatasaray’a Finansal Fair Play kuralları kapsamında para ve futbolcu sayısı kısıtlama cezası vermişti ve UEFA ile Galatasaray arasında 4 yılı (2018-2019, 2019-2020, 2020-2021 ve 2021-2022 sezonları) kapsayacak şekilde anlaşmanın yapıldığı duyurulmuştu.

ANLAŞMANIN İÇERİĞİ BÖYLEYDİ: Sarı Kırmızılı kulüp, Kamuyu Aydınlatma Platformu KAP'a yaptığı açıklamada haziran ayında varılan anlaşmanın içeriğiyle ilgili olarak şu ifadelere yer vermişti:

-Şirketimiz, 2021/22 izleme periyodunda (2017/18, 2018/19, 2019/20 ve 2020/21 sezonları) UEFA başa baş hesap kriterlerine uymayı taahhüt etmektedir.
 
 - Şirketimiz, 2017/18 sezonu için azami 50 Milyon Avro ve yapılandırma sezonlarını içeren 2018/19 sezonu için azami 20 Milyon Avro, 2019/20 sezonu için azami 10 Milyon Avro başa baş hesap açığı vermeyi taahhüt etmektedir.

-Şirketimiz anlaşma süresi boyunca personel giderleri/toplam gelirler oranında, futbolcu haklarına ait amortisman giderlerinde ve net banka borç seviyesine getirilen sınırlandırmalara uymayı taahhüt etmektedir.

- Şirketimiz, söz konusu sezonların her birinde anlaşmada yer alan operasyonel ve mali kriterlere uyum gösterilmesi durumunda, 25 kişilik UEFA A listesine 2018/19 sezonunda 21 oyuncu, 2019/20 sezonunda 22 ve 2020/21 sezonunda 23 oyuncu dahil edebilecektir. 2021/22 sezonundan itibaren ise bu sınırlandırma sona erecektir.

-Şirketimiz, bu anlaşma süresince, UEFA A Listesine dahil edilebilecek yeni oyuncu transferlerinde belirli bir sınırlandırmayı kabul etmektedir. Bu sınırlama, sezon bazında net transfer gelirlerinin (transfer gelirleri-transfer harcamaları) pozitif olması şartını içermektedir. Bu sınırlama, önümüzdeki sezonlarda bu anlaşmada yer alan operasyonel ve mali kriterlere uyum gösterilmesi durumunda 2021/22 sezonunda kaldırılacaktır. Halihazırda UEFA 2017/18 A listesinde yer alan oyuncular ile, sözleşmesi bitmiş ve serbest oyuncular ile imzalanacak sözleşmeler bu sınırlama kapsamında değildir.

* Şirketimiz toplam 6 Milyon Avro tutarındaki UEFA Katılım gelirlerine tedbir konulmasını kabul etmekte olup ilgili tutar 2017/18, 2018/19 ve 2019/20 sezonlarında 3 eşit taksit halinde UEFA gelirlerinden mahsup edilecektir.

GALATASARAY'DAN AÇIKLAMA
UEFA'nın Galatasaray ile yapılan Finansal Fair Play anlaşmasının yeniden incelenmeye aldığını duyurması üzerine sarı kırmızılı kulüpten açıklama geldi.

Kulüp tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: "UEFA iç işleyişi dahilinde; UEFA Kulüp Finansal Kontrol Kurulu Üst Yargı Organı, Kulübümüz ile ilgili Kulüp Finansal Kontrol Kurulu'nun aldığı Uzlaşma Anlaşması kararıyla ilgili değerlendirme ve ek bilgiler talep etmiştir. UEFA'nın iç prosedürleri dahilinde yapılan ve Haziran 2018'den bu yana süren bu süreç ve bu işlem, Kulübümüzün UEFA Şampiyonlar Ligi'nde yer almasını etkilememektedir. Kulübümüz, imzaladığı Uzlaşma Anlaşması çerçevesinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Kulübümüz bu işleyiş süreci dahilinde, UEFA'nın ilgili kurumlarına gerekli resmi açıklama ve yanıtlarını vermektedir ve Kulübümüzün menfaatleri doğrultusunda resmi yanıt ve aksiyonlarını vermeye devam edecektir."

ÖNCEKİ HABERLER
Boşanma aşamasındaki eşini darbetti
Boşanma aşamasındaki eşini darbetti
Karakolun önünde silahlı çatışmaya girdiler! Hareketli dakikalar...
Karakolun önünde silahlı çatışmaya girdiler! Hareketli dakikalar...
Aşk ve Mavi 73. bölüm fragmanı yeni bölümde neler olacak?
Aşk ve Mavi 73. bölüm fragmanı yeni bölümde neler olacak?
Safer ayı nedir hangi gün başlıyor bela mı getiriyor?
Safer ayı nedir hangi gün başlıyor bela mı getiriyor?
PTT sonuçları GAZİSEM açıklanıyor TC ile giriş ekranı-2018
PTT sonuçları GAZİSEM açıklanıyor TC ile giriş ekranı-2018
Danilo Zanna eşi Tuğçe Demirbilek Zanna kimdir ne iş yapıyor?
Danilo Zanna eşi Tuğçe Demirbilek Zanna kimdir ne iş yapıyor?
Yorumlar 3 yorum