BIST 10.771
DOLAR 32,82
EURO 35,14
ALTIN 2.450,67
HABER /  GÜNCEL

Türkiye Rusya'ya karşı harekete geçiyor! Yarın açıklanacak

Türkiye Rusya'yla yaşadığı uçak krizi sonrasında Rusya'nın yaptırımları karşısında misilleme yapmaya hazırlanıyor. Kararı yarın Davutoğlu'nun açıklaması bekleniyor.

Abone ol

Ambargo kararı alan Rusya’ya karşı Türkiye de yaptırım kartını açıyor.İlgili bakanların toplantısıyla alınan kararların yarın Başbakan tarafından açıklanması bekleniyor.

Rusya’nın taahhütlerini yerine getirmemesi nedeniyle Türk Akımı projesini rafa kaldıran Türkiye, Putin’in ambargo kararına karşı da kendi kartını açıyor.

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Rusya’ya karşı uygulanacak ekonomik önlemler için ilgili bakanların acil durum tespitiyle toplantı yaparak önlemleri ele aldığını açıkladı.

TÜM SENARYOLAR DEĞERLENDİRİLDİ

Toplantının Başbakan Davutoğlu’nun talimatıyla hayatı geçirildiğini belirten Elitaş şunları söyledi: “Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek başkanlığında yapılan toplantıda Rusya’ya yapılan ihracatın, Rusya’dan yapılan ithalatın ekonomimize herhangi bir durum olursa nasıl bir yansıması olur gibi tüm senaryolar değerlendirildi. Çeşitli alternatifler sunuldu''

TÜRKİYE TEDBİR ALACAK

Moskova, krize dönük adımlarını sürdürürse, Türkiye de uluslararası hukuku gözeterek tedbir alacak. Rus gemilerinin Boğazlar'dan geçişindeki kolaylıkların devre dışı kalması, Batı'nın uyguladığı ama Türkiye'nin koymadığı ambargoların işletilmesi, Rus iş dünyasına yönelik karşılıklılık ilkesi gözetilmesi gibi tedbirle uygulanacak.

NÜKLEER ÇALIŞMALAR VE TURİZMDE CAYDIRICILIK

Ucuza konaklayan Ruslara karşı avantajlı tur paketleri, nükleer çalışmaları da ‘caydırıcılık’ kapsamında.