YAZARLAR

Türkiye'de Hizmet Sektörü Nereye Gidiyor

Ülkemizde son dönemlerde hizmet sektörüne yeme içme, eğlence mekanlarına rağbet il bazında sürekli gelişim göstermekte ve bu sektöre güçlü markalar, güçlü yatırımcılar her geçen gün daha da önem göstermektedir. Markalaşmanın ve büyümenin beraberinde geti

Pardon Kahveyi unutmuşum!

Dostlarınızla ya da bir iş gereği keyifli bir akşam yemeğiyediniz, sohbet ettiniz, servisinize de özen gösterildi,boşlarınız, masa takibiniz, temizliğiniz, sunumunuz, yiyecekiçeceğin lezzeti bulunduğunuz mekanın atmosferi her şey ortalamanınüzerinde anlayacağınız her şeye tam iyi diyecekken hesabı ödemevakti gelmişken bir kahve içelim yavaştan da kalkalım diyedüşündünüz.  Hesabı istediniz, kahveleri söylediniz. Sadeydişekerli derken beklemeye koyuldunuz sonra bir uyarı yaptınız” kahvesöylemiştik” sonra ikinci uyarı, beklerken artık mırıldanmalarabaşladınız “kahveler Yemen’den mi geliyor acaba” neyse biz en iyisihesabı ödeyelim de keyfimiz kaçmadan kalkalım dediniz. Size bakanservis elemanının “ayy pardon efendim unutmuşum benim hatam ya daben arkadaşlara söylemiştim” gibi ifadelerine karşılık “olsunönemli değil, sağlık olsun” diyebilirsiniz, kızabilirsiniz gibibirçok şekilde tepki verebilirsiniz ama sonuç itibari ile ilkizlenim ve son izlenimin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliriz.Bir mekanın, bir markanın hizmet ve serviste bütünlük göstermesi,ekip uyumu, kullanılan ürünlerin kalitesi ve fiyat dengesi,güvenilirliği gibi bir çok etken o markayı, o mekanı tekrar tercihetmenize, eşinize, dostunuza, tanıdıklarınıza iyi ya da kötü yöndeönermenize sebep olur.

  

Servis ve Hizmet,  Hassasiyetleri Sunmak veYaşatmaktır

Sonuç itibari ile hizmet sektörü hataya açık bir sektördür, birtakımın 89 dakika iyi performans ve mücadele gösterdikten sonra 90.dakika da yediği golle maçı kaybetmesi gibidir bazen.

Hizmet sektörü; yeme, içme,  dinlenme, konaklama, seyahatgibi birçok farklı faaliyet gurubunda mazeret değil iş üretmelidirve o kurumu tercih eden tüketiciyi hizmet kalitesinde ikna vememnun edici çözümler sunmalıdır. Keyif amacıyla uğranılan, tercihedilen bir mekandan mutsuz ayrılmak kimsenin hoşuna gitmez. Servisve hizmetinden memnun kalınmayan bir yer o markanın imajınızedeler, müşteri kaybı ve olumsuz reklamına sebep teşkil eder.

      

Franchisingler Açılıyor ama Nasıl?

Ülkemizde son dönemlerde hizmet sektörüne yeme içme, eğlencemekanlarına rağbet il bazında sürekli gelişim göstermekte ve busektöre güçlü markalar, güçlü yatırımcılar her geçen gün daha daönem göstermektedir.  Markalaşmanın ve büyümenin beraberindegetirdiği sorumluluklar,  Franchising verdiğiniz şubeler,hizmet standartlarınız gibi birçok etken olumlu ya da olumsuzmarkanızın ismini etkilemektedir.

Bilinçli Tüketici Geliştirir

“Bunlar ilk açıldıklarında böyle değildiler ne halegeldiler  

Tabi parayı buldular “

Toplum arasında çok sık duyduğumuz bu ifadeler okuyucularımızdangelen görüş, öneri ve şikayetler böyle bir yazı yazma gereğinihissettirdi, hatta en son Antalya ziyaretimde de bu şehirde ki birçok mekana girdim çıktım, Antalya’da hızlı bir gelişim var.Cafe&Bar, yeme içme mekanları Antalya şehir hayatına renkgetirmiş, Bu sektörün güçlü markaları şehrin önemlilokasyonlarında, alış veriş merkezlerinde yerlerini birer bireralmışlar.

Benim şehir yaşamında şahsım adına tercih ettiğim mekanlardanbiride “Herkesin buluşma noktası sloganıyla” bu yolda kendiniispatlamış bir hizmet markası olan Midpoint’tir. Hizmet sektörününolmazsa olmaz en önemli kaynağı insandır. Başarılı bir yönetici veekibinin bir markaya bakışınızı değiştirebileceğinizi ben bizzatyaşayarak bir kez daha anladım.  Yine sektörün bilinenmarkalarından Big Chefs’i bir türlü sevememiştim.  Mönülerinde Adana yöresinin bıcı bıcı tatlısını Hatay’ın yöresel tatlısıdiye ifade etmelerini de eleştirmiştim. Bir tatlı deyip geçmeyelim,hassasiyet gösterilmesi geren bir husus çünkü Bıcı bıcıAdanalıların gururu olmuş yöresel bir tat olarak karşımıza çıkarkenHatay da ise Haytalı olarak bilinir.

  

AntalyaBig Chefs’in  AmiralGemisi Olmuş Bravo

Sezar’ın Hakkı Sezar’a     

Lokasyonuyla, mimarisiyle, dekorasyonuyla her şeyden de önemlisiErtuğrul Taşkın ve ekibiyle bu ziyaretimin eniyisi olmayı hak ettiler. Antalya Big Chefs’in işletme  müdürüErtuğrul Taşkın ile bizzat tanıştım, kendisini ve ekibini tebrikettim ve bir markaya bakışımı olumlu yönde nasıl değiştirdikleriniifade ettim. Franchising olduklarını öğrendikten sonra Antalya BigChefs’in işletme sahipleri Akın ve Alp Pasinler’ede Big Chefs markasının teşekkür etmesi gerektiğini düşündüm.Markaları gerçekten emin ellerde.   Keşke her marka buşekilde iyi temsil edile bilse. Ertuğrul Taşkınile hizmet sektörüne dair keyifli bir sohbet ettik.

 

Türkiye de Gelişim Açık

“Türkiye’deki bütün lokantalar dahil yiyecek içecek gelirimiz6.5 milyar Dolar iken Alper Bey, New York’un yiyecek içecek geliri21 milyar dolar, sadece Barcelona’da ise 10 milyar dolar. Dünyadaki en gelişime açık sektörlerden biri oldu sektörümüz. Ülkemizinönde gelen Doğuş Gurubu, Zorlu Gurubu Sabancı gibi firmalarında busektöre yatırım yapması ülkemizde de yiyecek içecek mekanlarınınönemini artıracaktır. Rekabette doğru ürün, doğru servis mutlakakazanacaktır”.

   

Ertuğrul Taşkın; Hilside, Fuga, İberOtellerindeki otelcilik deneyimlerinden sonra Antalya The House veSushiCo açılışlarının ardından dişiyle tırnağıyla kalpten bir emek,özveri ve hassasiyetle AntalyaBigChefs’i n açılışından beri yöneticiliğini yapıyormuş vebenim için en büyük madalya yapmış olduğumuz servistenmisafirimizin memnun kalması” diye duygularını ifade ediyor. BendeErtuğrul Taşkın’a hizmet sektörüne Antalya gibiturizmin can damarı gibi bir şehirde layıkıyla sahip çıktıklarıiçin teşekkür ederek bu deneyimimi sizlerle paylaşmak istedim vebir daha ki Antalya ziyaretimde kendilerini mutlaka tekrar ziyaretedeceğimi ve tavsiye edeceğimi söyleyerek havalimanına doğru yolakoyuldum.  

Tatil Tadında Kalın

Yorumlar