HABER /  EĞİTİM

TEOG sınavından önce kendinizi bu yöntemlerle rahatlatın

TEOG 26 nisan ve 27 nisan tarihlerinde yapılıyor. TEOG soruları ve cevapları da devamında açıklanıyor. Eğitimci Koray Varol ebeveyn ve öğrencilere seslendi ve TEOG öncesi altın önerilerde bulundu.

TEOG sınavından önce kendinizi bu yöntemlerle rahatlatın

Eğitimci Koray Varol, Temel Öğretimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) sınavına az bir süre kala rahatlamanın önemli olduğunu vurguladı.

Bir yıl boyunca öğrencilerin öğrenebildikleri her şeyi öğrendiklerini belirten Varol, “Öncelikle bunun bir sınav olduğunu ve hayatın her aşamasında böyle sınavlarla karşılaşabileceklerini unutmamalıdırlar” dedi.

Koray Varol’dan Altın öneriler:

STRESTEN UZAK DURUN

Öğrenci, zaten bütün bir yıl boyunca çalışmış ve emek harcamıştır. Bunun bilincinde olmalıdır. Sınava bir iki gün kala çalışmaları yavaşlatmalı, son gün hiç ders çalışmamalıdır. Dinlenmeli kendisini yoracak ya da strese sokacak ortamlarda bulunmaktan kaçınmalıdır. Örneğin arkadaşlarıyla sınav nasıl geçecek, konuşması yapmamalıdır. Bu stres düzeyini yükseltebilecek bir davranış olur.

BAŞARACAĞINIZA İNANIN

Kendilerine bu sınav için çok çalıştıklarını ve başaracaklarını sesli olarak söylemeliler. Televizyon, tablet ve telefona yoğunlaşmamalılar, olabildiğince küçük tekrarlar faydalı olacaktır. Sınavdan bir gün önce fazla yorulmamaları gerekir.

BESLENME VE UYKU DÜZENİ

Sınavdan önceki gün abartılı ve dokunabilecek yiyecekleri yemekten kaçının. Normalde ne yiyorsanız onu yiyin. Alıştığınız uyku saatinde yatın. Pek çok kişi dinlenmek için erkenden yatar ancak kendilerini uyumak için zorladıklarından daha çok yorulurlar. Kaygıyı kontrol etmek de çok önemlidir.

TEOG sınavı soruları nasıl 28 Nisan cuma tatil mi?

TEOG 1. gün soruları ve cevapları EBA'da (TEOG 26 Nisan 2017 Türkçe-Matematik-Din Kültürü soruları )

Yorumlar