BIST 1.331
DOLAR 7,81
EURO 9,48
ALTIN 461,39
HABER /  OTOMOBİL

Toyota yerli otoda devlet ortaklığı istedi

Toyota Pazarlama CEO'su Ali Haydar Bozkurt, yerli otomobil üretimi konusunda fizibilite çalışmasının iyi yapılması ve devletin projeye ortak olması gerektiğini söyledi

Abone ol

Antalya EXPO Center Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen 8. Otomobil, Motosiklet, Yan Sanayi ve Aksesuarları Fuarı'na (Antalya AUTOSHOW) katılmak üzere Antalya'ya gelen Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO'su Ali Haydar Bozkurt, yerli otomobil yapımıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Yerli otomobilin geç kalınmış bir çalışma olduğunu söyleyen Bozkurt, yerli otomobil üretimi için bazı zemin hazırlıklarının yapılması gerektiğini söyledi. Bozkurt, otomobilin iç pazarda ne kadar satış yapabileceği, maliyetler, teşvikler, kalite bilincinin değerlendirilmesi gerektiğini, iyi bir fizibilite çalışması yapılması gerektiğini kaydetti.

Türkiye'nin otomotivde yan sanayi, kalite bilincinin üst düzeyde olduğunu, işçilik ve maliyete bakıldığında yatırım yapılabilir bir ülke olduğunu kaydeden Ali Haydar Bozkurt, ''Ancak yerli üretim yapmak için çok büyük yatırım gerekiyor. Devlet yerli otomobil projesinin bir ucundan ortak olmalı. Devletin işin içinde olduğunu hissetmek yatırımcıyı cesaretlendirir'' dedi.

Bozturk, Türk mühendislerinin uzaya roket gönderebilecek teknik altyapıda olduğunu belirterek, ''Otomobil yapımında teknik olarak hiç bir sıkıntı görmüyorum. Yapılamaz değil yapılır, ama ekonomik olması gerekiyor. Fizibilite çalışmasının doğru yapılması gerekiyor. Öncelikle Türk pazarının iç pazarda otomobil satışında 1-1,5 milyon adetlik bir banda gelmesi gerekiyor, bu zemini hazırlamadığınız sürece yerli üretim gerçekçi bir iş değildir'' diye konuştu.

Yerli otomobil için teşvik yapılacaksa vergi sisteminin Avrupa vergi sistemi gibi olması gerektiğini ifade eden Bozkurt, ''Vergi Avrupa'daki gibi olursa iç pazar satışında 1,5-2 milyon bandına otururuz'' dedi.

Yerli otomobilde hangi modellerin üretileceğine de doğru karar vermek gerektiğini belirten Bozkurt, Türkiye'de hafif ticari ve küçük aile arabası üretilebileceğini ifade etti.

Bozkurt, yerli otomobilin isminin ihracatı da göz önüne alınarak uluslararası telaffuz kolaylığı olan bir isim olması gerektiğini söyledi.

ÖNCEKİ HABERLER
Ünlü sanatçı bugün anne oluyor
Erdoğan konuştu o horul horul uyudu
Ukrayna'da Timoşenko'ya yedi yıl hapis
Öcalan'ın evinin önünde namaz kıldılar
Balyoz sanığının sözleri herkesi şoke etti
Kadir Topbaş kimdir kaç yaşında aslen nereli yoğun bakıma alındı
Yorumlar