BIST 9.693
DOLAR 32,50
EURO 34,69
ALTIN 2.499,53
HABER /  MAGAZİN  /  KÜLTÜR VE SANAT

Timestan Kenana yumuşak ima!

Times Eurovizyonu "Eşcinseller Federasyon Kupası" ilan etti. Kenan Doğulu için ise kızdıracak imada bulundu.

Abone ol

Eurovizyon yarışması dış medyada geniş yer vurdu. Ancak daha çok eleştiri tarzında. Öne çıkan doğu bloku ülkelerin "çeteciliğe varan işbirliği" oldu.

Bu yorumlar içinde dikkat çeken ise Times'in yaptığı tanımlamaydı. Times yazarı Robbie Millen, "Eurovision Şarkı Yarışması dünya çapında, eşcinsellerin Federasyon Kupası'na dönüştü" iddiasında bulundu.

Bu noktada sözü Türkiye'ye getiren Times yazarı, Kenan Doğulu hakkında kızdıracak bir imada bulundu;

"Gerçi aynası aksinin kanıtıydı ama, Türkiye'nin Ricky Martin'e yanıtı olduğu yönündeki yanlış bir algılamaya karşın, kalçalarını kıpırdatıp, hoplayıp sıçrayarak dans eden Kenan Doğulu'yu seyretmek eğlenceli değil miydi? Eğer Kenan Doğulu, Türkiye'nin Ricky Martin'e yanıtıysa, Türkler soruyu da yanlış duydular demektir."

GUARDİAN; TÜRK DİASPORASI

Guardian ise ilk beş ülke içinde, nüfusu Ortodoks Hristiyan ya da eski Komünist olmayan tek ülkenin Türkiye olduğunu belirtiyor.

Guardian yazarı Janine Gibson ise "Blok oylar sonucu, Balkan ülkeleri ve Türk diasporası hakkında biraz bilgi sahibi herkes, yarışmanın sonucunu önceden kestirebilir" iddiasında bulundu.


TİMES BAŞYAZARININ ÖNERİSİ

Times başyazısında ise "Eğer onları yenemezsen" diyor. 24 ülke arasında 23. olan İngiltere'ye de, Eurovision Şarkı Yarışması için şakayla karışık yeni bir strateji önermiş:

"Biz oyunu elbette kurallarına göre oynadık, burada halk oyunu, pek de arka bahçemizde sayılamayacak Türkiye'ye verdi. Diğer ülkelerin çoğuysa doğrusu hile yaptılar. Sadece geçmişte bir dönem Birleşik Krallık'ın parçası olan İrlanda ve eski sömürgemiz Malta bizi destekledi. Bu durumda Avrupa'yı, İngiliz Uluslar Topluluğu'nu da kapsayacak şekilde güneye doğru genişletmek gerek."

EŞCİNSEL MARİA KURTULDU


Independent gazetesi ise Sırbistan'ın birinciliğini, eşcinsel olan şarkıcısını öne çıkararak gördü. Independent'a göre, eğer yarışmayı kaybetseydi, Sırp şarkıcı Maria Şerifoviç'e ülke medyası "lezbiyen" olduğu için daha çok saldıracaktı. //