BIST 10.768
DOLAR 32,93
EURO 35,40
ALTIN 2.463,41
HABER /  GÜNCEL

TÜBİTAK'ta Necdet Özel iddiası!

TÜBİTAK'taki işe geri alımlarda Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'in müdahalesinin olduğu ileri sürüldü...

Abone ol

TÜBİTAK’a bağlı Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi’nde görevliyken yanlı bilirkişi raporu hazırladıkları gerekçesiyle işten çıkarılan isimlerden Ünal Tatar’ın HAVELSAN’da işe alınmasından geri adım atıldı. 

Vatan Gazetesi'nde yer alan habere göre,
 Balyoz, Poyrazköy ve Askeri Casusluk Davası sanıklarının şikayeti üzerine işten çıkarılan TÜBİTAK personeli hakkında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ceza davası açmıştı. Ardından Balyoz davasında sanıkların ceza almasını sağlayan dijitalleri inceleyip sanıklar aleyhinde rapor hazırlayan bu bilirkişiler hakkında görevi kötüye kullanmak suçlamasıyla iddianame hazırlandı. İşten atılan ve hakkında dava açılan bilirkişilerden TÜBİTAK Siber Güvenlik Enstitüsü Uzmanı Ünal Tatar’ın TSK’ya bağlı HAVELSAN’da göreve başladığı ortaya çıkmıştı. 

Haber başta Balyoz sanıkları olmak üzere askeri çevrelerde tepkiye neden oldu. Bu gelişme üzerine ise Tatar’ın HAVELSAN’la ilişiği kesildi. Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in olaya müdahale ettiği ve araştırma yapılmasını istediği, Tatar’ın bunun üzerine ilişiğini kestiği öne sürüldü. 

SİBER GÜVENLİK DİREKTÖRÜ OLDU

Tatar’a HAVELSAN’da Siber Güvenlik Direktörlüğü’nde kıdemli mühendislik görevi verildi. Balyoz sanıklarından bu duruma tepki geldi. Silahlı personeli hakkında yanlı rapor hazırlayıp onların cezaevinde kalmasına neden olan bir bilirkişinin göreve başlamasını şaşkınlıkla karşıladıklarını belirten askerler, “TSK işe aldığı personeli hiç mi araştırmadı” dedi.