YAZARLAR

Türk Mutfağı ve TAFED Regalyesi

Türk mutfağının lezzetlerini dünya ile buluşturan mutfağımızın sanatçıları Zeki Açıköz önderliğinde gastronomik yolculuklara devam ediyor.

Merhabalar,

Bu hafta sizlerle unutulmaz bir geceyi ve o geceyi unutulmazyapan mutfağının sanatçılarını, duayen mutfak şeflerini, şuandaaramızda olmayan ama Türk mutfağının emektar şeflerinin ve bumutfağa gönül vermiş herkesin kalbinde yaşatacağı isimleri veonların en büyük ilham kaynağı olan aşlarına, kepçelerine, beyaz keplerine mesleklerine en çokta Türk mutfakkültürünü yaşatarak Türkiye’ye olan sevdalarına birlik veberaberliklerine, yürekleriyle harmanladıkları lezzetlerini ve busanatçılara olan sonsuz saygı ve sevgimi sizlerle paylaşmakistiyorum. Onların ellerinde en acı bal olur, tat olur, damaktaafiyet olur...

            

Zeki Açıköz Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkanı ( TAFED ) ve bufederasyona bağlı olan ülkemizin farklı bölgelerinden, illerindenoluşan mutfak ekipleri,  onlar her yerde "BİZ" olmanıniçeriğiyle Türk mutfağının, Anadolu’nun eşsiz lezzetlerini dünyayahazırladıkları yemek menüleriyle sunan, anlatan, paylaşan isimler. 

            

İsmi gibi zeki, soy ismi gibi açık ve öz, sözünün eri, ZekiAçıköz’ün deyimiyle biz her şeyi bilmiyoruz, her şeyi bildiğimizide iddia etmiyoruz ama konu mutfaksa, gastronomiyse yemek kültürünüve bu kapsamdaki her ayrıntıyı seve seve her yerde paylaşırız,anlatırız, mutfakla ilgili sorulan her sorunun cevabınıveririz.

            

Bizim vizyonumuz da misyonumuzda, bizi biz yapan ilhamkaynağımızda Türk mutfağıdır, ülkemizdir ve bu yolda ben vemeslektaşlarım gerek ülkemizde gerekse dünyanın öbür ucundasağlığımız elverdiği ömrümüz yettiğince gastronomik yolculuklaradevam edeceğiz. Her yerde Türk mutfağını ve yemeklerini onurlayapacağız, paylaşacağız.

            

Alkışlar Türk mutfağının sanatçılarına

Bir akide şekeri gibi nostaljik, tana tane, renk renk, lokumumuzgibi dünya tatlısı, demirhindi şerbeti gibi değerli bir iksir,safran gibi paha biçilmez yazmakla bitmez, araştırdıkça keşfinedoyum olmaz işte böylesine eşi benzeri bulunmaz müthiş zengin birmutfağın bizim mutfağımızın geleneksel Türk mutfağını yaşatan buisimler her biri birbirinden değerli Zeki Açıköz’ün nezdinde banabu ödülü veren Türk mutfağının değerli şeflerine ve ekiplerinebirlikte paylaştığımız her şey adına şükranlarımısunuyorum. 

           

Bu vesile ile Bursa Gastronomi Festivalinde Türk mutfağının veşeflerinin sonuna kadar yanında olan Bursa Valisi MünirKaraloğlu ve Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta’ya göstermiş oldukları duyarlılıktan dolayıteşekkürler. Bursa gibi ülkemizin tarihi ve kültürü ileçok önemli miraslarını barındıran su ile yeşilin buluştuğu şehirdeyaşanılanlar ve yaşatılanlar ülkemiz adına oldukça umut verici vegüzel bir örnek oldu. 

     TAFED Regalyesinitaşımak benim için Arnika çiçeği gibideğerlidir. 

     Onurdur...   

 

                                                  

Bu organizasyonda emeği geçen herkes çok değerli birbirlikteliğe destek oldu. Bu yolda tekilden genele Türkiyeturizmi ve ekonomisine çok büyük katkılar olacak bir yolculuk içinadım atılmıştır Bursa Gastro Fest'te...

 Bol lezzetler olsun...

Yorumlar