BIST 8.026
DOLAR 28,90
EURO 31,46
ALTIN 1.924,11
HABER /  GÜNCEL

TOBB'dan Kıbrıs'a Müslüman çıkarması

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), İslam ülkelerinden iş adamlarını KKTC'ye yatırım için götürüyor.

Abone ol

İslam İşbirliği Teşkilatı'na bağlı bir kuruluş olan İslam Ticaret ve Sanayi Odası (ICCI), İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi 57 ülkenin ticaret ve sanayi odaları, birlikleri, federasyonlarını bir araya getiriyor.

Başkanlığını Şeyh Saleh Kamel, başkan yardımcılığını ise TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun yaptığı İslam Ticaret ve Sanayi Odası'nın 28. Genel Kurulu, 8-11 Nisan tarihleri arasında İstanbul'da yapılacak. ICCO Genel Kurulu'na İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu da katılacak.

İslam Ticaret ve Sanayi Odası 150'ye yakın iş adamının katılacağı Genel Kurulda, ülkeler arası ikili iş görüşmeleri de yapılacak. Genel Kurulda İslam Kalkınma Bankası uzmanları da hazır bulunacaklar.

İslam Ticaret ve Sanayi Odası Genel Kurulu sonrasında İslam ülkelerinden gelen iş adamları TOBB'un organizasyonuyla KKTC'ye yatırım araştırması için giderek, 12-13 Nisan tarihleri arasında TOBB'un katkılarıyla düzenlenecek olan ''Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Yatırım İmkanları'' konulu foruma katılacaklar.

KKTC Dışişleri Bakanlığı ve İslam Kalkınma Bankası'nın birlikte organize ettiği forumun gerçekleşmesine TOBB da destek veriyor. Foruma başta KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC Başbakanı İrsen Küçük olmak üzere ilgili bakanlar ve iş dünyası temsilcileriyle İslam Kalkınma Bankası Başkanı Dr. Ahmad Mohamed Ali de katılacak.

HEDEF AYAKLARI ÜZERİNDE DURAN KKTC

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İslam Ticaret ve Sanayi Odası Genel Kurulu ile KKTC'deki İslam ülkelerinin iş adamlarının katılacağı Yatırım Forumu'nun önemine işaret ederek, TOBB olarak, ekonomisi hızla gelişip büyüyen, halkı giderek zenginleşen, Türkiye ile karşılıklı iktisadi ve ticari ilişkileri giderek gelişen, maruz bırakıldığı haksız ekonomik ve siyasi izolasyonları kaldırılan, ekonomisi, siyasi sitemi, hukuk sistemi ve halkı uluslararası sisteme entegre olan, çözüm müzakerelerinde güçlü, ekonomisi ve yetişmiş insan gücü kaynağı ile kendi ayakları üzerinde durabilen bir KKTC hedeflediklerini söyledi.

KKTC'ye dönük her tür faaliyeti bu hedefi göz önünde tutarak geliştirip uyguladıklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, bu çerçevede, somut bir adım olarak, KKTC Yatırım Danışma Konseyi'nin oluşturulması fikrini geliştirip, kurulması sürecine de ciddi destek verdiklerini kaydetti.

KKTC DÜNYA YATIRIM HARİTASINA YERLEŞECEK

Yatırım Danışma Konseyi'nin ilk 2 toplantısını 2010 ve 2011 tarihlerinde Girne'de yaptığını ve TOBB olarak bu toplantılara ciddi destek verdiklerini hatırlatan Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

''Her iki toplantıda da ana sorunlar arasında, KKTC'ye Türkiye dışında yabancı yatırımcıların gelmemesi öne çıkmıştı. Bu konuda, başta izolasyonlar olmak üzere, çeşitli baskılar nedeniyle yabancı yatırımcıların KKTC'ye girmesi için uygun ortam oluşmadı. İslam Kalkınma Bankası ve KKTC Dışişleri Bakanlığı tarafından 12-13 Nisan 2012 tarihlerinde Girne'de KKTC Yatırım Forumu düzenliyor. TOBB olarak 2009 yılında İslam Kalkınma Bankası'yla başlattığımız işbirliği çerçevesinde KKTC'de gerçekleştirilecek Yatırım Forumu'nun düzenlenmesine destek veriyoruz. Bu desteğimiz çerçevesinde, İslam ülkelerinin odalar birliği temsilcilerinden oluşan bir iş adamı heyetiyle, 12 Nisan 2012 tarihinde Girne'de olacak ve Yatırım Forumu'na katılacağım. Forum'un amacı, fırsatları ortaya çıkararak, KKTC'yi dünya yatırım haritasına yerleştirmektir.''