BIST 1.391
DOLAR 8,75
EURO 10,40
ALTIN 498,79
HABER /  GÜNCEL

Tekfur ne demek Osmanlı'da Tekfur kelimesinin anlamı

ATV'nin iddialı dizisi Kuruluş Osman'da sık sık Tekfur sözcüğü ve tarihteki yeri yeniden merak konusu oldu. Peki ne demek Tekfur, Osmanlıca'da ne anlama geliyor?

Abone ol

Dizi ve sinema projeleriyle tekfur teriminin anlamı bir kez daha gündeme geldi. Bizans İmparatorluğu yıkılınca tamamen tarihe karışan tekfurlar, Türk akınlarından korunup, istiklallerini muhafaza etmek için Türklere çok miktarda vergi verirlerdi. Peki, tekfur ne demek? Bizans İmparatorluğu döneminde geçen tekfur nedir?

Tekfur, Bizans İmparatorluğu zamanında vali düzeyinde olan yöneticilerle Anadolu ve Rumeli'deki Hıristiyan beylerine verilen genel ad.

Tekfur Ermeniceden alıntı bir sözcük olup Osmanlı Türkçesinde Hıristiyan hükümdarlara verilen bir sandır. Aslı Takavor, anlamı ise "taç taşıyan"dır. Bizans İmparatorluğu'nda merkez dışındaki şehirlerin müstakil valilerine Tekfur denirdi. Bunların idari ve askeri vazifeleri vardı. Türkiye Selçukluları ve Osmanlı Devleti'nin ilk zamanlarında Tekfurlarla çok sıkı münasebet kuruldu. Tekfurlar Türk akınlarından korunup, istiklallerini muhafaza etmek için Türklere çok miktarda vergi verirlerdi.

Tekfurların bazıları durumlarını muhafaza edebilmek için Türk kumandan ve beyleriyle akraba olma yollarına başvururlardı. Bu sebepten ekserisi kızlarını Türk kumandan veya oğullarına gelin verirlerdi. Bu tekfurların içinden Müslüman olanlar da oldu. Bunlardan Harmankaya Tekfuru Köse Mihal en meşhurudur. Osmanlı Devletine ve İslamiyete hizmetlerde bulundu.

Bizans İmparatorluğu yıkılınca tekfurluk da tamâmen tarihe karıştı

ÖNCEKİ HABERLER
Avustralya'da flaş karar! Aşı olmayı reddeden işten çıkarılabilecek
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Eskişehir'de naftalin görünce mahkemeye başvurdu: Amaçları öldürmek
Görevden alınan Ruhsar Pekcan'dan ilk açıklama
O bölgede ilk kez covid-19 vakası görüldü! Karantinaya alındı
İzmir'deki vahşet! Eşini öldürüp cesedini halıya saran sanık: Asıl katil para göndermeyen kızımdır
Malhun Hatun kimdir Kuruluş Osman'daki kimin kızı babası kim?
İzmir'de evde otururken neye uğradığını şaşırdı: Büyük bir gürültü geldi
Türkiye'nin Arnavutluk'ta inşa ettiği hastane açılıyor
Bakan Murat Kurum sahil projesini inceledi
Yorumlar