BIST 1.454
DOLAR 8,49
EURO 10,31
ALTIN 508,01
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Türk bilim insanları Gürcistan'da hamsi stoklarını araştıracak

Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü, Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsü’nden 15 kişilik bilim insanı ve gemi personeli Sürat Araştırma-1 Gemisi ile Gürcistan’da 10 gün süreyle araştırma yapacak.

Abone ol

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğüne (TAGEM) bağlı Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü (SUMAE), balıkçılık faaliyetlerinin önemli bir kısmının gerçekleştirildiği Karadeniz’de akustik yöntemlerle, ekonomik öneme sahip pelajik balık türlerinin stok tahminine yönelik çalışmalar yürütüyor.

Gürcistan Çevre Koruma ve Tarım Bakanlığı, Avrupa Birliği Akdeniz Genel Balıkçılık Komisyonu Karadeniz Çalışma Grubu aracılığı ile Tarım ve Orman Bakanlığından Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsünün Gürcistan sularındaki hamsi stoklarının araştırılması konusunda teknik destek talebinde bulundu.

Bu amaçla akustik yöntemler ile Gürcistan’daki hamsi stoklarını izlemek için Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü, Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsü’nden 15 kişilik bilim insanı ve gemi personeli, 17 Aralık 2018 tarihinde Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsüne ait Sürat Araştırma-1 Gemisi ile Gürcistan’da 10 gün süreyle araştırma yapmak üzere yola çıktı.

Gemi Batum’a ulaştığında 3 kişilik Gürcü bilim insanı da araştırma ekibine katılacak. Göç eden bir balık olması dolayısıyla Türkiye ve Gürcistan arasında paylaşılan balık olan hamsinin stokları hakkında detaylı bilgiye ulaşılması bakımından Gürcistan sularında çalışma yapmak ülke menfaatleri açısından önem arz ederken, bu araştırma, bakanlık tarafından yurtdışında yapılan ilk balıkçılık araştırma seferi olması nedeniyle tarihi öneme sahip.

ÖNCEKİ HABERLER
PlayStation'dan kullanıcılarını sevindirecek özellik: My PS4
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Hakan Keleş'e Kangal köpeği hediye edildi
Ankara'da hayata geçirilecek 7 önemli proje
YouTube'a 1.75x hızında oynatma seçeneği!
Kulunç kimlerde daha fazla görülür kadınlar dikkat!
Trabzonspor, kupada son 16 hedefiyle sahaya çıkıyor
Sağlıklı gıdalar için hangi prebiyotik gıdaları tüketmeliyiz?
Nef'ten yüzde 10 indirime ek yüzde 0,98 kredi fırsatı
Huawei açıkladı! Daha şimdiden 5G hazırlıkları
Yorumlar