BIST 1.191
DOLAR 7,97
EURO 9,45
ALTIN 487,20
HABER /  GÜNCEL

Türkiye'yi Şubat'ta zor günler bekliyor

Şubat ayında terör finansmanıyla ilgili yapılacak olan FATF toplantısına yolsuzluk operasyonu damga vuracak

Abone ol

İRAN'a yasa dışı yolla para aktarıldığına ilişkin 17 Aralık Operasyonu'yla oluşturulmaya çalışılan algı, Şubat ayında yapılacak Mali Eylem Görev Gücü (FATF) toplantısı öncesi Türkiye'nin elini zora soktu.

Ekim 2013'te yapılan toplantıda terörün finansmanıyla mücadelede kara-gri listeden ABD'nin muhalefeti nedeniyle kurtulamayan Türkiye'yi benzer risk Şubat ayı FATF zirvesinde de bekliyor.

Şubat ayında Paris'te yapılacak toplantıda Suriye, Kenya, Etiyopya ve Küba gibi ülkelerin bulunduğu listeden çıkmaması halinde Türkiye uluslararası piyasalarda terörün finansmanında kara listede yer alan ülke olarak kalacak. Yolsuzluk merkezli karalama kampanyasının devam etmesi halinde Türkiye Haziran'da yapılacak toplantıda da listeden çıkamaz ise sıcak para ve uzun vadeli yatırım girişinde sorun yaşanabileceği belirtiliyor.

Para musluklarının kapanmasıyla birlikte Türkiye'nin adım adım yeni bir ekonomik krizle baş başa bırakılmak istendiği belirtiliyor. Oysa ki El Kaide ve Taliban bağlantılı kişi ve kuruluşların mal varlıkları dondurularak Türkiye bu konuda atması gereken tüm adımları atmıştı.

ÖNCEKİ HABERLER
Şükrü Karaca son yolculuğuna uğurlandı
F-16’lar Suriye uçağı için havalandı
Erdoğan mikrofonu açık unutunca...
Kardemir Karabükspor Antalya kampına başladı
Bugün seçim olsa kim kazanır? İşte anket sonucu
Dilek İmamoğlu kaç yaşında ne iş yapıyor hayatı
Yorumlar 4 yorum