BIST 1.112
DOLAR 7,56
EURO 8,96
ALTIN 474,34
HABER /  GÜNCEL

Torba tasarıya Zonguldak rötuşu

Zonguldak'taki maden işçilerinin 21 saatlik “maden ocağından çıkmama” eylemi Meclis’te yankı buldu. Torba tasarıda o maden işçileri için düzenlemeden vazgeçildi.

Abone ol

Meclis Genel Kurulu’nda görüşmeleri süren torba tasarıda yapılan son dakika değişikliğiyle, maden işçilerinin bu eylemine gerekçe oluşturan Zonguldak’taki kömür madenlerinin özelleştirilmesinin önünü açan düzenlemeden vazgeçildi.

Tasarıdaki, “Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ile Türkiye Kömür İşletmeleri, uhdelerinde bulunan maden sahalarını işletmeye, işlettirmeye, bunları bölerek yeni ruhsat talep etmeye ve bu rahsatları ihale etmeye yetkilidir” maddesinde AK Partililerin önergesiyle şu değişiklik yapıldı:

“Ancak, Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun halen kendisi tarafından doğrudan işletilen işletme izin alanlarında oluşturulacak ruhsatlar bu madde kapsamında ihale edilemez.”

Önergenin gerekçesinde de, “Önerge ile halihazırda TTK tarafından doğrudan işletilen maden alanları kendi uhdesinde kalarak ayrıca ruhsatlandırılıp üretim faaliyetlerine aynı şekilde devam etmesi amaçlanmaktadır. Böylece mevcut üretim yapısının korunması ve istihdamın devamı sağlanmış olacaktır” denildi. 

AK Parti kaynakları, bu değişikliğin Zonguldak ve Bartın’daki TTK madenlerini kapsadığı bilgisini verirken, muhalefet ise kamuya ait diğer madenlerin de kapsama alınmasını istedi. Ancak, muhalefetin bu yöndeki değişiklik önergeleri AK Partililerin oylarıyla reddedildi.

ÖNCEKİ HABERLER
Trump o koltuk için bir Müslümana görev verebilir
Darp edilen gaziler için moral gecesi
Ankara Büyükşehir'de deprem üstüne deprem
Borat mayosu kriz çıkardı: 6 gözaltı!
Özel okullarla ilgili çok önemli gelişme!
Kendini ölmüş gösteren Youtuber Muğla'da yakalandı sincap videoları ile biliniyordu
Yorumlar