BIST 1.410
DOLAR 9,26
EURO 10,75
ALTIN 526,39
HABER /  GÜNCEL

Türk düşmanı o isim isyanın moderatörü!

Kod Adı İstanbul İsyanı planının moderatörü Türkiye düşmanı Michael Rubin çıktı.

Abone ol

Türkiye'deki çıkan olayları 'Türk Baharı' olarak adlandıran Ergenekon raporlarında adı 'hükümet karşıtı kara propaganda yapmaktan' geçen Türkiye aleyhinde açıklamalarıyla tanınan Hudson Enstitüsü'nden Michael Rubin o toplantının moderatörü çıktı.

 'Kod Adı: İstanbul İsyanı' planının yeni ayrıntıları ortaya çıktı. Gezi Olayları'nın simülasyonunun yapıldığı söz konusu toplantı 12 Şubat'ta gerçekleşti, modaratörlüğünü de Türkiye aleyhtarı görüşleriyle tanınan Michael Rubin yaptı.

Gezi olaylarının ABD'de bir düşünce kuruluşu tarafından aylar önce 'İstanbul İsyanı' şeklinde simülasyonla gündeme geldiği haberi büyük yankı uyandırdı. Haber ABD Dışişleri'nde hareketli saatler yaşanmasına neden olurken, yeni bir ayrıntıya ulaştı.

YAHUDİ LOBİSİNİN DESTEĞİYLE GERÇEKLEŞTİ

Buna göre, Yahudi lobisi AIPAC'in desteğiyle faaliyetlerini sürdüren Amerikan Girişimcilik Enstitüsü'nde (American Enterprise Institute, AEI) düzenlenen toplantıda 'apolitik Türk gençliğini sokağa indirerek canlı tutmak' için masaya yatırılan 'İstanbul İsyanı' senaryosu 12 Şubat'ta gerçekleştirildi. NeoCon'lar olarak bilinen ve Türk kamuoyunun da yakından tanıdığı Donald Rumsfeld, Paul Wolfowitz, Bernard Lewis, Elliot Abrams, Richard Perle, John Bolton, William Kristol ve Douglas Feith gibi isimlerin katıldığı toplantının moderatörlüğü'nü ise Türkiye aleyhtarı görüşleriyle bilinen Ortadoğu Uzmanı Michael Rubin yaptı.

ABD DIŞİŞLERİ SÖZCÜSÜ GEÇİŞTİRDİ

Alınan bilgiye göre ABD Dışişleri Enformasyon bürosu haberle ilgili 1 saat 40 dakika süren bir toplantı yaptı. Haftalık bilgilendirme toplantısında da Dışişleri Sözcüsü Jean Psaki'ye haber soruldu. Soruyu Türkiye'de iç savaş varmış gibi yayın yapan, Başbakan Erdoğan'ın Kazlıçeşme mitingi görüntülerini 'Erdoğan protestosu' şeklinde yalan haber yayınlayan CNN'in muhabirinin yöneltmesi dikkat çekti.

Psaki ise haberi gördüğünü belirterek, 'ABD'deki gruplar ya da bireylerin Türkiye'deki protestolardan sorumlu olduğu ya da tırmandırdığı şeklindeki suçlamaları reddediyoruz' sözleriyle soruyu geçiştirdi.Psaki'nin toplantıya ilişkin bilgi vermemesi de dikkat çekti.

STAJERLER YAPMIŞTIR KILIFI

Toplantıya ev sahipliği yapan Amerikan Girişimcilik Enstitüsü Halklar İlişkiler Direktörü Veronique Rodman ise 'Stajyerlerimiz ve gençlerimizin katılımıyla düzenlenen oyun (strateji oyunu) serilerimiz vardır ancak resmi hiçbir şeyle bir bağlantısı yoktur.' dedi ve bu toplantılarda Türkiye'nin konuşulup konuşulmadığından emin olmadığını söyledi. Haberde herşey birbirine karıştırıldığını iddia eden Rodman, 'Sadece yılda bir, yöneticilerin düzenlediği özel toplantılar olur, onları onurlandırmak için' dedi.

GEZİ'YE DESTEK VERMEYEN OBAMA'YI SUÇLADI

Kod Adı: İstanbul İsyanı başlıklı toplantıda moderatörlük yapan Michael Rubin, Türkiye aleyhtarı ilanı yayınlayan New York Times'ın tartışma odasında 6 Haziran'da yapılan Türkiye simülasyonunda da ABD hükümetini Gezi Parkı olaylarına katılanlara yeterli desteği vermemekle suçladı. Rubin'in simülasyonda 'ABD Türk hükümetinin eylemcilere yönelik tutumuna nasıl yaklaşmalı' sorusuna verdiği cevapta; göz yaşartıcı bombaların Türkiye'nin birçok şehrinin yanında İstanbul'daki cami ve AVM'lerin üzerini kapladığını ileri sürdü, ayrıca eylemin otoriterleşmeye karşı ülke çapında bir devrim hareketine dönüştünü iddia etti.

Rubin, 'Türk Baharı' olarak adlandırdığı Gezi Eylemlerinin, Türkiye'ye ve Başbakan Erdoğan'a özel bir önem veren, Türk Başbakanı'nı 'güven bağı' kurabildiği birkaç lider arasında sayan ABD Başkanı Barack Obama'yı ise zor duruma düşürdüğünü savundu.

Ağaçlar kesilecek iddiasıyla başlayan Gezi eylemlerinin şiddete dönüştüğünü görmeyen Rubin, Obama'nın Erdoğan'ın değil bu grupların yanında yer alması gerektiğini söyledi.


kod-adi-istanbul-isyani.jpg 

ÖNCEKİ HABERLER
Bursaspor’a yeni golcü
Bursaspor’a yeni golcü
Çinçin kurayla satışa sunuldu
Çinçin kurayla satışa sunuldu
Yeni Clio'ya otomatik şanzıman
Yeni Clio'ya otomatik şanzıman
Anamur’da orman yangını
Anamur’da orman yangını
Arınç'tan duran adamlara tavsiye
Arınç'tan duran adamlara tavsiye
Kafasındaki mermiyle 90 dakika oynadı
Kafasındaki mermiyle 90 dakika oynadı
Alkış 'mahalle baskısından'
Alkış 'mahalle baskısından'
Kullanılmış eşyalardan bahçe oluşturdu
Kullanılmış eşyalardan bahçe oluşturdu
Yalan Dünya'daki Gezi göndermesi
Yalan Dünya'daki Gezi göndermesi
İstanbul için tüyler ürperten tahmin!
İstanbul için tüyler ürperten tahmin!