BIST 2.444
DOLAR 16,75
EURO 17,48
ALTIN 976,05
HABER /  GÜNCEL

Terör örgütü ölü sevicilik yapıyor!

Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, katıldığı canlı yayında terör örgütüne dair açıklamalar bulundu...

Abone ol

TRT Haber Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Böken'in hazırlayıp sunduğu 'Neler Oluyor?' programına konuk olan Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, terörle mücadele gelişmelerine ilişkin açıklamalar yaptı.

ÖLÜ SEVİCİ BİR YAKLAŞIM VAR

"Son terör saldırılarıyla terör örgütü ne yapmak istiyor?" sorusuna Eker şu cevabı verdi:

"Örgüt bir kere devlete hükümete devlete olabildiğince çok zarar vermeye çalışıyor. Ben çok zarar veririm mesajı vermek istiyor ve olabildiğince kan dökülmesine gayret ediyor. Kimin kanı olduğu önemli değil. Kürt, örgüt, polis, vatandaş, kimin kanı olduğu önemli değil. Yaklaşımı ölü sevici. Ne kadar çok kan dökülürse, ne kadar acı yaşanırsa bu ihtilaf derinleşir. Olabildiğince kan dökmeye çalışıyor. Örgütün yapmak istediği bu. Örgüt bundan istifade etmek bunu istismar etmeye çalışıyor ve duygusal kopuşu sağlamayı amaçlıyor. Örgüt, yaptığı saldırılarla temsil yeteneği kazanmak istiyor."

TAŞERONLUK YAPIYOR

Terör örgütünün bazı güçlerin taşeronluğunu yaptığını ifade eden Eker, "Terör örgütü, özgürlüklerin genişletilmesi için değil, kendi çıkarları için mücadele ediyor. Bunu bölge insanı da görmeye başladı" diye konuştu.

SÜREÇ SABOTAJ EDİLİYOR

Terör örgütünün Kürtlere yönelik atılan adımları engellediğine dikkat çekerek, "Bu sorunla ilgili Cumhuriyet döneminde görülmemiş adımlar atıldı. Ne zaman ki umuttardan bahsediliyor o zaman örgüt bu süreci sabote etmek için eylem yapıyor" dedi.

BASK BÖLGESİ ÖRNEK OLUR MU?

Bakan "Kürt sorununun çözümünde İspanya'daki Bask bölgesi örnek olur mu?" şeklindeki soruya ise "Olamaz. Çünkü sosyolojik olarak farklı bir toplum söz konusudur" karşılığını verdi.

ÖLÜME KARŞI HAYATA SARILMALIYIZ

"Taş atan çocukların PKK için önemi var mı?" sorusu üzerine Bakan Eker, şunları söyledi:

"Onlar ne kadar sorunlu hale gelir, ne kadar içinde yaşadıkları toplumla ilişkileri bozulursa, ne kadar küskün, ne kadar dargın, ne kadar yaralı hale gelirlerse, toplumdan koparlarsa, PKK için o kadar iyidir... Bu yüzden bizim ölüme karşı hayata sarılmamız lazım, ilkesel davranmamız lazım, kendi medeniyetimizden aldığımız motiflerle hareket etmemiz lazım, sorunlarımızı vicdanla çözmemiz lazım. Terörle sabırla ve metanetle mücadele etmemiz ve atılacak adımlar ne ise onları atmamız lazım."

KÜRTÇE SEÇMELİ DERS ÖRNEĞİ

Sorunun çözümü konusunda atılan adımlara vurgu yapan Bakan Eker, bu sürece Kürtçe'nin okullarda seçmeli ders olarak okutulmasını örnek gösterdi.

Eker, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kürtçe seçmeli dersin yanı sıra artık Kürtçe yayın yapan tv ve radyoları var, üniversitelerde Kürtçe bölümler açıldı. Bunlar çok önemli..."

ÖNCEKİ HABERLER
iPhone 5'ten sonra şimdi sıra onda!
iPhone 5'ten sonra şimdi sıra onda!
170 üniversite 30 bin akademisyen arıyor
170 üniversite 30 bin akademisyen arıyor
Kanlı saldırıda köstebek şüphesi
Kanlı saldırıda köstebek şüphesi
Sağanak yağış ne kadar sürecek?
Sağanak yağış ne kadar sürecek?
Ördeğe tecavüzün raporu çıktı
Ördeğe tecavüzün raporu çıktı
Suriye'de her geçen gün ölü sayısı artıyor
Suriye'de her geçen gün ölü sayısı artıyor
'Suriyeli muhalifler de savaş suçu işliyor'
'Suriyeli muhalifler de savaş suçu işliyor'
TSK, PKK'yı neden durduramıyor?
TSK, PKK'yı neden durduramıyor?
Cizre'de okula saldırı
Cizre'de okula saldırı
İşte kiralık PKK'lıların eğitildiği kamp!
İşte kiralık PKK'lıların eğitildiği kamp!