HABER /  AK PARTİ

Topbaş'tan basındaki eleştirilere yanıt!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, köprülerdeki çalışmalar devam ederken tatil için memleketinde olmasının eleştirilmesine ilişkin konuştu.

Tatilini memleketi Artvin’in Yusufeli ilçesinde geçiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, kendisine yöneltilen eleştirilere cevap verdi. Topbaş, “Ben basının zaman zaman bu tavırlarına alıştığımızı, özellikle ifade etmek istiyorum. İstanbul bir ülke yönetimi tarzında algılanması gereken bir kent. Bu şehri biz kurumsallaştırılmış bir idare anlayışıyla yönetmekteyiz, yani artık bu devirde bahsettiğim masa başındaki gibi yönetim devri bitti. Hele bilişim, bilgi çağında dünyanın neresinde olursanız olun, işinizi rahatlıkla takip edip görebiliyorsunuzdur. Kaldı ki biz bütün, 52 bin çalışanlı bir büyükşehir belediyesi olarak hizmet alanlarımızı her noktasında sorumlu arkadaşlarımıza tam yetkiler vermişiz ve çalışmalarını yapmaktadırlar. Sistem gayet iyi bir şekilde kurgulanmıştır ve devam ediyor. Tabii ki İstanbul 14 milyonluk bir şehir, hele özellikle karayollarımızın İstanbul’un iki köprüsü üzerindeki bakım çalışmaları sebebiyle ciddi bir trafik sıkıntısı yaşandı. Bunla ilgili ben özellikle bizim anonslarımıza dikkat eden, değer verenlere teşekkür ediyorum. Çünkü onların desteği olmadan, vatandaşın katkısı olmadan başarıya ulaşmamız mümkün değildi. Büyük bir destek aldığımıza inanıyorum ve bazı önlemler almak için bir kriz masası kurduk. Özellikle trafik komuta kontrol merkezimizde emniyetten, valiliğimizden yetkili arkadaşlar, karayollarından yetkili arkadaşlarla 9 maddelik bir önlem açıkladık ve şu anda İstanbul trafiğinde ciddi bir rahatlama olduğu da bahsediliyor” diye konuştu.

BAŞBAKAN ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR

İstanbul’da köprülerden geçişin ücretsiz olacağını açıklayan Başbakan Erdoğan’a teşekkür eden Topbaş, “Sayın Başkanımıza özellikle İstanbullular adına teşekkür ediyorum. İstanbul’daki iki köprünün de bakım onarım sürecinde ücretsiz olması konusunda bir açıklaması, beyanatı oldu bugün. O da bizim için önemli, çünkü KGS dediğimiz kartlı geçiş sistemlerinde, para ödemeli sistemler sebebiyle ciddi bir tıkanma vardı. Otomatik geçişler olsa, mesela bütün araçlarda bu sistem olsa, belki çok daha rahat geçilecek. Sayın Başbakanımızın açıkladığı köprü geçişleriyle ilgili konu çok önemli bir fırsat verdi. Ben kendilerine İstanbullu adına teşekkür ediyorum” dedi.

BASINDAKİ ELEŞTİRİLERE YANIT

Bir medya mensubuna “Sizin patronunuz İstanbul’dan gitiği zaman gazete çıkartmıyor musunuz” diye sorduğunu belirten Topbaş, “'Sisteminiz duruyor mu durmuyor mu' dedim. Demek ki sistem devam ediyor. Sistemi doğru kurgulamışsanız devam eder. İstanbul’da başarılı bir çalışma var. Bizim de tabii ki kendi memleketimizi tercih ederek yaptığımız bir tatile de, en azından ben olmasam bile eşimin ve çocuklarımın hakları var. Bunları yerine getirmiş oluyorum ve tercihimi de, ecdad topraklarında, baba topraklarında kullanmayı yeğliyorum. Burada olmak tabii ki bana farklı bir haz vermekte. Burada horon tenkit ediliyorsa, bunu da biraz esprili olarak kabul ediyorum. Neden, çünkü bunlar bizim geleneksel kültürlerimiz. Yok olma noktasına gelmiş özelliklerimiz. Bizler, yöneticiler ve medyanın önünde olanlar, bu bizim kültürel değerlerimize sahip çıkarsa, orada el tutarsak, yardımcı olursak bu geleneksel değerlerimiz yok olmaz ve yaşar. Bizim yaptığımız esasında bu, yoksa biz horon oynamak için burada değiliz. Orada bu coşkuya, bu sevgiye, bu insanlarımızın heyecanına katılmak çok anlamlıdır diye düşünüyorum” ifadelerini kaydetti.

“3. KÖPRÜYE İHTİYAÇ VAR”

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ndeki bakım çalışmalarını değerlendiren Topbaş, “Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden günde 30 bin civarında kamyon ve TIR geçmekte ve bunlar sıkıştığımız zaman geldiğinde o saatler içerisinde de çok ciddi kamyon trafiğini insanlarımız yaşamakta. Halbuki bu bahsettiğimiz köprü şehir içi köprüsü haline geldi. Kent köprüsü halinde şunu düşünmek lazım; hani 1. köprüye karşı çıkanlar geçmişte biz Kabataş-Üsküdar arabalı vapurlarla idare ederdik karşıya geçerken nüfus arttı şehrin nüfusu 2-3 milyonlarda iken bu hayat normaldi belki kullanabiliyordu. 1. köprü yapıldı yetmedi, 2. köprü yapıldı yetmedi, 3.’ye hayır deniyor. Demek ki 3’e de ihtiyaç var. Bugün bunu yaşadığımız en azından bakım onarım için alternatif yollarımıza ihtiyaç var yine maalesef Marmaray gecikti. 2013’ün ekimine sarktı. 3-4 yıllık bir gecikme var hep bunlar sistemdeki gecikmelerin getirdiği sıkıntılar bugün İstanbullular yaşıyor hele havanın sıcaklığı stresi bir taraftan. Tabi ki trafik yoğunluğu diğer taraftan Ramazan-ı Şerif’in gelişi münasebetiyle ciddi bir sıkıntı hissedilmekte. Biz yöneticiler de halkın bu konuda rahatlığı için her türlü adımı atıyoruz. Belediye olarak bizim 8.5 yılda İstanbul’da yaptığımız yatırım toplamı 24.3 katrilyon. Sadece ulaşıma harcanan para bu. Toplamda 52 katrilyon yani 52 milyar lira yatırım yapmışız. Bir kaç gün içinde nasip olursa Beylikdüzü metrobüs hattımızı açıyoruz, tamamlanıyor şuanda. Test sürüşleri başlayacak, yürüyen merdivenlerin montajları yapılacak, bir kaç gün içerisinde. Metrobüs, Beylikdüzü’ne girecek ve günde 1 milyon yolcu taşınacak. Dünyada böyle bir sistem yok diyebiliriz bu ölçekte. Büyük bir hizmet. Daha önce insanlar bu şehri nasıl kullanıyordu bunu düşünmek lazım” ifadelerini kullandı.
Minibüslerdeki sıkıntıların da giderildiğini belirten Topbaş, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Minibüsçü esnafımız asla ezmeyeceğiz, bunu da özellikle ifade edeyim. Minibüscü esnafımıza ihtiyacımız da var şehirde. Onların hizmet alanlarını yeniden düzenleyeceğiz, belki bizim sistemlerimize katılacaklar ama iç bölgelerdeki taşıma sistemlerinde onlara ihtiyacımız var. Onlarda devam etmesi gerekiyor ama disipline ederek daha doğru daha kaliteli hele Avrupa’nın kültür başkenti olmuş İstanbul’da İstanbul’a yakışır her alanı ulaşım sistemlerini oluşturmaya çalışıyoruz ve şunu söyliyeyim ki geçmişten İstanbul şuan çok daha farklı yarın çok daha farklı olacak.”

Öte yandan, tatilini tamamlayan Topbaş, hemşehrileri ile vedalaşarak karayolu ile geçtiği Erzurum üzerinden havayolu İstanbul’a hareket etti.

ÖNCEKİ HABERLER
Her ihtimale karşı helikopterle gitti
Kuruşla devleti tam 247 bin TL dolandırdı
Cinsel istismara yeni ayar!
İstanbullu suyu damacanadan içmeyecek!
28 Şubat hesapları incelenecek!
Deprem duası var mı deprem anında okunacak dua neler?
Yorumlar