BIST 8.094
DOLAR 28,92
EURO 31,84
ALTIN 1.903,09
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Uçan taksiler geliyor

Bilimkurgu filmleri gerçek oluyor. İşte uçan taksiler...

Abone ol

Bilimkurgu filmlerinde sık sık rastladığımız havaya kurulan raylarda otomatik hareket eden trenler, iki yıl sonra İzmit’te gerçek olacak.

Direkler üzerine döşenecek raylarda gidecek beş oturma kapasiteli vagonlar, taksi gibi kullanılacak. Vagonu bir tuşa basarak hareket ettiren yolcu, hiçbir yerde durmadan istediği yere varacak. Aralarındaki uzaklığı otomatik ayarlayan vagonlar, ayakta üç yolcu da alabiliyor.

Patenti alınan ve ilk aşamada TÜBİTAK’la yüklenici firma TABOSAN’ın 12 milyon YTL’yi yarı yarıya üstlenenerek gerçekleştireceği proje Sekapark’ta yapılacak.

Projenin daha sonra bütün İzmit’e yayılması ve monorail sisteminin dünyaya satılması planlanıyor. Tam otomatik monorail sistemi, Avusturyalı Prof. Alexander Lenchner’in projesi. Prof. Lechner’ın projesini Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Haluk Örs’le paylaştı. Prof. Örs de projeyi TÜBİTAK’a götürerek, Yenilik ve Destek Programlığı Başkanlığı tarafından destek aldı.

TÜRKİYE’DE ÜRETİLECEK

Uzun yıllardır kişisel raylı ulaşım sistemleri üzerine konuşulduğunu ancak hiçbir ülkenin gerçekleştirmediğini söyleyen Prof. Lenchner, bilgisinin bir projede gerçekleştirilebildiği görmesini sağladığı için Türkiye’ye teşekkür etti.
Ulaşımla beraber mimaride de yeni çözümler üretilmesini sağlayacak projenin, ilk olacağı için zorluklar yaşanacağını anlatan Prof. Lenchner, "Sistem pahalı olabilir ama geleceğin ulaşım yöntemi şimdiden uygulanacak. Kullanımı sırasında çok ekonomik ve çevreci" dedi. Sekapark etrafında yapılacak prototip 2 kilometrelik Sekaray adı verilen ağın 24 ayda tamamlanması bekleniyor.

Şirket, sistem için ray, vagon ve diğer ihtiyaçları Türkiye’de üretecek. Sistemin patenti de Türkiye’de olacak. Havalimanları, gökdelenler gibi çelik konstrüksiyon ağırlıklı yapılar gerçekleştiren TABOSAN, prototipin gerçekleşmesi sonrası sistemin benzerlerini önce Türkiye’de, sonra yurtdışında kurmayı planlıyor.

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Engin Gökmen, Ar-Ge’ye önem verdiklerini, dünyada ilki gerçekleştirecek olmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da projeye ilk aşamada manevi katkı verdiklerini söylerken "Parasal katkımız yok ama tarihi bir güne tanıklık ediyoruz. Kocaeli’ni ileri götürecek bir projedir" dedi. Konuşmaların ardından sistemin maketi açıldı.